REKLAMA

Jaki antywirus? Okazuje się, że są ważniejsze kwestie

Dawniej antywirus był podstawową linią obrony przed złośliwym oprogramowaniem. Dzisiaj w zasadzie też tak jest, ale antywirusy często wbudowane są w system operacyjny i nie musimy zawracać sobie głowy ich instalacją. Warto jednak zwrócić uwagę na inne rozwiązania, które zapewnią nam bezpieczeństwo.

27.05.2023 04.12
Jaki antywirus oraz inne aplikacje przeciw złośliwemu oprogramowaniu
REKLAMA

Niektórzy producenci laptopów wciąż preinstalują nam różnego rodzaju antywirusy w rodzaju McAffee. Wersje płatne dla użytkowników korporacyjnych z pewnością mają coś do zaoferowania, ale tanie, czy też darmowe wersje dla użytkownika domowego już dawno straciły rację bytu.

Duża w tym zasługa Microsoftu, który tak bardzo ulepszył działanie wbudowanego w system Windows Defendera, że niemal z dnia na dzień zapomnieliśmy o potrzebie instalacji tego oprogramowania.

REKLAMA

Jaki antywirus wybrać i na jakie inne kwestie cyfrowego bezpieczeństwa należy zwrócić szczególną uwagę?

Jaki antywirus? Bardziej istotne są inne kwestie bezpieczeństwa

Jeśli jesteśmy posiadaczami komputera z systemem Windows, to regularnie aktualizowany Windows Defender będzie oferował całkowicie wystarczający poziom ochrony - nie ma potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania antywirusowego.

Jeśli jednak się na nie zdecydujecie, to wiedzcie, że w testach z początku 2023 instytutu badawczego AV Test maksymalną ocenę otrzymały antywirusy Avast, Avira, Bitdefender, G-Data Internet Security oraz Trend Micro.

Zabezpieczenia komputera nie kończą się jednak na antywirusach. Zobacz, na jakie inne kwestie trzeba zwrócić uwagę.

  • W przypadku logowania do każdego serwisu czy usługi wykorzystuj (w miarę możliwości) logowanie dwuetapowe (2FA). Dobrze jest korzystać z aplikacji autoryzujących Google czy Microsoft, a najlepiej z fizycznego klucza typu Yubico. Za mniej bezpieczne opcje uznaje się kody przesyłane przez SMS i mail.
  • Zabezpiecz logowanie do komputera hasłem, a jeśli jest taka możliwość, wykorzystaj czytniki linii papilarnych, bądź mechanizm rozpoznawania twarzy Windows Hello. Jest to nie tylko bezpieczne, ale i bardzo wygodne. Można również skorzystać z opcji blokady dynamicznej, która automatycznie blokuje komputer gdy się od niego oddalasz.
  • Jeśli korzystasz z laptopa wykorzystaj szyfrowanie dysków (np. Bitlocker) by zabezpieczyć dane w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia
  • Włącz wszystkie zabezpieczenia systemu operacyjnego - w przypadku Windows będzie to Bezpieczny Rozruch (Secure Boot) czy Izolacja Rdzenia.
 class="wp-image-3632621"
  • Zainstaluj VPN (może to być nawet darmowy Proton VPN), który zwiększy bezpieczeństwo i anonimowość podczas korzystania z internetu.
  • Zaktualizuj oprogramowanie UEFI BIOS płyty głównej/laptopa, które często przynoszą poprawki bezpieczeństwa. Przed tą operacją upewnij się, że wiesz jaką ją bezpiecznie przeprowadzić. Pamiętaj, że aktualizacja UEFI BIOS czyści klucze szyfrowania TPM (oraz ustawienia UEFI), więc jeśli szyfrujesz dyski, to miej pod ręką pełny klucz do ich odblokowania.

No i oczywiście bądź na bieżąco z nowymi socjotechnikami stosowanymi przez oszustów do wyłudzania danych, bądź instalacji złośliwego oprogramowania. Jak widać kwestia wyboru antywirusa obecnie nie jest szczególnie istotna - warto jednak skupić się na innych obszarach, które zapewnią nam bezpieczeństwo.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA