REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Konsole Xbox Series z obsługą za pomocą pilota. Tego zwykłego, od telewizora

Xbox One był zgodny z większością pilotów telewizyjnych, dzięki czemu mógł pełnić rolę nie tylko konsoli do gier, ale i przystawki telewizyjnej. Niebawem również i Xbox Series będzie stanowić konkurencję dla Xiaomi Mi Box.

09.09.2021
9:43
xbox series x spider's web
REKLAMA

Wszystkie odmiany konsol Xbox One wyposażone były w IR blaster, a więc w małe urządzenie do emisji sygnałów w podczerwieni. To właśnie w ten sposób konsola Microsoftu porozumiewała się z telewizorem, wykorzystując ten sam kanał komunikacji, co telewizyjny pilot.

REKLAMA

Dzięki temu konsola mogła włączać i wyłączać telewizor oraz sterować nim na podstawowym poziomie. Efektem ubocznym tego rozwiązania była możliwość komunikacji w drugą stronę – Xbox One odbierał emitowane przez pilota sygnały w podczerwieni i je poprawnie interpretował. Dzięki temu konsola sprawdzała się również jako wygodny odtwarzacz płyt z filmami i muzyką oraz jako przystawka telewizyjna z aplikacjami VOD.

Xbox Series został pozbawiony IR blastera na rzecz obsługi standardu HDMI-CEC. Konsola steruje telewizorem przewodowo, a wykorzystanie tego standardu pozwala na głębszą integrację Xboxa z odbiornikiem. Kosztem braku zgodności z pilotami. To niebawem się zmieni.

Xbox Series kontra Xiaomi Mi Box, Apple TV i inne przystawki telewizyjne.

REKLAMA

Członkowie programu Xbox Insider mogą już testować nową wersję Windowsa dla Xbox, który przywraca obsługę pilota przez konsolę. Obsługa jest realizowana przez standard HDMI-CEC, a więc to telewizor – a nie Xbox – odbiera sygnał z pilota, po czym ten jest przekazywany przez przewód HDMI do konsoli. Dzięki temu użytkownik nie musi męczyć się z gamepadem, by obejrzeć ulubiony serial na Netfliksie czy kontynuować oglądanie filmu na Blu-ray. Bez przełączania się między źródłami sygnału w telewizorze, z możliwością błyskawicznego powrotu do grania.

To może warto rozważyć kupno Xboxa zamiast osobnych przystawki telewizyjnej i odtwarzacza płyt? Xbox Series X łączy funkcjonalność obu tych urządzeń, a przy okazji (a raczej przede wszystkim) jest jeszcze konsolą do gier. Sęk w tym, że dostępność aplikacji VOD na Xboxa jest dość ograniczona. Z popularnych usług dostępne są YouTube, Netflix, Prime Video i Apple TV. Brakuje HBO Go, Canal+, Player.pl i wielu innych. Wiele więc będzie zależało od indywidualnych potrzeb użytkownika.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA