REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Płać mniej za paliwo. Google Maps podpowie, jak jechać, żeby spalić mniej benzyny

Dzięki aplikacji Google Maps będzie można zaoszczędzić na benzynie. W polskiej wersji usługi Mapy Google pojawiła się wreszcie opcja wybierania trasy z uwzględnieniem spalania. Jak to włączyć i jak z tego korzystać? Podpowiadamy.

27.07.2022
18:07
Jak wyznaczyć trasę w Mapach Google z uwzględnieniem spalania?
REKLAMA

Google już w zeszłym roku pozwalał niektórym swoim użytkownikom korzystać z funkcji wyznaczania trasy w Google Maps z uwzględnieniem spalania paliwa. Niestety mimo rosnących cen benzyny z tej nowości nie dało się skorzystać w naszym kraju - aż do teraz. Użytkownicy usługi Mapy Google w Polsce mogą ją już aktywować na swoich smartfonach. Na pierwszy ogień poszły Androidy.

REKLAMA

Czytaj też:

Wyznaczanie trasy w Google Maps z uwzględnieniem spalania - jak to działa?

Jak zauważyły dobreprogramy.pl, nowość jest dostępna w Polsce. Niestety na start tylko na sprzętach z systemem Google'a. Użytkownicy smartfonów z Androidem w celu aktywacji powinni udać się do ustawień aplikacji, gdzie trzeba odszukać sekcję Ustawienia nawigacji | Opcje trasy. Jeśli nowości tu nie widać, to warto sprawdzić, czy w telefonie zainstalowana jest najnowsza wersja Map Google.

W ustawieniach Google Maps, gdy już uzyska się dostęp do nowości, można będzie poinformować aplikację, że preferujemy najniższe spalanie. Do tego dochodzi konieczność wskazania typu silnika, jakim dysponujemy w samochodzie, co jest konieczne do tego, aby wyznaczać alternatywne trasy oszczędzające energię z mniejszym spalaniem paliwa i mniejszą emisją CO2. Do wyboru są takie opcje jak:

  • benzyna;
  • olej napędowy;
  • napęd elektryczny;
  • hybryda.

Jak wyznaczyć trasę w Mapach Google z uwzględnieniem spalania?

Po wpisaniu punktu startowego i docelowego aplikacja podpowie kilka wariantów trasy. Te, w których spalanie paliwa będzie mniejsze i zaoszczędzimy nieco energii, a także zmniejszymy swój ślad węglowy, oznaczone zostały listkiem. Widać go zaraz obok informacji o tym, ile zajmie nam podróż. Do tego na dolnym ekranie możemy zobaczyć estymację tego, o ile mniejsze będzie zużycie paliwa.

Warto nadmienić, że na liście zabrakło LPG czy CNG, a mimo tego aplikacja na ekranie wyznaczania trasy potrafi wspomnieć o... "zużyciu gazu". Wygląda to jednak na szkolny błąd w tłumaczeniu i zwykłą kalkę językową. Angielskie słówko "gas" można tłumaczyć w końcu zarówno na "gaz", jak i na "benzyna", a to drugie przy wybraniu benzyny w ustawieniach miałoby więcej sensu.

Podkreślam przy tym, że cały czas mowa o Google Maps na Androida. A co z iPhone'ami? W chwili pisania tego tekstu nie widzę nowego sposobu wyznaczania trasy w Mapach Google na swoim telefonie Apple'a, mimo wykonania aktualizacji aplikacji Google oraz ubicia jej i uruchomienia ponownie. Strzelam jednak, że nowa funkcja pojawi się i tutaj prędzej niż później.

REKLAMA

Inne nowości w Google Maps

W usłudze Google Maps ostatnio pojawia się wiele tego typu małych nowości skrojonych na współczesne czasy. Aplikacja nauczyła się ostatnio informowania o jakości powietrzaostrzega też przed tłumem na mieście i pozwala śledzić... ruchy rosyjskich wojsk atakujących Ukrainę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA