REKLAMA

Elizabeth Holmes stawiła się do więzienia. Tak będzie wyglądać życie cudownego dziecka Doliny Krzemowej

Władze zakładu karnego w Teksasie potwierdziły, że Elizabeth Holmes stawiała się w celu odbycia kary pozbawienia wolności. Miliarderka została skazana na ponad 11 lat odsiadki.

30.05.2023 19.58
Elizabeth Holmes
REKLAMA

Nazywano ją cudownym dzieckiem Doliny Krzemowej. Była najmłodszą miliarderką, która dorobiła się fortuny samodzielnie (co nie znaczy, że uczciwie). Właśnie zaczęła nowy etap swojego życia i zgłosiła się do odbycia wieloletniej kary. Elizabeth Holmes będzie przebywać w więzieniu w Bryan w Teksasie, zaledwie 150 km od miejsca, gdzie spędziła dzieciństwo.

REKLAMA

Elizabeth Holmes zgłosiła się do więzienia - tak będzie wyglądać jej nowe życie.

W zakładzie karnym, w którym stawiła się Holmes przebywa 650 kobiet. Amerykańskie media podają, że osadzone zdolne do pracy mogą otrzymać zatrudnienie w gastronomii lub fabrykach za stawkę od 12 centów do 1,15 dolara za godzinę. To drobny, ale istotny szczegół, bo przecież Holmes w szczycie swojej wątpliwej moralnie kariery zarabiała miliony i z pewnością nowa rzeczywistość będzie dla niej szokująca.

Co jeszcze wiemy o warunkach odsiadki? Raz w tygodniu będzie mogła odwiedzić ją rodzina. Chodzi przede wszystkim o kontakt z dwójką małych dzieci, które - jak podaje NPR - będą mogły podczas wizyt być blisko matki. Osadzona nie będzie miała możliwości korzystania z internetu, ale może używać radia, odtwarzacza muzycznego i zegarka kupionego w zakładzie karnym. W wyznaczonych godzinach będzie miała dostęp do telewizji.

Zakłada karny, oprócz możliwości pracy, oferuje osadzonym zajęcia rekreacyjne. Wymienia się tutaj robienie na drutach, tkanie czy szydełkowanie. Jak łatwo się domyślić warunki życia za kratkami znacząco odbiegają od tego, do czego była przyzwyczajona Holmes.

Kim jest Elizabeth Holmes i za co odbywa karę?

Elizabeth Holmes była założycielską start-upu Theranos, który miał być świętym Graalem badań medycznych. Firma zaproponowała teoretycznie nowatorskie urządzenie do badań krwi o nazwie Edison. Miało ono dokonywać analizy ludzkiego płynu ustrojowego dosłownie na bazie pojedynczej kropli. W wizji, jaką omamiła świat Holmes, "zła igła" miała stać się przeszłością.

Matylda Grodecka w swoim tekście poświęconym oszustce przypomina jeden z wywiadów, w którym Holmes opisywała własne motywacje, opowiadając ckliwą historię o chorym na nowotwór krewnym:

Śmierci i cierpieniu wujka dałoby się zapobiec Gdyby tylko powolna, droga i trudno dostępna medycyna zmieniła wreszcie swoje oblicze.

- przekonywała.

W 2014 r. Holmes pojawiła się na okładkach wielu poczytnych czasopism, między innymi w Fortune. Misternie budowana kariera zbudowana na kłamstwach i półprawdach zaczęła się sypać w 2015 r., gdy ukazał się artykuł na łamach Wall Street Journal.

Czytaj także:
- Elisabeth Holmes oskarżona. Ruszył proces za biznes wyssany z palca
- Królowa Elżbieta z wyrokiem. Theranos - genialne dziecko Doliny Krzemowej oszukiwało inwestorów
- Była warta 4,5 mld dol. Dziś czeka na proces sądowy. Na HBO GO trafił dokument o oszustce z Theranosa

REKLAMA

Okazało się, że laboratoria firmy, czy raczej to, co oferowały, zagrażają zdrowiu i życiu pacjentów korzystających z usług Theranosa. W 2018 r. miliarderka i jej dyrektor finansowy Ramesh "Sunny" Balwan zostali oskarżeni o liczne nadużycia.

Proces zakończył się w 2022 r. wyrokiem skazującym. Przestępczyni została uznana winną oszustw wobec 10 ofiar. Opiewały one na kwotę 121 mln dol. Zasądzony wymiar kary to ponad 11 lat pozbawienia wolności (dokładnie 135 miesięcy).

W szczycie kariery Elizabeth Holmes była nazywana drugim Steve'em Jobsem.

Zdjęcie główne: Debby Wong / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA