REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Militaria

Tajemniczy wahadłowiec spędził w kosmosie prawie 3 lata. Nikt nie wie, co tam naprawdę robił

Tajny statek kosmiczny amerykańskich sił kosmicznych ustanowił nowy rekord. Prom kosmiczny X-37B spędził dwa i pół roku na orbicie okołoziemskiej, a Pentagon i NASA ujawniły tylko kilka mało istotnych szczegółów tej tajemniczej misji. Prom miał badać między innymi możliwość przesyłania energii słonecznej na Ziemię za pomocą radia.

14.11.2022
13:11
Tajemniczy wahadłowiec spędził w kosmosie prawie 3 lata. Nikt nie wie, co tam naprawdę robił
REKLAMA

Tajny bezzałogowy pojazd orbitalny amerykańskiej armii X-37B wylądował na lotnisku Shuttle Landing Facility 12 w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie po ukończeniu misji oznaczonej jako Orbital Test Vehicle-6 (OTV-6).

REKLAMA

Tym samym prom kosmiczny Boeing X-37B pomyślnie zakończył swoją szóstą misję, trwającą tym razem aż 908 dni. W sumie w ciągu 12 lat swojej działalności X-37B spędził w kosmosie, 3774 dni czyli ponad 10 lat. 

Choć prom lata od ponad dekady to większość informacji dotyczące jego wykorzystania jest tajna. Oficjalne oświadczenia ograniczają się do komunikatów o "przeprowadzeniu eksperymentów dla klientów rządowych i przemysłowych" oraz "testowaniu i integrowaniu nowych technologii kosmicznych".

X-37B i nowa energia

Tym razem Boeing podał garść szczegółów dotyczących zadań promu w kosmosie. Wiadomo. że misja obejmowała więcej eksperymentów niż poprzednie loty X-37B. Dwa z nich przeprowadzone zostały dla NASA. Pierwszy dotyczył oceny reakcji wybranych materiałów na warunki panujące w kosmosie. Drugi badał wpływ promieniowania kosmicznego na nasiona. 

W kosmosie przeprowadzono też eksperyment opracowany przez Naval Research Laboratory (NRL). Dotyczył on przekształcania energii słonecznej w promieniowanie mikrofalowe o częstotliwości radiowej, a przesyłanie tej energii na Ziemię.

Z podanych oficjalnie informacji wynika też, że X-37B wypuścił na orbitę małego, ważącego 136 kg satelitę o nazwie FalconSat-8 (USA-300). Satelita został skonstruowany  jako praca dyplomowa przez kadetów Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych we współpracy z Laboratorium Badawczym Sił Powietrznych.

Satelita testować będzie kilka nowatorskich rozwiązań w tym między innymi elektromagnetyczny system napędowy, okablowanie z oplotem z nanorurek węglowych z pamięcią kształtu, kamery i procesory graficzne zintegrowane w pakiecie o niskim SWAP (rozmiar, waga i pobór mocy).

X-37B i teorie spiskowe

Ze względu na pewną dozę tajemnicy otaczającą X-37B, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że prom jest eksploatowany przez Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych, maszyna doczekała się już kilku teorii spiskowych. Sensacji dodawały zdjęcia promu otoczonego przez wojskowych w białych skafandrach. Sceny jak z "Z archiwum X".

 class="wp-image-2939325"
X-37B po powrocie z czwartej misji w 2017 r.

Jedna z nich głosi, że pojazd powstał do przechwytywania obcych satelitów i zabieranie ich na pokład, a następnie na ziemię. Jednak jak wskazują specjaliści do tej pory nie zarejestrowano zbliżania się X-37B do innych obiektów kosmicznych.

Inne teorie głoszą, że prom jest tak naprawdę bombowcem orbitalnym zdolnym do zrzucania broni jądrowej na przeciwnika.

Bezzałogowy wahadłowiec kosmiczny X-37B

X-37 Orbital Test Vehicle to zrobotyzowany bezzałogowy wahadłowiec kosmiczny wielokrotnego użytku. X-37 startuje na szczycie rakiety Atlas V 501 lub SpaceX Falcon 9. Prom jest zaprojektowany do operowania z prędkością 25 Machów podczas ponownego wejścia w atmosferę.

Nie wiadomo dokłądnie jaki silnik napędza X-37. Najprawdopodobniej jest to układ na paliwa hipergolowe, w tym przypadku ma być to hydrazyna i tetratlenek diazotu.

X-37 ląduje automatycznie po powrocie z orbity.

REKLAMA

Oficjalne dane techniczne X-37B:

 • Załoga: brak
 • Udźwig: 227 kg
 • Długość: 8,92 m
 • Rozpiętość skrzydeł: 4,55 m
 • Wysokość: 2,90 m
 • Maksymalna masa startowa: 4990 kg
 • Ładownia: 2,1 × 1,2 m
 • Prędkość orbitalna: 28 044 km/h
 • Orbita: Niska orbita okołoziemska od 200 do 2000 kilometrów nad Ziemią
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA