REKLAMA

Ile kosztuje najdroższy komputer na świecie 2023? Może i cię nie stać, ale popatrzeć można

Jaki jest i ile kosztuje najdroższy komputer na świecie w 2023 roku? Pod uwagę bierzemy zarówno superkomputery, komputery kwantowe, wypasione PC, czy też najnowszy sprzęt Apple.

21.03.2023 07.34
Najdroższy komputer na świecie
REKLAMA

Większość z nas skrupulatnie oblicza koszt nowego komputera, ale z pewnością u wielu pojawiła się myśl - ile kosztuje najdroższy komputer na świecie? Postaram się zaspokoić waszą ciekawość.

Temat ten można rozpatrywać w wielu aspektach, bo przecież komputer komputerowi nie jest równy - niektórych mogą interesować ceny superkomputerów, a innych najbardziej wydajnych gamingowych PC. W 2022 roku sprawdzaliśmy ceny najdroższych komputerów PC (zarówno stacjonarnych, jak i laptopów) oraz Apple. Czy coś się zmieniło od tego czasu?

REKLAMA

Od czasu do czasu w mediach pojawiają się informacje o specjalnych edycjach komputerów z obudową wykonaną z platyny, czy też zdobioną diamentami - umówmy się jednak, że takie propozycje zainteresują co najwyżej arabskiego szejka.

Jaki jest i ile kosztuje najdroższy komputer na świecie?

Zdecydowanie najdroższe konstrukcje to tzw. superkomputery. Szczyt listy TOP 500 najszybszych komputerów na świecie zajmują obecnie:

  1. Frontier (Stany Zjednoczone) oparty na procesorach AMD Epyc oraz akceleratorach graficznych Instinct MI250X,
  2. Fugaku (Japonia) oparty na procesorach ARM Fujitsu A64FX,
  3. LUMI (Unia Europejska) oparty na tych samych podzespołach co Frontier.

Ile kosztowałby nowy superkomputer zdolny rzucić im wyzwanie?

Superkomputer za 20 milionów euro

Nowy superkomputer budowany dla Towarzystwa Popierania Rozwoju Nauki im. Maxa Plancka w Niemczech przez firmę Atos ma opierać się na czwartej generacji procesorów AMD Epyc oraz nadchodzących akceleratorach Instinct MI300.

Budowa komputera powinna zakończyć się na początku 2024 roku i w tym momencie koszt ocenia się na 20 milionów euro (czyli ponad 21 milionów dolarów).

Komputer kwantowy za 15 milionów dolarów

Komputery kwantowe dość nieśmiało pojawiają się na rynku, ale chętni mogą już je kupić. Konstrukcje w rodzaju D-Wave 2000 to koszt około 15 milionów dolarów. Przejdźmy jednak w kierunku czegoś bardziej dostępnego.

Apple M1 Ultra za 50 tysięcy zł

Zaskoczenia brak, jako że Apple zawsze był czołówce firm oferujących najdroższy sprzęt. Skonfigurujmy sobie więc Maca Studio... powiedzmy Apple M1 Ultra w wersji 20-rdzeniowym CPU i 64-rdzeniowym GPU, 128 GB pamięci RAM oraz SSD o pojemności 8 TB. Koszt takiej maszyny wyniesie nas ponad 47 tysięcy złotych.

Jeśli zażyczymy sobie dodatkowo preinstalowane oprogramowanie Final Cut Pro oraz Logic Pro, cena przekroczy 50 tysięcy złotych.

Gamingowy PC za 30 tysięcy zł

Na tym tle ceny najbardziej wypasionych gamingowych PC już wcale nie szokują, chociaż za odpowiednie podzespoły (oraz markę) i tak słono zapłacimy.

Weźmy sobie takiego Dell Alienware R15. Naprawdę, nic specjalnego - procesor Intel Core i9 13900F i karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4090. Za taką maszynę zapłacimy zaledwie 28 tysięcy złotych.

Czytaj także:

REKLAMA

Nie bez powodu wspomniałem o marce - koszt własnoręcznie złożonego komputera opartego na takich podzespołach byłby zdecydowanie niższy.

Jeśli akurat nie masz wolnych 20 milionów euro, a dysponujesz kwotą kilku tysięcy złotych, to zerknij do naszego rankingu polecanych laptopów gamingowych do 4000 zł. Na tych komputerach też da się grać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA