REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Koniec z bałaganem na Pulpicie. Do Eksploratora plików wjechała przydatna funkcja

Eksplorator plików w Windows w końcu dostał aktualizację, za sprawą której możliwe jest używanie kart nawigacji w ramach jednego okna. To oznacza, że łatwiej będzie zapanować nad środowiskiem pracy.

20.10.2022
7:38
Windows 11 2022 Update (22H2) już dostępny. Co nowego?
REKLAMA

Eksplorator plików, czyli systemowy menedżer plików Windowsa, tu udane narzędzie, ale też z pewnością dalekie od doskonałości. Jednym z jego braków jest brak obsługi kart, czyli mechanizmu znanego z przeglądarek internetowych. Finder na komputerach Mac ma karty od dawna, podobnie jak odpowiedniki w większości linuksowych dystrybucji.

REKLAMA

Czytaj też:

W Windowsie karty można było uzyskać tylko stosując alternatywne aplikacje lub nieoficjalne mody do Eksploratora, których stabilności i bezpieczeństwu trudno ufać tak, jak systemowi operacyjnemu od znanej i dużej firmy. To na szczęście właśnie się zmienia. Karty w Eksploratorze plików są już dostępne. Choć, póki co, dla chętnych.

Do czego służą karty w Eksploratorze plików w Windows 11 22H2?

Najkrótszą odpowiedzią na to pytanie będzie: by zachować porządek. Posłużmy się przykładem. Powiedzmy, że użytkownik pracuje nad dokumentem. Oprócz tego przy okazji komunikuje się ze swoim zespołem. Źródła do tego tekstu znajdują się w Internecie oraz w trzech folderach użytkownika. Przed omawianą aktualizacją środowisko pracy wygląda mniej więcej o tak:

 class="wp-image-2508999"

Po wprowadzeniu kart do Eksploratora jest o niebo lepiej:

 class="wp-image-2509002"

Jak to udało się osiągnąć? Właśnie za sprawą kart, widocznych poniżej:

 class="wp-image-2509011"

Za sprawą kart w ramach jednego okna użytkownik może mieć pod ręką kilka lokalizacji, między którymi może się wygodnie przełączać. Działa też przeciąganie danych między kartami, wystarczy chwycić za obiekt, przytrzymać go na drugiej karcie, odczekać aż ta stanie się aktywna i upuścić. Nie ma jednak obsługi grupowania kart ani ich kolorowania.

Przy okazji na ostatnim z powyższych zrzutów ekranowych widać dodatkową nowość, jaką jest przeprojektowany ekran domowy Eksploratora plików. Nowością jest sekcja Ulubione na samym środku, w której użytkownik może przypinać pliki, które chce mieć tam od razu widoczne. Nowy Eksplorator będzie też wyświetlał kto i kiedy ostatnio edytował lub komentował plik, a także podpowiadał osoby z listy kontaktów przy udostępnianiu plików na podstawie analizy typowych zachowań użytkownika.

Jak włączyć karty w Eksploratorze plików Windows 11 22H2?

 class="wp-image-2509020"
Windows - informacja o wersji
REKLAMA

Jak pytanie sugeruje, karty są dostępne tylko dla najnowszego systemu Microsoftu, a więc dla Windowsa 11 22H2. Nie dla Windowsa 10 i nie dla Windowsa 11 21H2. Jeżeli użytkownik nie jest pewien jakiej wersji używa, może to sprawdzić w aplikacji Ustawienia w sekcji System pod Informacje. Windows 11 22H2 jest darmową aktualizacją dla wszystkich użytkowników Windowsa 11. Jeżeli użytkownik jeszcze się nie zdecydował na aktualizację do systemu Windows 11 22H2, karty w Eksploratorze pozostaną dla niego niedostępne.

Dla użytkowników Windowsa 11 22H2 karty w Eksploratorze plików są, póki co, uaktualnieniem opcjonalnym, dla chętnych. Nie zostanie więc zastosowane automatycznie do drugiego wtorku przyszłego miesiąca. Niecierpliwi, którzy nie chcą czekać, mogą uruchomić aplikację Ustawienia, tam zajrzeć do sekcji Windows Update i kliknąć w Sprawdź aktualizacje. System zaproponuje zainstalowanie opcjonalnej aktualizacji KB5019509. To właśnie ta. Jej zastosowanie będzie się wiązało z jednorazową koniecznością ponownego uruchomienia komputera.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA