REKLAMA

Tak będzie zabezpieczony reaktor jądrowy dla Polski. Fukushima ma się nie powtórzyć

Ważny dzień na drodze do polskiej elektrowni jądrowej. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z amerykańskim Westinghouse umowę na prace przedprojektowe. Brzmi mało atrakcyjnie, ale to dzięki tej umowie poznamy wreszcie wstępne oszacowanie wartości projektu.

22.02.2023 16.44
Tak będzie zabezpieczony reaktor jądrowy dla Polski. Fukushima ma się nie powtórzyć
REKLAMA

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce ma być przede wszystkim bezpieczna. Przepisy obejmują stworzenie szeregu fizycznych barier pomiędzy radioaktywnym rdzeniem reaktora a otoczeniem i zapewnienie wielu systemów bezpieczeństwa, z których każdy posiada kopię zapasową i jest zaprojektowany tak, by uwzględniać i przeciwdziałać błędom ludzkim.

REKLAMA

Reaktor z pasywnym systemem bezpieczeństwa.

Pierwsza polska elektrownia atomowa wykorzysta amerykański reaktor AP1000 firmy Westinghouse. Został zaprojektowany z uwzględnieniem światowych standardów bezpieczeństwa, co doprowadziło do skonstruowania pasywnego systemu bezpieczeństwa. Nie wymaga on żadnych działań człowieka albo maszyn. Systemy te wykorzystują wyłącznie siły przyrody, takie jak grawitacja, naturalna cyrkulacja i sprężony gaz, aby spełnić swoją funkcję.

Tym samym do zabezpieczenia reaktora nie są stosowane żadne pompy, wentylatory, silniki, agregaty chłodnicze ani inne maszyny, z wyjątkiem kilku prostych zaworów, które automatycznie uruchamiają system.

Systemy pasywne są zaprojektowane tak, aby mogły działać przez co najmniej 72 godziny bez zasilania. Reaktor AP1000 ma być też odporny na ekstremalne zdarzenia zewnętrzne, podobne do tych w elektrowni FukushimaNajbezpi.

Oto reaktor dla Polski.

Elektrownia AP1000 to reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o mocy 3 415 megawatów mocy cieplnej (MWt). Reaktor jądrowy AP1000 jest jedynym działającym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa i modułową konstrukcją. Reaktory generacji III+ to obecnie najnowocześniejsza klasa elektrowni atomowych.

Oprócz dwóch bloków AP1000 ukończonych w elektrowni Vogtle w Stanach Zjednoczonych, funkcjonują już cztery bloki AP1000 w Chinach i tam biją obecnie rekordy wydajności operacyjnej. Kolejne cztery bloki w tym kraju są w trakcie budowy. Obecnie około 50 proc. światowych funkcjonujących elektrowni jądrowych opiera się na technologiach dostarczanych przez Westinghouse. 

Polska wciąż uzależniona od węgla

Pierwsza polska elektrownia atomowa ma powstać w województwie pomorskim w nadmorskiej gminie Choczewo.

REKLAMA

Polska przez wiele lat była w wysokim stopniu zależna od paliw kopalnych i energii elektrycznej produkowanej z węgla. Według danych Polskich Sieci Energetycznych z października 2022 r. ich udział w miksie energetycznym Polski stanowił ok. 79 proc.

Takie uzależnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju od paliw kopalnych miało katastrofalny wpływ na jakość powietrza. Europejska Agencja Środowiska ustaliła, że zanieczyszczenie powietrza spowodowało w Polsce w 2018 r. prawie 50 tys. przedwczesnych zgonów. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA