REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Oprogramowanie - Poradniki

Darmowy VPN. Najlepsze programy na komputer i telefon

VPN to świetny sposób na ukrycie swojej aktywności w sieci, zwiększenie prywatności oraz bezpieczeństwa. Większość tego typu oprogramowania jest jednak płatna. Czy da się znaleźć dobry i darmowy VPN?

12.08.2023
14:33
Darmowy VPN
REKLAMA

Jakie najlepsze darmowe VPN? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Po prostu trzeba pogodzić się z tym, że dobry i darmowy VPN będzie miał pewne ograniczenia. Nie dla wszystkich jednak będzie to wadą nie do przeskoczenia.

Wypada jeszcze przypomnieć, że program VPN nie jest magicznym narzędziem, które zapewni nam 100% bezpieczeństwa w internecie, ale tylko składową wielu czynników cyberbezpieczeństwa. Bezwzględnie należy go jednak używać w przypadku publicznych, niezabezpieczonych sieci.

REKLAMA

Ale przejdźmy do konkretów - jaki VPN za darmo?

Jaki darmowy VPN?

Problemem nie jest znalezieniem darmowego VPN - wystarczy wpisać hasło choćby w wyszukiwarce rozszerzeń używanej przez nas przeglądarki. Problemem jest wybór, bo na takiej liście znajdziemy dziesiątki pozycji.

Zapytanie o rozszerzenie VPN do przeglądarki "wypluwa" dziesiątki wyników - które wybrać?

Niewątpliwie wśród nich znajdziemy wartościowe narzędzia, ale w większości będzie to oprogramowanie które działa co najwyżej średnio, bądź bombardujące nas reklamami lub koniecznością zapłaty za pełną wersję.

Będę stać na stanowisku, że najszybszą i najpewniejszą drogą wyboru VPN jest skorzystanie ze znanych rozwiązań od sprawdzonych dostawców, bądź też wykorzystanie VPN'ów wbudowanych w przeglądarkę.

VPN wbudowany w przeglądarkę nie jest jeszcze standardem, ale wiemy, że przymierza się do tego Microsoft ze swoim Edge. Tam gdzie jedni dopiero się przymierzają, tam inni już dawno wprowadzili takie rozwiązania, a mowa tu o Operze. Opera jest darmowa i wyposażona w bloker reklam i VPN. Może darmowy VPN Opery nie ma takiej funkcjonalności jak płatna opcja VPN Pro, ale równocześnie nie ma poważniejszych ograniczeń.

Opera - różnice pomiędzy darmowym, a płatnym VPN

Co jednak jeśli chcemy chronić oprogramowanie na komputerze lub smartfonie globalnie, nie tylko w przypadku dostępu przez konkretną przeglądarkę?

Jednym z najlepszych VPN'ów na rynku jest Proton VPN. Ten VPN można pobrać pobrać w darmowej wersji i bezproblemowo używać. Po prawdzie darmowa wersja ma swoje ograniczenia, między innymi w postaci dostępu jedynie do serwerów w Holandii, Stanach Zjednoczonych i Japonii, ale równocześnie nie stosuje limitów przepustowości, prędkości ani czasu działania.

Proton VPN w darmowej wersji

To oczywiście tylko kilka przykładów bezpłatnych i dobrych VPN, które nawet w takiej wersji będą doskonale działać. Oczywiście mówimy zarówno o darmowym VPN na komputer, jak i na telefony oraz inne urządzenia mobilne. Opera występuje zarówno w wersji na komputery jak i smartfony, a i Proton VPN można pobrać na Windows, macOS, Linux, iOS, czy Android.

Jeśli macie własne propozycje sprawdzonych rozwiązań VPN za darmo, koniecznie napiszcie o swoich doświadczeniach w komentarzach.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA