REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Media

Była warta 4,5 mld dol. Dziś czeka na proces sądowy. Na HBO GO trafił dokument o oszustce z Theranosa

„Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi” debiutuje na HBO. To dokument o największym przekręcie na styku startupów i medycyny w historii.

29.03.2019
10:05
Na HBO trafił dokument od milarderce-oszustce z Theranosa
REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu, Elizabeth Holmes miała wszystko, co nowoczesna business woman w Dolinie Krzemowej mogłaby sobie wymarzyć. Zarządzała Theranosem, startupem wycenianym na 9 mld dol. (którego połowę posiadała), była zapraszana na największe konferencje technologiczne i porównywana do Steve'a Jobs pod kątem wizjoreskiego spojrzenia na biznes.

REKLAMA

Fake it till you make zwiodło Theranosa na manowce.

Obietnica firmy Holmes była prosta i potężna w swoim przekazie. Theranos miał zrewolucjonizować świat, w którym badania krwi trwają długo i wymagają dość skomplikowanych urządzeń. Technologia firmy miała pozwolić na testy pobranej z palca, niewielkiej ilości krwi. W ten sposób przebadać dałoby się o wiele więcej ludzi - także w biednych, afrykańskich krajach - kiedy technologia byłaby już skomercjalizowana.

Ta wizja przyciągnęła do Theranosa gro inwestorów, w tym sławnego Ruperta Murdocha, właściciela News Corporation. W sumie wyłożyli oni 724 mln dol., czyniąc z Holmes jedno z najgorętszych nazwisk w Dolinie Krzemowej. Żaden z nich nie przeprowadził jednak wystarczająco szczegółowych badań, które odkryłyby marketingowy charakter rewelacji firmy.

Technologię firmy wycenianej na 9 mld dol. można było wyrzucić do kosza.

Działa bowiem zaledwie w 12 na 100 przypadków - a przecież mówimy tu o zdrowiu i życiu pacjentów. Mimo że nowatorskich testów krwi nie przebadała amerykańska FDA, to trafiły one do pacjentów. Do grudnia 2015 r. skorzystało z nich 3 mln osób. Cześć z nich wykonała testy ponownie, ale niektórzy podjęli leczenie bazując na niewłaściwych wynikach. Bezsprzecznie wystawiło to ich życie na szwank.

Wkrótce później Theranosowi zaczęli się przyglądać bardziej krytyczni dziennikarze, którzy naświetlili błędne testy. Kiedy na światło dzienne wyszło, że technologia firmy jest wydmuszką, apteki zaczęły zrywać umowy, wycena sięgnęła zera, a Holmes i jej wspólnikom zaczęli się przyglądać śledczy.

Dziś Holmes czeka na proces, który najpewniej pośle ją do więzienia.

REKLAMA

Jej historię opowiada dokument HBO - Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi. Autorzy materiału dotarli do niepublikowanych wcześniej materiałów, które składają się na ciekawą opowieść o self-made milarderce, która fortunę zbudowała na kłamstwie. W szczególnie wrażliwym sektorze medycznym sprzedawała rozwiązanie, które mogło przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu pacjentów, za co słusznie zostanie postawiona przed sądem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA