REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Menu Start z nowymi aplikacjami. Nie każdemu to się spodoba

Windows 11 na życzenie podpowiada użytkownikowi aplikacje i dokumenty, jakie prawdopodobnie chce otworzyć. Microsoft chce tę funkcję ulepszyć, wprowadzając do tych rekomendacji witryny i aplikacje webowe. Czy to nie zbyt wiele?

19.11.2022
16:34
Windows 11 2022 Update (22H2) już dostępny. Co nowego?
REKLAMA

Jedną z prawdopodobnie najcieplej przyjętych nowości Windowsa 11 jest jego zupełnie nowe Menu Start. Zniknęły z niego co prawda aktywne kafelki dla użytkowników tabletów, ale w zamian Microsoft wprowadził coś potencjalnie lepszego. Obok przypiętych przez użytkownika aplikacji Menu Start wyświetla dokumenty i programy, które użytkownik prawdopodobnie właśnie teraz, przy właśnie tym otwarciu Startu, chce uruchomić.

REKLAMA

Czytaj też:

Ten system rekomendacji działa bardzo dobrze, zwłaszcza jeżeli użytkownik wykorzystuje do pracy zestaw usług Microsoft 365. Można przy tym decydować, czy większość elementów w Starcie to elementy przypięte, czy rekomendowane, czy ma być ich tyle samo. Choć niestety nie można całkowicie owego systemu rekomendacji wyłączyć. Teraz ma zostać ulepszone.

 class="wp-image-2963904"
Windows 11. Menu Start z generowanymi przez sztuczną inteligencję rekomendacjami.

Aplikacje webowe i witryny internetowe w rekomendacjach Menu Start. Nowa kompilacja Windowsa 11 w testach.

 class="wp-image-2963907"
Windows 11. Testowa wersja, a w niej witryny w rekomendacjach Menu Start.

Nowe Menu Start jest już dostępne w ramach programu publicznych beta-testów Windows. Jak widać na powyższym przykładzie, aplikacje webowe prezentowane są w identyczny sposób, co pozostałe elementy. Jest w tym pewna logika, owe aplikacje są często używane dość wymiennie z natywnymi. Sceptycy mogą spać spokojnie: dodawanie witryn do rekomendacji można wyłączyć. Wystarczy wcisnąć prawy klawisz myszy na danej rekomendacji i wybrać nie polecaj mi więcej tej witryny lub wręcz nie polecaj nigdy więcej żadnych witryn.

 class="wp-image-2963916"
Windows 11. Wyszukiwarka procesów

Przy okazji pojawiło się kilka innych nowości, choć to raczej drobiazgi. Godna wyróżnienia jest wyszukiwarka w Menedżerze zadań - aż dziw, że przez tyle dekad ta aplikacja była jej pozbawiona. Wyszukiwać można po nazwie procesu, nazwie wydawcy bądź identyfikatorze procesu. Zwykłym użytkownikom to się raczej nie przyda, ale deweloperzy i ci bardziej zaawansowani powinni się ucieszyć.

 class="wp-image-2963919"
Windows 11. Sekundnik w zegarku.
REKLAMA

Zdumiewająco duża liczba użytkowników była rozczarowana tym, że od czasu Windowsa 11 systemowy zegarek nie wyświetla już sekund. Microsoft zdecydował się i to naprawić. Sekundnik wraca do zegarka, choć domyślnie pozostanie wyłączony.

Na dziś trudno powiedzieć, kiedy powyższe nowości trafią do produkcyjnej wersji Windowsa 11, czyli tej dla normalnych użytkowników. Harmonogram Microsoftu staje się coraz trudniejszy do przewidzenia. Jeśli jednak dotychczasowe tempo prac można traktować jako wskazówkę, to owe nowości prawdopodobnie już po kilku, maksymalnie kilkunastu tygodniach zaczną się pojawiać w wersji stabilnej systemu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA