1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

VPN - co to jest, jak działa takie połączenie, co daje ta usługa?

Lokowanie produktu: Surfshark

Wyjaśniamy, co to jest VPN, jak go zainstalować, włączyć i obsługiwać. Pokażemy także korzyści wynikające z posiadania VPN-u.

18.11.2022
8:55
VPN

Wszędzie piszą o tych… jak im tam… fałpeenach, no… VPN… ale co to w końcu jest? Już wyjaśniamy - bez niezrozumiałego żargonu i technologicznego bełkotu.

Masz dość artykułów, które niczego nie wyjaśniają, a wręcz jeszcze bardziej komplikują sprawę? Dobrze trafiłeś, tutaj w krótkich słowach objaśnimy co to takiego VPN i do czego służy. Doskonale zdajemy sobie sprawie, że dla statystycznego Kowalskiego artykuły próbujące wyjaśnić działanie VPN są pełne niepotrzebnych, technicznych szczegółów. Zwykły użytkownik chce wiedzieć, po co to komu, jakie przyniesie mu to korzyści i ewentualnie (jeśli będzie zainteresowany) - jak takie coś włączyć. I na tym się skupimy.

REKLAMA

Co to jest VPN?

VPN to program który instalujesz na komputerze lub smartfonie, który zwiększa bezpieczeństwo i twoją anonimowość podczas korzystania z internetu.

Czyli ten VPN to taki antywirus?

Niezupełnie. VPN nie wykrywa wirusów, ale blokuje szkodliwe strony internetowe, na których ktoś mógł umieścić wirusa, czy inne szkodliwe oprogramowanie. Chroni nas również przed śledzeniem w sieci, szyfruje nasz ruch sieciowy i ukrywa prawdziwą lokalizację.

Gdzie się włącza ten VPN? Trzeba coś ściągać i instalować?

Tak, trzeba się zdecydować na jeden z programów VPN i go zainstalować. Można znaleźć wiele darmowych VPN’ów (gorsze, często podlegające ograniczeniom) jak i płatnych rozwiązań tego typu (lepsze, wyposażone w wiele ciekawych opcji).

Czy te VPNy są drogie?

Nie, to nie są drogie rzeczy, a dodatkowo można skorzystać z promocji - o czym za chwilę. Zwykle płacimy za nie w systemie subskrypcyjnym (jak na przykład za usługi VOD, takie jak Netflix), a koszty zaczynają się od kilkunastu złotych miesięcznie (zależnie od wybranego planu).

Skoro już o promocjach mowa - zdecydowanie warto rzucić okiem na oferty na Surfshark VPN, bowiem przy okazji dni wyprzedaży Black Friday i Cyber Monday sporo zaoszczędzimy. Można liczyć na rabat na Surfshark VPN w wysokości 82% plus dwa miesiące gratis (w przypadku wyboru subskrypcji na dwa lata).

Czy obsługa VPN jest skomplikowana?

A gdzie tam. Programy VPN to jedne z najprostszych w obsłudze aplikacji. Po uruchomieniu jedyne co musimy zrobić to kliknąć w przycisk w programie. I już – jesteśmy chronieni. Ewentualnie możemy wybrać sobie wirtualną lokalizację, czy skorzystać z dodatkowych opcji, ale nie musimy. Programy VPN świetnie działają na domyślnych ustawieniach, jeśli nie czujemy takiej potrzeby nic nie musimy w nich zmieniać.

Poza tym raz instalując i uruchamiając VPN możemy przestać o tym pamiętać – oprogramowanie będzie uruchamiać się samo i dbało o twoje bezpieczeństwo w tle.

Czy VPN całkowicie szyfruje mój ruch sieciowy?

Zwykle tylko do najbliższego serwera VPN. To jednak wystarczy, by twój dostawca internetu nie mógł widzieć tego jakie odwiedzasz strony. Nikt nie będzie mógł śledzić twojej aktywności w internecie.

Co to jest ta wirtualna lokalizacja i po co mi to?

Wirtualna lokalizacja to system, który ukrywa twój prawdziwy adres i lokalizację celem zwiększenia anonimowości. Pozwala również na korzystanie z usług i witryn, które mogą być zabronione i blokowane w niektórych krajach. Np. przebywając w Chinach dzięki niej możesz nadal korzystać z Google, Instagrama, WhatsAppa czy Facebooka. Innym popularnym wykorzystaniem jest omijanie nielubianych blokad regionalnych, np. do dostępu do treści, które są dostępne jedynie dla mieszkańców pewnych regionów (np. Stanów Zjednoczonych).

W jakim przypadku VPN jest szczególnie przydatny?

Gdy często korzystasz z obcych sieci – np. w kawiarniach, czy na lotniskach. Zwłaszcza otwarte sieci (do których nie jest wymagane hasło), mogą być szczególnie groźne.

Czy dzięki VPN będę w 100 proc. bezpieczny w internecie?

Nie ma narzędzi, które dają 100% bezpieczeństwo w sieci. VPN zwiększa nasze bezpieczeństwo i prywatność. Tylko tyle i aż tyle. VPN jest tylko jednym z wielu klocków układanki dającej nam cyfrowe bezpieczeństwo, ale elementem niezwykle istotnym.

Na jaki VPN warto się zdecydować?

Na sprawdzone rozwiązania renomowanych firm, takie choćby jak Surfshark VPN.

A dostanę jakiś rabat na Black Friday czy Cyber Monday?

Pewnie. I to nie byle jaki. Mówimy o rabacie na Surfshark VPN w wysokości 82% plus dwa miesiące gratis, w przypadku wyboru subskrypcji na dwa lata.

Oprócz zniżki na Surfshark VPN, w czasie tegorocznego Black Friday i Cyber Monday, możecie w promocji nabyć narzędzie do usuwania danych na swój temat z Internetu, Incogni. Kosztuje ono 60% taniej przy zakupie planu na rok. Rozpocznij sezon świąteczny bez cyfrowego śladu, wejdź na stronę Incogni i wpisz kod INCOGNI60 przy kasie, aby otrzymać zniżkę.

Lokowanie produktu: Surfshark
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA