REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Bezpieczeństwo /
  5. Rankingi

Jaki VPN wybrać? Ranking najlepszych programów 2023

Jeśli zastanawiasz się jaki VPN wybrać, to trafiłeś we właściwe miejsce - zebraliśmy całą wiedzę w jednym miejscu. Znajdziesz tu odpowiedź na pytanie dlaczego warto rozważyć użytkowanie usługi VPN, ale również co to właściwie jest VPN, jak działa oraz oczywiście ile kosztuje.

17.04.2023
20:39
Jaki VPN wybrać?
REKLAMA

Co to jest VPN? VPN to skrót od Virtual Private Network, czyli wirtualnej sieci prywatnej. W niezbyt uproszczeniu usługa polega na ustanowieniu bezpiecznej bramy pomiędzy użytkownikiem a wszystkim tym, co czeka go w Internecie.

Za sprawą usługi VPN urządzenie użytkownika łączy się w szyfrowany i bezpieczny sposób z serwerem VPN, a dopiero ów serwer łączy się z właściwym Internetem i witrynami i aplikacjami, z których chce skorzystać użytkownik. Jakie są usługi VPN i jakie urządzenia mogą na nich skorzystać?

REKLAMA

VPN to usługa tworząca zaszyfrowany tunel pomiędzy użytkownikiem a Internetem. Zainstalowana na urządzeniu użytkownika aplikacja kieruje cały ruch sieciowy do wskazanego serwera VPN. Ów serwer duplikuje zapytania powiązanego z nim urządzenia, nawiązując łączność z usługami online, które są potrzebne użytkownikowi.

Innymi słowy, stanowi punkt pośredniczący między użytkownikiem a Internetem. Dzięki temu użytkownika nie można w łatwy sposób podsłuchiwać czy zlokalizować. Wszelki ruch jest anonimizowany i szyfrowany, gwarantując możliwie najwyższy poziom prywatności i przy możliwie najniższym spadku wydajności. Porządny VPN nadaje się nawet do gier online czy strumieniowania multimediów, choć nie każdy.

Jak działa VPN? Co to daje w praktyce?

Co właściwie zapewnia ta ochrona prywatności? Ktoś mógłby pomyśleć, że jest zwykłym prostym człowiekiem, że i tak mało kogo jego dane obchodzą, a sam fakt śledzenia jego poczynań przez reklamodawców jest do zniesienia. W związku z tym nie warto sobie tym całym VPN zawracać głowy. No, nie do końca. Nawet osoby niedbające szczególnie o swoją prywatność powinny rozważyć korzystanie z takiej usługi.

VPN maskuje bowiem lokalizację i tożsamość użytkownika, a także to, z jakich usług aktualnie korzysta. To oznacza, że usługa pozwala na omijanie różnych sztucznych restrykcji nakładanych dla użytkowników. Dla przykładu, jeżeli dostawca Internetu celowo spowalnia łączność z daną usługą, VPN mu to uniemożliwi. Podobnie, jeśli usługodawca nie udostępnia na terenie Polski danej usługi, można wykorzystać VPN znajdujący się w innym kraju i korzystać z oferty przygotowanej dla innego regionu.

VPN bywa też bardzo przydatny w sieciach ograniczonego zaufania. Są to punkty dostępowe Wi-Fi na lotniskach, dworcach czy w restauracjach. Pełne szyfrowanie połączenia sprawia, że nawet jeżeli osoba trzecia podsłucha transmisję sieciową pomiędzy komputerem a serwerem, to i tak będzie ona dla niego nieczytelna. A przecież przez takie niezabezpieczone połączenie niejednokrotnie mogą być transmitowane wrażliwe dane, jak loginy, hasła czy numer karty kredytowe.

Najlepsze VPN na rynku. Ranking programów na rok 2023

Surfshark, wybór redakcji. Tani, szybki i skuteczny

 class="wp-image-2252208" width="580"
Jaki VPN wybrać? Polecamy Surfshark

Moim zdecydowanym faworytem jest Surfshark. Oferuje on bogactwo funkcji (o czym za chwilę), jednak nie on jeden - ma tu mocną konkurencję. Surfshark jest przede wszystkim niezwykle szybki i sprawny, a to już nie jest oczywista cecha, nawet u rynkowych liderów. Usługa oferuje 3200 serwerów w 65 krajach, wybór jest więc spory. Sprawność łącza nigdy nie spadła mi o więcej niż 15 proc. podczas użytkowania tej usługi, co stanowi rekord wśród wszystkich tu rekomendowanych produktów.

Surfshark jest przy tym bardzo łatwy w użytkowaniu i niemalże wszechdostępny. Usługa oferuje aplikacje klienckie na komputery Mac, PC z Windowsem, iPhone’y, urządzenia z Androidem, ma też dedykowane opcje konfiguracyjne dla ruterów i konsol do gier. Dodatkowo oferuje rozszerzenia do przeglądarek Chrome i Firefox - oba z prestiżowymi certyfikatami Cure 53, świadczącymi o ich wysokiej skuteczności. Ma też kilka trybów działania, w tym taki dynamicznie zmieniający co chwila serwery na te z innych krajów, by tym bardziej utrudnić śledzenie użytkownika.

Usługa jest nie tylko jedną z najszybszych tu prezentowanych, ale i jedną z najtańszych. Najbardziej opłacalnym abonamentem wydaje się ten dwuletni (251 zł, wychodzi niecałe 10 zł miesięcznie). Surfshark dodatkowo przez pierwsze 30 dni jest darmowy.

NordVPN, czyli VPN z tradycjami

Jaki jest najlepszy VPN? NordVPN to rynkowy gigant.

Nie wypada też nie wspomnieć o NordVPN, czyli o jednej z najstarszych firm w branży. Wyróżnikiem oferowanej przez NordVPN usługi jest obsługiwana liczba równoległych połączeń. Pozwala ona na podłączenie do Internetu nawet sześciu urządzeń w ramach jednego tunelu VPN, czego nie oferuje żaden inny konkurent. Wyróżnia go też możliwość uzyskania dodatkowego numeru IP oraz pełna zgodność z siecią Tor.

NordVPN niestety zauważalnie wpływa na wydajność połączenia, zmniejszając jego przepustowość o mniej więcej połowę. Oferuje do wyboru 5200 serwerów w 62 krajach. Siedziba firmy z premedytacją znajduje się w Panamie, by uniknąć żądań i nakazów sądowych o przekazanie danych użytkowników organom ścigania.

Usługa kosztuje 13 zł miesięcznie przy dwuletnim zobowiązaniu. Można zwiększyć abonament do kwoty 18 zł miesięcznie (zyskuje się menedżer haseł oraz skaner naruszenia ochrony danych) lub do 24 zł miesięcznie (dodatkowo, poza wskazanymi wcześniej korzyściami, chmura na dane o pojemności do 1 TB).

ExpressVPN. Bezpieczeństwo ponad wszystko

Który VPN? ExpressVPN jest bardzo bezpieczny.

Wartą polecenia alternatywa jest ExpressVPN. Zdaniem wielu to najlepiej zabezpieczona tego rodzaju usługa na rynku. Jej właściciele szczycą się tym, że nie trzymają u siebie absolutnie żadnych logów (dzienników zdarzeń w systemie komputerowym). Nie jest to przy tym pustosłowie. Technologia TrustedServer opatentowana przez ExpressVPN i mająca gwarantować absolutne bezpieczeństwo danych zdobyła wiele branżowych nagród. Niestety, ma to swoją cenę.

Korzystanie z ExpressVPN, jak wykazały testy, zmniejsza przepływność łącza niemal o połowę. Jest to więc bardzo dobra usługa dla osób, które nie wysyłają zbyt wiele danych. Gracze i osoby, które chcą korzystać z usług VOD przez VPN, powinny najpierw przetestować ExpressVPN przez pierwsze darmowych 30 dni, zanim zdecyduje się na zakup. Może się bowiem okazać, że bilans bezpieczeństwo kontra szybkość i wygoda dla tej konkretnej osoby znajdzie się w miejscu dla niej niekorzystnym.

ExpressVPN jest dostępny dla komputerów Mac, komputerów z Windowsem, urządzeń z Androidem, dla iPhone’ów i dla Linuxa. Oferuje do wyboru ponad 3000 serwerów w 160 lokalizacjach w 94 krajach. Jego koszt to ok 8 dol. miesięcznie przy rocznym zobowiązaniu.

ProtonVPN dla entuzjastów rozwiązań open-source

Jaki VPN wybrać? ProtonVPN stawia na transparentność.

ProtonVPN jest z kolei usługą dla kogoś, kto szuka prostego rozwiązania typu open-source bez żadnych wykraczających poza ramy VPN-a dodatków. Usługa jest bardzo szybka, wpływa w nie większym stopniu na przepustowość łącza niż 10 proc. Oferuje przy tym 1259 serwerów w 55 krajach do wyboru. Zapewnia też ochronę przy łączności z siecią Tor.

Usługa sama w sobie nie oferuje żadnych dodatków, ale za to proponuje ekosystem innych usług, również otwartoźródłowych i również nastawionych na bezpieczeństwo i ochronę prywatności. Są to Proton Mail (usługa pocztowa), Proton Calendar (usługa kalendarza) i Proton Drive (usługa chmury na pliki). Sam ProtonVPN kosztuje 5 euro miesięcznie przy dwuletnim zobowiązaniu, 6 euro przy rocznym i 10 euro, jeżeli klient chce kupić usługę tylko na miesiąc.

IPVanish, czyli VPN dla informatycznych łamag

Który VPN do domu? IPVanish to dobra propozycja.

Ostatnią wartą wyróżnienia usługą VPN jest IPVanish. To usługa skrojona pod użytkowników, którzy nie za bardzo rozumieją, jak działają komputery i sieci komputerowe i po prostu chcą sobie, na przykład, obejrzeć treści VOD z innego kraju. Aplikacje IPVanish mają bardzo przyjazny interfejs graficzny, prowadzący użytkownika za rączkę przy każdej czynności.

Jego nastawienie na niedzielnego internautę prawdopodobnie najbardziej podkreśla jedna jego unikatowa cecha, jaką jest możliwość integracji z popularnymi multimedialnymi systemami domowymi, z Kodi na czele. Jest przy tym dość szybki i oferuje 1600 serwerów w 75 lokalizacjach. Jest przy tym względnie niedrogi: kosztuje ok 3 dol. miesięcznie przy rocznym zobowiązaniu (ponad 4 dol. przy kwartalnym, 12 dol. miesięcznie bez zobowiązania).

Czytaj też:

REKLAMA

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA