REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Sprzęt - Poradniki

Jak przyspieszyć działanie komputera? Microsoft szykuje specjalne narzędzie, które... już masz

Twój komputer zamula i nie wiesz dlaczego? Przy uruchomieniu odpala się tona aplikacji, o których istnieniu nie masz pojęcia? Na dysku zaczyna brakować miejsca i nie wiesz, co można usunąć? Bez obaw - Microsoft właśnie opracował narzędzie, które pomoże ci się uporać z tymi problemami. Co więcej, prawdopodobnie już dziś masz je na swoim komputerze.

21.10.2022
19:29
apple surface book
REKLAMA

Przyznam szczerze, że nie jestem wielkim fanem programów pokroju CCleaner, Clean my Mac, czy tych absolutnie okropnych aplikacji do optymalizowania pracy, które wsadza do swoich smartfonów Xiaomi wespół z innymi chińskimi producentami. Osobiście z nich nie korzystam, bo z doświadczenia wiem, że jeśli komputer jest uporządkowany, to tego typu aplikacje raczej go spowalniają niż przyspieszają jego pracę.

REKLAMA

Tyle że to moja perspektywa. Człowieka, który biegle porusza się po systemie operacyjnym, odróżnia wirusy od spamu i wie co robić, by nie uczynić swojej maszyny śmietnikiem. Tymczasem większość normalnych użytkowników raczej nie dba o porządek na swoim komputerze.

Dobry przykład miałem ostatnio w rodzinie, gdzie z niewiadomego powodu komputer zaczął strasznie zamulać. Przyczyna okazała się prosta, zapchany do granic możliwości SSD. Dłuższą chwilę zajęło mi zlokalizowanie źródła tego problemu, bo na komputerze nie było ani gier, ani programów, ani ciężkich plików. Co się zatem stało? Ano nieczyszczony przez blisko trzy lata folder "pobrane"...

Przy innej okazji u innego członka rodziny komputer bardzo długo się uruchamiał z sobie tylko znanych powodów. Okazało się, że zainstalowane były na nim trzy różne programy antywirusowe, które nieprawdopodobnie obciążały procesor, zwłaszcza uruchamiając procesy w czasie autostartu. Nic dziwnego, że programy takie jak CCleaner od lat cieszą się ogromną popularnością (podobnie jak Clean my Mac na komputerach Apple’a); ich prostota nierzadko potrafi uczynić cuda, jeśli chodzi o zatkany, przeładowany aplikacjami i plikami komputer.

Microsoft musi sobie zdawać sprawę, że tak właśnie wygląda rzeczywistość statystycznego użytkownika, bo opracował nowe narzędzie, które pozwoli w prosty sposób zapanować nad bałaganem. Taki jakby CCleaner, tylko że wbudowany w system operacyjny Windows 10 i 11.

PC Manager czyli CCleaner na Windowsa za darmo

PC Manager, czy też Menedżer komputera to nowe narzędzie, które zostało udostępnione w wersji Beta na rynku chińskim. Nic dziwnego, że właśnie tam, wszak Chińczycy są przyzwyczajeni do tego typu rozwiązań ze swoich smartfonów, z których każdy dysponuje podobnym narzędziem.

Tak wygląda nowy PC Manager. Źródło: The Verge
Tak wygląda nowy PC Manager. Źródło: The Verge

Na komputera osobistych to jednak nowość, która pozwoli w prosty sposób podejrzeć stan techniczny naszego komputera, wyczyścić pliki tymczasowe i przyspieszyć jego działanie jednym kliknięciem. Mamy tu również dostęp do najważniejszych ustawień bezpieczeństwa, zarówno jeśli chodzi o ochronę systemu operacyjnego, jak i przeglądarki internetowej.

Aplikacja pozwala też zarządzać potencjalnie zasobożernymi procesami oraz podejrzeć programy autostartu w Windowsie, które mogą spowalniać działanie komputera podczas jego uruchamiania. Wszystko to szalenie przydatne, użyteczne i... już dziś dostępne w systemie Windows 11.

Jak przyspieszyć działanie komputera w Windows 11?

Gwoli ścisłości, większość funkcji dostępnych w PC Manager nie jest nowa. Nowością jest zebranie ich wszystkich w jednym, wygodnym panelu, który bez wątpienia ułatwi wykorzystanie możliwości już dziś zaszytych w systemie Windows 11. Podejrzewam jednak, że mało kto do nich zagląda, bo każda z możliwości PC Managera jest aktualnie zaszyta w innym miejscu, a do niektórych naprawdę trudno trafić. Jeśli jednak już dziś chcesz przyspieszyć działanie komputera z systemem Windows 11, oto gdzie szukać rozwiązania.

Jak sprawdzić stan swojego komputera? Dziś funkcja „Wydajność i kondycja urządzenia” jest schowana w przedziwnym miejscu, bo… w sekcji zabezpieczeń. Aby się do niej dostać wchodzimy w Ustawienia -> Prywatność i Zabezpieczenia -> Obszary ochrony i tam na liście możemy podejrzeć nie tylko stan zabezpieczeń, ale także wejść w zakładkę "Wydajność i kondycja urządzenia". W tej zakładce zobaczymy, czy jakiś element sprzętowy lub jakieś oprogramowanie sprawia problemy.

Już dziś możemy także wyczyścić komputer ze zbędnych plików. Jak usunąć pliki tymczasowe w Windows 11? Wchodzimy w Ustawienia -> System -> Pamieć.

Tam możemy na pierwszy rzut oka zobaczyć, ile mamy miejsca na dysku i co konkretnie zajmuje przestrzeń w pamięci masowej. Jeśli zaś wejdziemy w zakładkę "Zalecenia dotyczące oczyszczania", będziemy mogli jednym kliknięciem usunąć pliki tymczasowe zgromadzone w Koszu, folderze Pobrane lub w formie starych plików instalacyjnych systemu Windows.

Oczywiście w systemie Windows możemy też zarządzać aktywnymi procesami i sprawdzić, który z nich zużywa najwięcej zasobów. W tym celu wystarczy posłużyć się skrótem klawiszowym ctrl+alt+del i otworzyć Menedżer Zadań. Tam w pierwszej, domyślnej zakładce zobaczymy, jakie aplikacje są aktywne i które z działających w tle procesów są odpowiedzialne za spowolnienie komputera.

Naturalnie można też zarządzać aplikacjami autostartu. Aby dostać się do listy tych aplikacji, wchodzimy w Ustawienia -> Aplikacje -> Autostart lub wpisujemy "aplikacje autostartu" na pasku wyszukiwania (to samo można zrobić z każdą poprzednią lokalizacją wymienioną w tym poradniku). Po otworzeniu listy możemy zobaczyć, które aplikacje mają duży wpływ na działanie komputera i zabronić im automatycznego rozruchu wraz ze startem komputera.

REKLAMA

Nie wiadomo, kiedy nowe narzędzie Microsoftu trafi do użytkowników w innych krajach niż Chiny, ale nie mam wątpliwości, że PC Manager jest bardzo potrzebny. Bo nawet jeśli oferowane przezeń funkcje są dostępne na komputerach z systemem Windows już teraz, to nie jest łatwo do nich trafić, a przez to zapewne wiele osób nawet nie wie o ich istnieniu. A czasem wystarczy kilka kliknięć, by nasz komputer zaczął działać jak nowy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA