REKLAMA

Niemcy zamykają, a oni otwierają. Ruszył największy reaktor atomowy w Europie

Po decyzji Niemców trudno mówić o zachowaniu równowagi, ale mimo wszystko dostajemy dowód na to, że nie wszyscy zmierzają w złym kierunku. Po wielu latach prac w Finlandii uruchomiono trzeci reaktor elektrowni atomowej Olkiluoto.

17.04.2023 09.22
elektrownia atomowa
REKLAMA

Elektrownia znajduje się na wyspie Olkiluoto położonej na Zatoce Botnickiej. Reaktor OL3 od niedzieli pracuje z pełną mocą, zapewniając 15 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jego moc 1600 MW zapewnia mu tytuł największego reaktora w Europie i trzeciego na świecie. Wszystkie trzy odpowiadają za 30 proc. energii w Finlandii.

REKLAMA

Reaktor jest dowodem na to, że nigdy nie warto się poddawać

REKLAMA

Nie ma w tym cienia przesady. Budowa rozpoczęła się w 2005 roku, a termin oddania przesuwany był przeszło dwudziestokrotnie. Dodajmy, że kiedy pisaliśmy o rozpoczęciu pracy reaktora w 2021, wówczas zapowiadano, że z pełną mocą ruszy... w czerwcu 2022. Cóż, opóźnienie faktycznie było spore. Wzrastały też koszty inwestycji. Planowane 3 mld euro rozrosły się ostatecznie do ponad 8 mld euro.

Można doszukiwać się symboliki w tym, że uruchomienie reaktora z pełną mocą zbiegło się z wycofaniem się Niemców z energetyki jądrowej. Na szczęście pod tym względem Europa się przebudziła i np. Belgowie wycofali się z planów zamknięcia elektrowni jądrowych. W takich państwach jak Holandia czy Francja zapowiada się budowę kolejnych. W Holandii dwie nowe zostaną uruchomione w 2035 roku, natomiast Francuzi "przyklepali" budowę sześciu nowych reaktorów, na co przeznaczą aż 52 mld euro.

W ubiegłym roku Brytyjczycy z wielkim entuzjazmem spojrzeli w stronę atomu i przekonywali, że do 2050 powstanie siedem nowych elektrowni jądrowych. Wiemy też, że pierwsza polska elektrownia atomowa ma powstać w województwie pomorskim w nadmorskiej gminie Choczewo. Po latach snucia planów i ich porzucania, również Polska dostanie potężną alternatywę dla paliw kopalnych.

*Zdjęcie główne: Max Sky, Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA