REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Chrome udaje, że te dwa systemy już nie istnieją. Szukaj alternatywy. Jaką przeglądarkę wybrać?

Użytkownicy przeglądarki Google Chrome na systemach Windows 7 lub Windows 8.1 powinni rozważyć przesiadkę na inną przeglądarkę. Bowiem wraz z zakończeniem wsparcia technicznego dla Windows 8.1, Google od początku przyszłego roku porzuci wsparcie i aktualizacje Chrome dla leciwych systemów.

25.10.2022
8:40
Chrome udaje, że te dwa systemy już nie istnieją. Szukaj alternatywy. Jaką przeglądarkę wybrać?
REKLAMA

Naturalnym cyklem życia w świecie oprogramowania jest zakończenie wsparcia dla starych systemów operacyjnych, a wraz z nim powolna śmierć oprogramowania dedykowanego systemowi.

REKLAMA

Tak się stanie w przypadku Google Chrome, gdyż w nocy 25 października Google ogłosiło porzucenie wsparcia dla systemów Windows 7 i Windows 8.1. Począwszy od wydania Chrome 110, które zaplanowane jest na początek lutego 2023, Chrome przestanie działać na Windows 7 i 8.1. Jeżeli użytkownicy będą chcieli kontynuować aktualizacje przeglądarki, niezbędna będzie aktualizacja do systemu Windows 10 lub Windows 11.

Alternatywnym, lecz zdecydowanie mniej bezpiecznym rozwiązaniem będzie pozostanie przy starszym systemie, przy jednoczesnym nieaktualizowaniu przeglądarki Chrome. Jak bowiem podaje Google w informacji prasowej, "starsze wersje Chrome będą nadal działać, ale nie będą wydawane kolejne aktualizacje dla użytkowników tych systemów operacyjnych".

Google Chrome kończy z martwymi Windows 7 i 8.1

Przypomnijmy, Microsoft oficjalnie zakończył wsparcie techniczne dla systemu Windows 7 14 stycznia 2020 roku. Zakończenie wsparcia dla systemu Windows 8.1 jest zaplanowane na 10 stycznia 2023 roku. Zakończenie wsparcia oznacza, że system nie będzie otrzymywał już więcej oficjalnych aktualizacji zabezpieczeń, aktualizacji niezwiązanych z bezpieczeństwem, poprawek błędów, wsparcia technicznego oraz aktualizacji treści technicznych online.

Co za tym idzie, używanie Windows 7 lub (wkrótce) Windows 8.1 jest potencjalnie niebezpieczne, gdyż system operacyjny jest wrażliwy na działanie złośliwego oprogramowania. Nawet w przypadku wykrycia krytycznej, łatwej do wykorzystania luki nie otrzymamy wsparcia od Microsoftu, a cyberprzestępcy - za pośrednictwem szkodliwego oprogramowania - będą mogli dowolnie je wykorzystać. Podobnie będzie ze wszystkimi starszymi wydaniami Chrome.

W skali globalnej systemy z rodziny Microsoft Windows zainstalowane są na 75 procent komputerów. Pomimo że Windows 7 trzy dni temu świętował swoje 13 urodziny, zgodnie z danymi statcounter we wrześniu 2022 roku Windows 7 odpowiadał za 10,6 procent wszystkich aktywnych komputerów z systemem Windows, z kolei Windows 8.1 za niecałe 2,7 procent. Co ciekawe, po 21 latach od premiery ze statystyk nadal nie znikł Windows XP, posiadając niecałe 0,4 procent udziału w statystykach.

Co zamiast Chrome?

REKLAMA

Alternatywą dla Chrome na starszych systemach Windows może być popularny Firefox, który zgodnie z informacjami podanymi na stronie Mozilli, nadal wspiera zarówno system Windows 7, jak i Windows 8.1. Podobnie ma się sprawa z Operą, która również oferuje wsparcie dla obu systemów.

Microsoft Edge może być rozwiązaniem dla osób nadal używających Windows 8.1, lecz nie Windows 7. 14 stycznia 2023 roku wraz ze śmiercią Windows 8.1 i wsparcia serwisowego dla Windows 7, zakończone również zostanie wsparcie dla przeglądarki Microsoft Edge dla systemu Windows 7. Przeglądarka będzie nadal działać, lecz nie będzie otrzymywać dalszych aktualizacji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA