REKLAMA

Wielki i ociężały bombowiec kontra mały i zwinny myśliwiec. Ta historia zakończyła się inaczej niż myślisz

Jeśli w tej walce ktoś obstawiłby pewniaka, srogo by się zdziwił. Zestrzelenie zwrotnego, małego myśliwca MiG-21, przez wielki, ośmiosilnikowy bombowiec strategiczny B-52 wydaje się niemożliwe. A jednak ta sztuka udała się amerykanom dwa razy.

03.04.2023 04.21
Wielki i ociężały bombowiec kontra mały i zwinny myśliwiec. Ta historia zakończyła się inaczej niż myślisz
REKLAMA

Jednym z ciekawszych epizodów z udziałem bombowców B-52 (zdjęcie główne) podczas wojny w Wietnamie było zestrzelenie przez strzelców z ogonowych tych gigantycznych samolotów dwóch myśliwców MiG-21. Wydarzenia te miały miejsce podczas operacji Linebacker II.

REKLAMA

Była to seria potężnych uderzeń na Wietnam Północny. Operacja była ostatnią dużą operacją wojskową przeprowadzoną przez Stany Zjednoczone podczas tego konfliktu i największą kampanią bombardowań z udziałem ciężkich bombowców od czasów II wojny światowej. Wzięło w niej udział ponad 200 bombowców strategicznych B-52 i 2000 innych amerykańskich samolotów.

Wietnamczykom udało się zestrzelić aż 16 ogromnych B-52. I choć ze względu na rozmiary tych maszyn wydawać może się to nieprawdopodobne, to B-52 podejmowały walkę.

Myśliwiec MiG-21PF

Pierwsze zestrzelenie miało miejsce 18 grudnia 1972 r. Jeden z B-52D kończył nalot nad Hanoi gdy pilot północnowietnamskiego MiG-21, bardzo szybkiego myśliwca zaprojektowanego do strącania bombowców, zbliżył się do amerykańskiego samolotu od tyłu. Liczył zapewne na łatwe zwycięstwo nad ociężałą, wielką maszyną. Miał jednak pecha. Operator działek w B-52, sierżant sztabowy Samuel O. Turner, okazał się od niego lepszy.

W ogonie bombowca znajdowała się kabina, radar i cztery karabiny maszynowe Browning AN-M3 kalibru .50 (12,7 mm). Operator obserwował zagrożenie na ekranie radaru. Jak wyglądała taka kabina, zobaczycie niżej.

Kabina tylnego strzelca w B-52

Gdy Turner zobaczył MiG-a w zasięgu swoich działek, strzelił. W jednej serii trwającej 6–8 sekund zużył 694 sztuk amunicji, a MiG-21 zamienił się w „gigantyczną eksplozję z tyłu samolotu”.

Turner otrzymał Srebrną Gwiazdę za swój wyczyn. Jego B-52, numer ogonowy 56-676, jest zachowany i eksponowany w bazie lotniczej Fairchild w Spokane w stanie Waszyngton.

Sierżant sztabowy Samuel O. Turner zostaje odznaczony Srebrną Gwiazdą przez generała Johna C. Meyera, dowódcę lotnictwa strategicznego.

24 grudnia 1972 r., podczas tej samej kampanii bombowej, B-52 nazwany przez załogę Diamond Lil leciał nad cel, którym była stacja kolejowa Thai Nguyen. Wtedy to tylny strzelec Albert E. Moore zauważył szybko zbliżającego się MiGa-21. Moore otworzył ogień ze swoich czterech karabinów z odległości 3700 m i strzelał, dopóki myśliwiec nie zniknął z jego celownika. 

Ogon B-52 z czterema karabinami maszynowymi. Na górze widoczna kabina operatora tych działek.

Sierżant Clarence W. Chute, strzelec ogonowy na pokładzie innego B-52, widział, jak MiG zapalił się i spadł. B-52 Diamond Lil jest przechowywany w Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Kolorado. Moore był ostatnim strzelcem bombowca, który zestrzelił wrogi samolot z karabinów maszynowych w walce powietrznej.

Dzięki tym zestrzeleniom B-52 jest największym samolotem, któremu przypisuje się zwycięstwo w walce powietrznej.

Na zakończenie tej historii warto wspomnieć, że ostatni tylny strzelec bombowca Sił Powietrznych USA przeszedł na emeryturę w 2020 r. Starszy sierżant Rob Wellbaum był ostatnim lotnikiem, który służył jako strzelec B-52. Choć samoloty te latać będą jeszcze wiele lat, to tylne działka zostały całkowicie zlikwidowane.

Bombowiec B-52

Bombowiec B-52 to jedna z najbardziej znanych i charakterystycznych maszyn wojskowych w historii lotnictwa. Ten strategiczny bombowiec służy w Siłach Powietrznych USA już od ponad sześćdziesięciu lat, a jego eksploatacja planowana jest jeszcze na dekady. B-52 został wprowadzony do służby w 1955 roku i od tamtej pory był wykorzystywany w różnych konfliktach i misjach wojskowych.

Długość samolotu wynosi 48,5 metra, a rozpiętość skrzydeł to aż 56 metrów. Bombowiec może osiągnąć prędkość maksymalną wynoszącą około 1000 km/h, a zasięg lotu to ponad 16 tysięcy kilometrów. B-52 jest zdolny do przenoszenia różnego rodzaju uzbrojenia, w tym do 32 ton bomb i pocisków manewrujących. Łącznie zbudowano 744 egzemplarze tej maszyny, z czego 58 pozostaje wciąż w służbie. Bombowiec B-52 to nie tylko ikona lotnictwa, ale również symbol siły militarnych Stanów Zjednoczonych.

Myśliwiec MiG-21

MiG-21 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych myśliwców wschodniego bloku, który służył w wielu armiach powietrznych na całym świecie. Ten szybki i zwrotny samolot został zaprojektowany w Związku Radzieckim w latach 50. XX wieku i po raz pierwszy wziął udział w walce w 1965 roku podczas wojny indyjsko-pakistańskiej. 

REKLAMA

MiG-21 jest jednym z najliczniej produkowanych myśliwców na świecie, łącznie wyprodukowano ponad 11 tysięcy egzemplarzy. Maszyna mierzy około 15 metrów długości, a jej rozpiętość skrzydeł wynosi nieco ponad 7 metrów. Maksymalna prędkość, którą osiąga MiG-21, wynosi około 2230 km/h, a zasięg lotu to około 2000 kilometrów.

Myśliwiec ten był uzbrojony w różne rodzaje pocisków rakietowych i karabinów maszynowych. MiG-21 był jednym z najważniejszych elementów uzbrojenia państw bloku wschodniego podczas zimnej wojny i brał udział w wielu konfliktach na całym świecie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA