REKLAMA

ChatGPT wygenerował klucze do Windowsa. Czego SI jeszcze NIE potrafi?

ChatGPT to wspaniałe narzędzie, które może się przydać w wielu sytuacjach. Dosłownie we wszystkich, od najprostszych odpowiedzi na pytanie typu "co założyć na urodziny ciotecznego stryja ze strony matki", po "jak zostać strażakiem" i "hej ChatGPT, wygeneruj mi klucze do Windowsa". Czy to takie proste i czy działa? Odpowiedzi to odpowiednio: nie i nie do końca. Ale po kolei.

05.04.2023 04.44
ChatGPT wygenerował klucze do Windowsa. Czego SI jeszcze NIE potrafi?
REKLAMA

Nie ma potrzeby przedstawiać genialnego dziecka OpenAI, ChatGPT - ponieważ najprawdopodobniej każdy w Polsce słyszał o nim przynajmniej raz. Czy to o tym, że teraz sztuczna inteligencja pisze za nas wypracowania po polsku? Czy o tym, że rozmowa z SI jest czasem bardziej interesująca i na poziomie niż z prawdziwym człowiekiem?

Wytrwali i mądrzy internauci są w stanie zdziałać cuda z ChatGPT. Nawet takie, które wymagają kombinowania.

REKLAMA

ChatGPT wygenerował klucze do Windowsa… 95

Jeśli myśleliście, że tytuł oznacza bezproblemowe i łatwe zdobycie darmowych kluczy do najnowszego Windowsa, to nie, nie tędy droga. Dzisiaj opowiemy o twórcy "Enderman", który postanowił wykorzystać swoją wiedzę o Windowsie 95, aby poprosić SI o wygenerowanie klucza.

Nie było to proste, jak komenda "hej ChatGPT, ogarnij mi trzy klucze". Dlaczego? Ponieważ system odpowiadał, że coś takiego jest "nielegalne i niemoralne". Serio, sam musiałem to sprawdzić. Poza tym nie istnieją legalne darmowe kody do Windowsa. Znaczy, istnieją, gdy ChatGPT stanie się keygenem.

Jak więc "Enderman" stworzył działające klucze do Windowsa? Najpierw musiał zrozumieć, jak działa generowanie kluczy. Algorytm łączy różne ciągi cyfr i liter, aby powstał 20-znakowy kod. Zaczyna od losowego dnia (od 001 do 366), potem rok (od 095 do 103), a następnie OEM i tak dalej.

Czy to zadziałało? Owszem, ale dopiero po ponad półgodzinnej walce z ChatGPT, dostosowywaniu poleceń oraz ulepszaniu każdej części zadania. Sami zobaczcie, jak "Enderman" poradził sobie z wkręceniem SI:

REKLAMA

Nie, nie ogarniecie w taki sposób kodu do Windowsa 7, 10 czy 11

Jednak istnieją dwa duże "ale". Po pierwsze, nie każdy wygenerowany przez ChatGPT klucz zadziałał. Po drugie, te do nowszych systemów nie opierają się na takim, w miarę prostym do rozgryzienia, algorytmie.

To nie oznacza, że w przyszłości, gdy SI opanuje nasz świat, nie powstanie czat, w którym z łatwością wygenerujemy sobie, oczywiście nielegalny klucz do Windowsa. Ale, czy wtedy jeszcze będzie istniał Windows?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA