REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowa funkcja w Google Maps w Polsce. Teraz wyznaczysz trasę tak, żeby było tanio, tanio i jeszcze raz tanio

Mapy Google będą przyjazne dla środowiska. Nowa aktualizacja usługi Google Maps zmieni algorytmy wyznaczania trasy w naszym regionie i podpowie przyjazny dla planety sposób dostania się na miejsce docelowe. Przy okazji pozwoli zaoszczędzić na paliwie.

07.09.2022
6:00
mapy-google-maps-wyznaczanie-trasy-eko-mniejsze-zuzycie-paliwa
REKLAMA

Google Maps stale dostaje nowe funkcje. Jedną z nich jest wyznaczanie trasy przyjaznej dla środowiska - czyli niekoniecznie najszybszej, tylko takiej, w której kierowca zostawi po sobie mniejszy ślad węglowy. Ucieszy to nie tylko te osoby, które dbają o ekologię i chcą zmniejszać emisję dwutlenku węgla, a wszyscy docenią fakt, iż Mapy Google pozwolą przy okazji zaoszczędzić na paliwie.

REKLAMA

Czytaj też:

Mapy Google i ekotrasy w Europie

O tym, że Google Maps podpowiada różne warianty trasy, w tym np. takie, na których auto powinno spalić mniej benzyny, pisaliśmy już na łamach Spider's Web w czerwcu. Funkcja debiutowała już na wybranych rynkach u niektórych użytkowników, ale dopiero teraz z tego rozwiązania będą mogli oficjalnie skorzystać mieszkańcy aż 40 krajów na terenie Europy, w tym Polski.

mapy-google-maps-wyznaczanie-trasy-eko-mniejsze-zuzycie-paliwa 1
Google Maps i 10 proc. oszczędności na oleju napędowym przy trasie dłuższej o zaledwie 3 minuty

Google chwali się przy tym, że jego algorytmy pozwolą zaoszczędzić do 30 proc. paliwa i to na stosunkowo krótkiej trasie, czyli Warszawa-Łódź. Co istotne, wybranie opcji ekologicznej wydłuży trwającą zwykle około 1,5 godziny podróż jedynie o 9 minut. Podobnych wyników możemy spodziewać się też w innych rejonach kraju i dla wielu osób te trasy będą atrakcyjną propozycją.

Na szczęście Google Maps nie wymusza na użytkownikach wybierania dłuższych tras i nadal będzie można jeździć szybko, ale drogo.

Aplikacje mobilne do obsługi Google Maps na smartfony i tablety z Androidem oraz iPhone'y i iPady nie będą wymuszały dłuższej jazdy i zaproponują kilka wariantów trasy do wyboru. Użytkownicy będą mogli sami zdecydować, co jest dla nich najważniejsze w danej chwili: jak najszybsze dotarcie do celu czy oszczędna jazda z niską emisją dwutlenku węgla i niższym zużyciem paliwa.

Oprócz tego użytkownicy aplikacji mobilnych Mapy Google mogą zaznaczyć w ustawieniach, że te nowe eko-trasy ich nie interesują. Jeśli jednak będą otwarci na zmniejszenie swojego śladu węglowego i/lub oszczędności na paliwie, to mogą to w aplikacji zaznaczyć. Do tego dochodzi opcja podania typu silnika z pojazdu, którym użytkownik się porusza, co pozwoli poprawić estymacje algorytmów.

REKLAMA

Przy większych prędkościach silniki diesla są bardziej wydajne niż silniki na gaz i benzynę, a samochody z napędem hybrydowym i pojazdy elektryczne sprawdzają się lepiej podczas jazdy w korkach. Dlatego w najbliższych tygodniach umożliwimy kierowcom, którzy korzystają z funkcji wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska (...) wybranie typu silnika: benzyna lub gaz, diesel, napęd hybrydowy lub silnik elektryczny (EV). Dzięki temu będą oni mogli zobaczyć najlepszą trasę i dokładne szacunki dotyczące spalania paliwa lub zużycia energii - czytamy w informacji prasowej nt. nowości w Google Maps

Z funkcji wyznaczania trasy, na której auto będzie mniej łakome na paliwo (lub energię w przypadku samochodów elektrycznych i hybryd), mogą korzystać już mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Kanady. Google podaje, że dzięki niej wyemitowali do atmosfery o ponad pół miliona ton metrycznych dwutlenku węgla mniej, a to tak, jakby z dróg zniknęło 100 tysięcy samochodów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA