REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie

Chcesz kupić Maca? Zrób to teraz, bo za miesiąc nie będzie cię stać

Już za miesiąc Apple prawdopodobnie zaprezentuje odświeżonego MacBooka Pro. Bez rewolucji, ale za to z nowymi czipami z serii M2 i najpewniej w znacznie wyższej cenie. Jeśli chcesz kupić Maca, zrób to teraz, bo taniej nie będzie.

27.09.2022
9:16
Nowy MacBook Pro będzie droższy. Chcesz kupić - zrób to teraz
REKLAMA

Minął już rok od premiery MacBooka Pro 14 i MacBooka Pro 16 z czipami M1 Pro i M1 Max, które zostały jednogłośnie obwołane najlepszymi MacBookami Pro w historii. Zwłaszcza kreatywni profesjonaliści uwielbiają te maszyny, bo oferują bezprecedensową wydajność przy jednoczesnej wysokiej kulturze pracy i to niezależnie od tego, czy działają "pod prądem", czy na zasilaniu z akumulatora. Minął rok, a na horyzoncie nawet nie majaczy jakikolwiek konkurent z Windowsem, o którym można by powiedzieć to samo.

REKLAMA
 class="wp-image-2112651"

Czytaj również:

Niestety Apple w ciągu ostatnich miesięcy sukcesywnie podnosi ceny wszystkich swoich produktów. Apologeci usprawiedliwiają to słabą złotówką i kursem dolara. Ja jestem zdania, że Polska jako „kraj trzeciego świata” płaci swoisty podatek, by Apple nie musiał drastycznie podnosić cen na kluczowych dla siebie rynkach: amerykańskim i chińskim.

Tanio już było. Jeśli interesuje cię MacBook Pro - kup go teraz

Ceny MacBooków Pro na przestrzeni ostatniego roku wzrosły niebotycznie i to na długo przed tym, jak inflacja do reszty oszalała, a złotówka zaczęła szorować po dnie. Najlepszy przykład? MacBook Pro 16 z czipem M1 Max, 32 GB RAM i 1 TB SSD, którego testowałem pod koniec ubiegłego roku, kosztował wówczas 18299 zł. Dziś za identyczną konfigurację na Apple.pl trzeba zapłacić aż 20399 zł.

Gdzieniegdzie w sklepach partnerów można jeszcze kupić MacBooki w niższych cenach, ale tu trzeba się liczyć z bardzo długimi czasami oczekiwania. U partnerów dostępne są tylko wybrane konfiguracje, a większość wariantów innych niż standardowe wymagają od kilku do kilkunastu tygodni cierpliwości.

 class="wp-image-2463753"
MacBook Pro 16 - aktualne ceny

Niestety wiele wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek cen, sądząc po tym, co Apple zrobił ostatnio z cenami MacBooka Air M2 oraz iPhone’ów 14. Wzrosły ceny nie tylko nowych modeli, ale także starszych generacji, dostępnych jeszcze w sklepach partnerów. I wygląda na to, że tego samego scenariusza możemy się spodziewać po premierze nowych MacBooków Pro, czy choćby nowego Maca Mini, który być może zadebiutuje w wersji z czipem M2 wespół z nowymi laptopami.

MacBook Air pokazał nam też, że ewentualny przyrost wydajności między drugą a pierwszą generacją Apple Silicon jest raczej znikomy, więc nawet gdy Apple pokaże czipy M2 Pro i M2 Max, raczej nie będą one drastycznie szybsze od obecnych M1 Pro i M1 Max. A skoro tak, to naprawdę szkoda czekać do przyszłego miesiąca na premierę nowych komputerów, bo:

 • nie będą dużo szybsze
 • mogą być dużo droższe
 • z pewnością nie będzie ich można kupić od ręki tuż po premierze
 class="wp-image-1995221"
Final Cut Pro na MacBooku Pro 14

Mimo roku na karku, MacBook Pro z czipami M1 Pro i M1 Max nadal wart jest uwagi

Pozwolę sobie przekleić fragment oryginalnej recenzji MacBooka Pro 14, porównujący nowy laptop Apple’a do konkurencji z Windowsem. Minął rok, a nadal nie zmienił się żaden aspekt. Pod większością względów nadal nikt nie jest w stanie rzucić rękawicy MacBookom i nawet jeśli producenci tacy jak ASUS robią laptopy obiektywnie ciekawsze, tak Apple’owi nadal należy się tytuł najlepszego:

REKLAMA
 • Stosunek mocy do mobilności: nie istnieje laptop z Windowsem o takiej wydajności, który jednocześnie pracowałby tak długo na jednym ładowaniu pod obciążeniem.
 • Wydajność bez zasilacza: każdy laptop z Windowsem traci 50-70 proc. swojej mocy obliczeniowej, gdy jest odłączony od prądu. MacBook Pro 14 i 16 zawsze oferuje taką samą wydajność.
 • Kultura pracy: nie istnieje laptop z Windowsem o podobnej wydajności, który pozostawałby kompletnie bezgłośny i niemal kompletnie chłodny pod obciążeniem. A nawet gdy MBP 14 włącza wiatraki, są one cichsze niż w dowolnym innym komputerze przenośnym.
 • Głośniki: nie ma laptopa z Windowsem, który choć zbliżałby się jakością do głośników w nowych MacBookach Pro.
 • Gładzik: lata bycia liderem odcisnęły swoje piętno i MacBook Pro 14 nadal na bardziej responsywny, przyjemniejszy w użyciu gładzik niż dowolny laptop z Windowsem.
 • MagSafe: po dwóch tygodniach z magnetyczną wtyczką podłączanie laptopa przez USB-C czy (o zgrozo!) własnościowe końcówki producentów wydają się uwsteczniające.
 • Jakość wykonania: na rynku nie brakuje komputerów, które są niemal tak samo premium jak nowy MacBook, ale żaden z nich nie jest tak dopieszczony w najmniejszym detalu jak laptop Apple'a. Obcowanie z nim jest jak obcowanie z luksusowym samochodem; żadnych drobnych minusów, żadnych uginających się elementów, odgłos zamykanej klapy jak żaden inny. Perfekcja.

Jeśli chodzi ci po głowie zakup laptopa do pracy i zastanawiasz się, czy czekać na premierę nowych MacBooków Pro – nie czekaj. Kupuj teraz, póki starsze modele jeszcze są dostępne i póki są dostępne w aktualnych cenach. Bo już dziś MacBooki są bardzo drogie, a jeśli Apple podniesie ceny jeszcze trochę, to w Polsce mało kogo będzie stać na taki sprzęt.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA