REKLAMA

NordVPN w praktyce. Ile kosztuje, jak działa i na jakich sprzętach można go zainstalować?

Co potrafi, na jakich urządzeniach można go zainstalować i ile kosztuje NordVPN? No i co go wyróżnia na tle innych usług typu Virtual Private Network? Sprawdzamy.

NordVPN w praktyce. Ile kosztuje, jak działa i na jakich sprzętach można go zainstalować?
REKLAMA

Z tego tekstu dowiesz się:

VPN, czyli Virtual Private Network (co można tłumaczyć jako Wirtualna Sieć Prywatna), to nazwa narzędzia poprawiającego nasze bezpieczeństwo w internecie. Jego zadaniem jest ustanowienie połączenia pomiędzy naszym urządzeniem, a zdalnym serwerem dostawcy usługi, który staje się takich pośrednikiem. Odpowiada on za szyfrowanie naszych danych i maskowanie adresu IP.

Wiele osób korzysta z serwerów VPN, aby ominąć blokady regionalne w np. serwisach VOD, ale to tylko jedno z wielu zastosowań tego typu usług. Aplikacje do tworzenia Virtual Private Network często mają też wiele innych funkcji związanych z poprawą naszego bezpieczeństwa i ochroną naszych danych. Jedną z najlepszych usług VPN jest NordVPN litewskiej firmy Nord Security.

Na jakich sprzętach działa NordVPN?

Po pierwsze: na dziesięciu różnych i to jednocześnie w ramach tej samej pojedynczej subskrypcji. Aplikacje klienckie NordVPN dostępne są na wszystkie trzy najważniejsze desktopowe systemy operacyjne (Windows, macOS i Linux), w sklepach z aplikacjami na dwie główne platformy mobilne (Android i iOS/iPadOS) oraz na dwóch platformach Smart TV, którymi są Android TV oraz tvOS.

Oprócz tego dostępne są dostępne rozszerzenia do popularnych przeglądarek internetowych (Chrome, Firefox, Edge). No i usługę Virtual Private Network od NordVPN można uruchomić bezpośrednio na routerze, dzięki czemu zaawansowana ochrona będzie dostępna nawet na tych urządzeniach, które nie są obsługiwane bezpośrednio, bo np. nie można instalować na nich aplikacji.

Jak włączyć NordVPN?

Usługę przetestowałem na komputerze Mac. Po założeniu konta strona internetowa NordVPN pozwoliła pobrać plik PKG, po którego uruchomieniu instalator wgrał wszystkie niezbędne pliki oraz uruchomić usługę autostartu aplikacji. Można przy tym wybrać, by NordVPN był dostępny dla wszystkich użytkowników komputera lub jedynie tylko tego aktualnie zalogowanego.

nordvpn konkurencja
Tabela porównawcza ze strony NordVPN (z dania 11.01.2024)

Po otwarciu aplikacji naszym oczom pokazuje się ekran podzielony na kilka segmentów. W jego górnej części mamy informację o tym, czy obecnie korzystamy z VPN-a, czy nie, a także przycisk o nazwie Szybkie łączenie, który uruchomić usługę NordVPN za pomocą jednego kliknięcia. W prawym rogu jest zaś dzwoneczek rozwijający powiadomienia, jeśli takowe otrzymaliśmy.

Jeśli zależy nam na połączeniem się z serwerem na terenie konkretnego kraju, to w tej głównej części widzimy mapę ponad 7 tys. serwerów w ok. 120 lokalizacjach. Możemy wybrać kraj z listy, a także wybrać jeden z serwerów specjalistycznych (Double VPN, Onion Over VPN i P2P). To jednak nie koniec możliwości, jakie daje nam NordVPN. Po lewej stronie mamy z kolei pionowy pasek zakładek.

Połączenie realizowane jest z użyciem protokołów takich jak OpenVPN, NordLynx (zbudowanego na bazie WireGuard VPN, z podwójnym zabezpieczeniem NAT) oraz NordWhisper. Do tego NordVPN stosuje tzw. No-Log Policy. Wedle zapewnień Nord Security informacje o naszej aktywności poza tymi niezbędnymi do świadczenia usługi nie są nigdzie zapisywane.

A co z szybkością połączenia podczas korzystania z NordVPN? Po wybraniu polskiego serwera nie odczułem żadnego spadku szybkości transferu danych, zarówno podczas ich pobierania, jak i wysyłania. Łącząc się z kolei przez zlokalizowany na drugim końcu świata Nowy Jork, download był wolniejszy tylko o ok. 16 proc., a upload o ok. 30 proc.

Jakie inne możliwości ma NordVPN?

Druga zakładka we wspomnianej kolumnie to usługa Threat Protection Pro. W jej ramach możemy uruchomić usługę Antymalware, czyli skaner złośliwego oprogramowania i skaner zagrożeń oparty na chmurze. Do tego dochodzi Zaawansowana ochrona przeglądania blokująca strony internetowe, a także Blokada reklam i trackerów. Do tego dochodzi filtrowanie DNS na poziomie domeny.

Oprócz tego w ramach NordVPN możemy uruchomić Meshnet. Pozwala to łączyć się zdalnie z innym naszym urządzeniem, by transferować z niego pliki z dowolnego miejsca na świecie - a mogą to być np. materiały multimedialne, których nie chcemy trzymać w chmurze. Nie ma tu limitów transferu, a do tego możemy używać innych swoich sprzętów jako serwerów VPN.

Inną funkcją NordVPN jest Dark Web Monitor, która skanuje sieć w poszukiwaniu prywatnych danych powiązanych z naszymi adresami e-mail. Do tego dochodzi opcja ustawień niestandardowych dla wybranych aplikacji. Możemy też sprawdzić parametry połączenia oraz podsumowania tego, w jakich godzinach i w jakie dni tygodnia najczęściej korzystamy z VPN-a.

Dodatkowe opcje konfiguracji NordVPN

W panelu ustawień, który dostępny jest w prawym dolnym rogu, możemy aktywować lub dezaktywować automatyczne uruchamianie usługi VPN po włączeniu komputera, a także włączyć funkcję Post-Quantum, czyli szyfrowanie postkwantowe. Ciekawą funkcją jest przy tym Niewidoczność w sieci lokalnej, co może się przydać podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi na lotniskach, w hotelach itd.

Po aktywacji rzeczonej funkcji nasz komputer będzie ukryty nawet wtedy, gdy połączenie VPN nie jest aktywne. Trzeba tylko pamiętać, że w takiej sytuacji nie będziemy mieć dostępu do takich urządzeń sieciowych jak drukarki i telewizory Smart TV, a do tego nie będzie działała funkcja AirDrop, więc może nie być ona potrzebna, jeśli mamy komputer stacjonarny podpięty do sieci domowej.

W przypadku laptopów, które zabieramy ze sobą z domu, dobrym wyborem może być aktywacja funkcji Automatyczne łączenie podczas korzystania z niezaufanej sieci. Możemy wybrać, z jakim krajem będzie wtedy zestawiane domyślnie połączenie VPN. Do tego możemy dodać zaufane sieci, czyli takie np. w domu albo w biurze, do listy sieci zaufanych.

Da się również używać VPN tylko w ramach wybranych aplikacji. Do tego istnieje Kill Switch, który zamyka aplikacje z wskazanej przez nas listy, gdy tylko połączenie VPN zostanie przerwane. Jest też opcję ustawienia niestandardowych serwerów DNS, a także dostosowania wyglądu aplikacji (Tryb Jasny, Tryb Ciemny, Tryb Systemowy). Jej ikonę możemy wyświetlać zaś w docku i/lub na pasku menu.

W ustawieniach możemy znaleźć też kod QR do zeskanowania smartfonem, który pozwoli zainstalować NordVPN na urządzeniu mobilnym. Znajdują się tu również odnośniki do innych aplikacji Nord Security, którymi są NordPass (generator i menedżer haseł), NordLocker (chmura z szyfrowaniem end-to-end), NordLayer (ochrona sieci firmowej) i Saily (aplikacja generująca eSIM dla podróżujących).

NordVPN: cennik (z dnia 31.03.2025)

Ile kosztuje NordVPN?

Dostępne są pakiety miesięczne, roczne i dwuletnie, a im dłuższy czas obowiązywania abonamentu, tym niższa cena. Mamy też cztery typy subskrypcji do wyboru: Basic, Plus, Complete i Ultra. Dla większości osób dobrym wyborem będzie pakiet Plus, zawierający narzędzie Threat Protection Pro i menedżera haseł NordPass, który po zdecydowaniu się na abonament na 24 miesiące kosztuje obecnie 13,59 zł/mies. Do tego mamy trzy dodatkowe miesiące gratis i okresowe promocje.

Sprawdź inne nasze teksty o VPN:

Twórcy tego VPN-a obiecują przy tym klientom 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, a pomoc techniczna działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. A co z darmowym okresem próbnym NordVPN? W przypadku tej usługi możemy skorzystać z takowego na urządzeniach przenośnych z systemem Android. Trial uruchamiany jest wtedy na tydzień.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-03-31T18:54:53+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA