REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Xbox nauczył się sterować TV. Świetna funkcja, chcę ją na PS5

Microsoft właśnie rozszerzył możliwości Xboksa Series w sterowaniu telewizorem przy pomocy standardu CEC. Teraz konsola potrafi nie tylko włączać i wyłączać odbiornik, ale również regulować jego głośność. Sprawdziłem, jak to działa w praktyce.

20.10.2022
20:11
Xbox nauczył się sterować TV. Świetna funkcja, chcę ją na PS5
REKLAMA

Chociaż Xbox ma przewagę nad konkurencją w obszarze standardów audio i wideo, był za nią daleko w tyle z perspektywy prostych rozwiązań UX w tych samych obszarach. Jeszcze do niedawna Xbox nie wyłączał audio na telewizorze po podłączeniu słuchawek, a konsola nie była w stanie włączyć i wyłączyć telewizora po jej uruchomieniu przy pomocy pada. To nareszcie się zmienia, a Microsoft systematycznie wprowadza poprawki i funkcje latami postulowane przez graczy.

REKLAMA

Teraz, wraz z październikową aktualizacją oprogramowania, rozszerzono zakres możliwości sterowania telewizorem bezpośrednio poprzez konsolę Xbox. Konsole Microsoftu nauczyły się ponadto udostępniać treści na nowe platformy społecznościowe, a także otrzymały ujednolicony system zabezpieczeń PIN.

Xbox przejmuje kontrolę nad telewizorem, zmieniając jego głośność bez użycia pilota.

xbox series x porty hdmi in class="wp-image-1074324"

Microsoft rozszerza możliwości konsol Xbox Series poprzez standard HDMI-CEC. Dzięki niemu urządzenie podłączone do telewizora może wydawać komendy odbiornikowi oraz odwrotnie: telewizor potrafi wpływać na działanie podłączonego sprzętu. Przykładowo, standard CEC pozwala włączyć konsolę przy włączeniu telewizora pilotem albo automatycznie wyłączyć telewizor gdy wyłączamy Xboksa. Świetna sprawa, znacząco zwiększająca komfort korzystania z konsoli.

HDMI-CEC pozwala na znacznie więcej niż tylko włączanie i wyłączanie sprzętów. Przy pomocy tego standardu telewizor może zmieniać źródła obrazu w zależności od potrzeby, a także włączać i wyłączać konkretne urządzenia trzecie stanowiące część połączonego złączami HDMI środowiska. Wliczając w to oczywiście sprzęt audio. Dzięki temu jednym przyciskiem pada możemy aktywować telewizor, konsolę i zestaw kina domowego.

Microsoft idzie jeszcze dalej, rozszerzając HDMI-CEC o możliwość regulowania dźwięku telewizora bezpośrednio przez pada konsoli Xbox Series, bez użycia pilota. Zazwyczaj ogólny poziom głośności jest zmieniany na poziomie samej konsoli, bez wpływania na parametr głośności telewizora. Wraz z październikową aktualizacją Xbox wychodzi poza ten schemat, przejmując kontrolę nad suwakami odbiornika.

Sprawdziłem jak to działa w akcji i przyznaję: chciałbym coś takiego również na swoim PlayStation 5.

 class="wp-image-2511567"

Wciskając okrągły przycisk Xbox na kontrolerze wybieramy dolny kafelek "dźwięk i muzyka" z podręcznego menu. Następnie możemy wybierać między trzema przyciskami: zwiększenia głośności, zmniejszenia głośności oraz kompletnego wyciszenia odbiornika. Mój Xbox Series X jest podłączony do poczciwego, wciąż świetnego telewizora Sony Bravia XH90, a po wciśnięciu przycisku pojawia się animacja systemowa Google TV obrazująca zmianę natężenia głośności. Jedno wciśnięcie to przesunięcie suwaka o 4 punkty na 100. Zasadna, od razu wyczuwalna zmiana.

REKLAMA

Konsole PlayStation korzystały z HDMI-CEC na długo przed Xboksami, ale regulacja głośności telewizora to coś, czego mi brakowało i co z chęcią zobaczyłbym na moim PS5. Teraz, aby zmienić głośność podczas grania w God of War Ragnarok z dźwiękiem dobiegającym przez kino domowe, muszę szukać pilota od telewizora, pilota zestawu audio albo prosić o to Siri. Suwaki "audio volume" na PS5 dotyczą wyłącznie zestawów słuchawkowych oraz muzyki grającej w tle, np. poprzez Spotify.

Xbox Series to pierwsza konsola pozwalająca sterować głośnością telewizora w bezpośredni sposób, wykorzystując standard HDMI-CEC. Rozwiązanie błyskawicznie wchodzi w krwiobieg, jest praktyczne i z chęcią zobaczę je na pozostałych platformach do grania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA