REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt /
  5. Sprzęt - Poradniki

Jaki najlepszy procesor dla gracza 2023? Te modele zapewnią największą wydajność w grach

Dobre procesory do gier pozwolą twojemu sprzętowi rozwinąć skrzydła w zastosowaniach gamingowych. Nie muszą kosztować fortuny, ale najlepsze modele faktycznie nie należą do najtańszych.

07.03.2023
18:27
Jaki procesor do gier?
REKLAMA

Jaki najlepszy procesor gamingowy? To pytanie dręczy graczy na całym świecie i postanowiliśmy rozwiać ich wątpliwości. Oto ranking najlepszych procesorów do gier na 2023 rok.

Obecnie nie ma dużej różnicy, jeśli chodzi o możliwości procesorów AMD i Intela - owszem, w niektórych segmentach cenowych jedna firma może mieć nieco lepszą propozycję, przez co rozumiemy nie tylko wydajność, ale i opłacalność. Na pewno w zastosowaniach gamingowych procesory Intel Core 13-tej generacji są srogimi zawodnikami, a modele AMD z pamięciami 3D V-Cache również nie dają sobie w kaszę dmuchać.

REKLAMA

Odpowiedni procesor potrafi wycisnąć z karty graficznej maksimum możliwości i tym samym przyśpieszyć działanie gier, ale nie zapominajmy, że są na to i inne sposoby, które opisujemy w poniższym artykule.

Nie przedłużając, przechodzimy do naszego rankingu najlepszych procesorów do gier 2023 - podzieliśmy je na trzy segmenty cenowe - tanie, dobre oraz najlepsze. Linki prowadzą do trzech najpopularniejszych polskich sklepów z podzespołami komputerowymi.

Tanie procesory do gier

Można się kłócić, czy procesor kosztujący około 500-600 zł można uznać za tani, ale faktem jest, że do minimalnych konfiguracji dla prawdziwego gracza polecilibyśmy procesory Core i3 12-tej i 13-tej generacji, bądź procesory Ryzen 5 serii 5000.

Tanie procesory gamingowe Intel

Tanie procesory gamingowe AMD

Dobre procesory do gier

Dobre procesory gamingowe kosztują swoje, ale daleko im do cen topowych modeli. To najlepsze rozwiązania o dobrym stosunku ceny do wydajności. W tej kategorii polecamy modele Core i5 12-tej i 13-tej generacji oraz Ryzen 7 serii 7000 (AM5), jak i jedyny procesor z pamięcią podręczną 3D V-Cache dla podstawki AM4.

Dobre procesory gamingowe Intel

Dobre procesory gamingowe AMD

Najlepsze (i najdroższe) procesory do gier

Kasa nie mieści ci się w portfelu, a żeby obsługiwać twoje konto, bank musiał postawić oddzielny serwer? W takim przypadku wybór jest prosty, bo w przypadku Intela możesz sięgnąć po topowe modele Raptor Lake (Intel Core 13-tej generacji), a AMD najnowsze modele Raphael (AMD Ryzen serii 7000 z pamięcią podręczną 3D V-Cache).

Najlepsze procesory gamingowe Intel

Najlepsze procesory gamingowe AMD

Oczywiście można dywagować na temat opłacalności kupna topowych procesorów, ale to właśnie te jednostki zapewnią nam najlepsze osiągi w grach - zwłaszcza jeśli chodzi o uzyskanie dużej liczby klatek na sekundę np. 165 czy 240, by wykorzystać pełnię możliwości monitorów o wysokim odświeżaniu.

Czytaj też:

REKLAMA

Dobry procesor gamingowy nie tylko sprawdzi się w grach, które mocniej obciążają CPU, ale również zapewni bardziej efektywne działanie karty graficznej. To właśnie on stoi na pierwszej linii zadania generowania grafiki 3D, bowiem zajmuje się między innymi geometrią obiektów. Oczywiście nie zapomnijcie o połączeniu procesora z odpowiednią kartą graficzną.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA