REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Najtrudniej dostępne miejsca w Polsce na mapach Google. Autem tam nie dotrzesz

Mapy Street View świętują 15-lecie i z tej okazji Google przygotował nieco nowości i ciekawostek. Poprosiłem biuro prasowe firmy, by zebrało dla nas najbardziej nietypowe miejscówki w Polsce, do których dotrzeć i sfotografować było nie lada wyzwaniem. Sam nie o wszystkich z nich słyszałem, zapraszam na wycieczkę.

24.05.2022
12:49
Google Street View. Najtrudniej dostępne miejsca w Polsce
REKLAMA

W pierwszej chwili się przeraziłem. Gdy koleżanka z biura Google'a przesłała mi plik excelowski z listą lokalizacji, okazało się, że jest ich... aż 138! "I jak ja to wszystko wsadzę w jeden artykuł dla czytelników?" - pomyślałem. Ostatecznie udało się wybrać dziesięć z nich. Jeśli jednak będziecie chcieli, dajcie znać, to udostępnię wam arkusz ze wszystkimi lokalizacjami na chmurze. A poniżej te wybrane na potrzeby tekstu. Oto niektóre z najbardziej niedostępnych miejsc w Polsce. Niedostępnych oczywiście dla samochodu Google'a.

REKLAMA

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

 class="wp-image-2190654"
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Odkrycie w 1933 roku osady jest uważane za jedno z najważniejszych archeologicznych wydarzeń Polski. Mało zresztą brakowało, by w ogóle do tego nie doszło. Gdy miejscowi zobaczyli pierwsze ślady osady, nie zdawali sobie sprawy, z czym mają do czynienia. Zabierali bezcenne przedmioty do domu, jak gdyby nigdy nic. Dopiero dzieci poinformowały o tej sytuacji szkolnego nauczyciela. Ten podszedł do sprawy poważnie i dzięki temu dziś stoi tam Muzeum Archeologiczne. Link do mapy tutaj.

Białowieski Park Narodowy

 class="wp-image-2190660"
Białowieski Park Narodowy

Czy trzeba tu więcej tłumaczyć? "Lubię do lasu iść sobie na spaca, lasu doradza mi, lasu nagradza", jak śpiewał Paprodziad z Łąki Łan. Google najwyraźniej też lubi i wybrał się na piechotę do parku, dzięki czemu możemy to teraz podziwiać w Street View. Link do mapy tutaj.

Twierdza Boyen w Giżycku

 class="wp-image-2190669"
Twierdza Boyen Giżycko

Ostatnio mam zajawkę na zwiedzanie warszawskich fortów. Niektóre są wyremontowane i wręcz luksusowe, niektóre opuszczone, niektóre wręcz pozagradzane. Ale wejść tu i tam się da nawet mimo zakazów, wiadomo. Tymczasem ludzie z Google'a podrzucili mi trop giżycki. Pan z kamerą Street View obszedł twierdzę dokoła i zaszedł do środka. Na pewno warto się wybrać choćby kursorem po mapie. Link tutaj.

Wodospad Kamieńczyka

 class="wp-image-2190687"
Wodospad Kamieńczyka

Największy wodospad w polskich Sudetach. 27 metrów wysokości to mniej więcej 10-piętrowy blok. Tutaj pracownik Google'a także dotarł na nogach. Samo zwiedzanie wodospadu jest zresztą płatne. Link do mapy tutaj.

Kościół Pokoju w Świdnicy

 class="wp-image-2190711"
Kościół Pokoju w Świdnicy

Wyczytałem, że to najstarsza drewniana barokowa świątynia w Europie. Jej czasy sięgają XVII wieku. Dla mnie kościół jak to kościół: przepych, złoto i bogactwo. Nie widać na zdjęciach złośliwych dzieci, które kuszą i prowokują biednych księży, więc chyba kapłani mają tam faktycznie (s)pokój. Link tutaj.

Łazienki Królewskie

 class="wp-image-2190744"
Łazienki Królewskie

Wrzucam trochę z kronikarskiego obowiązku, bo któż nie kojarzy Łazienek? Mnie jednak nie podchodzą, bo w regulaminie mają absurdalny zapis o zakazie przyprowadzania psów. Pracownik Google'a poszedł chyba jednak bez psa.

A tak poza tym ostatnio dowiedziałem się, że w Łazienkach poza znanymi kilkoma lokalami gastronomicznymi jest jedna tajna restauracja. Tak tajna, że nie widać jej z dostępnych publicznie miejsc, pod bramą po gości przyjeżdża specjalny meleks, a w środku kelnerzy stoją na baczność z przewieszonymi ręcznikami na przegubie dłoni i paterami z białym proszkiem. I czekają na polecenia od gwiazd i milionerów, którzy bawią się tam odizolowani od reszty świata. Ciekawe, prawda?

Centrum Słowian i Wikingów

 class="wp-image-2190798"
Centrum Słowian i Wikingów

A o tym akurat nie słyszałem, a brzmi ciekawie. Centrum prowadzone jest przez Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów "Wolin-Jomsborg-Wineta". Są oni tak zajarani tematem, że wybudowali skansen archeologiczny na wyspie Wolińska Kępa. Poza tym robią co roku Festiwal Słowian i Wikingów i, patrząc po zdjęciach w sieci, naprawdę niezła tam się kręci imprezka. Chyba trzeba się kiedyś wybrać, ale póki co można popatrzeć na mapie. Link, o, tutaj.

Szczeliniec Wielki

 class="wp-image-2190801"
Szczeliniec Wielki

To z kolei najwyższy szczyt w Górach Stołowych. Dzięki Street View można dotrzeć na taras widokowy. Tę akurat opcję sam chętnie wykorzystam, bo z racji na mój lęk wysokości, takie wyprawy w realu przyprawiają mnie o przyspieszoną akcję serca. Link do mapy tutaj.

Wisełka!

 class="wp-image-2190816"
Wisła w Street View

Nie wiem, czy pracownik z kamerą na kajaku przepłynął cały kraj, ale da się to sprawdzić, przeklikując się po Wiśle. Swoją drogą wczoraj widziałem sporą grupę ludzi tańczących w Wiśle na wysokości warszawskich bulwarów. Bansowali do piosenki "Schodki" Maty, który z pokładu barki nawijał na żywo. A potem przyszła policja, powiedziała, że Mata nielegalnie zorganizował imprezę masową i wszystko popsuła. Niedobra policja!

Zamek Książ

 class="wp-image-2190837"
Zamek Książ

Zamków w Street View jest więcej, ten wybrałem dla przykładu. Można się poprzechadzać nie tylko na zewnątrz, ale i po pomieszczeniach, które urządzone są na dawne czasy. Link do mapy tutaj.

REKLAMA

I to by było na tyle - 10 wybranych lokalizacji. Jeśli chcecie więcej, dajcie znać w komentarzach, będziemy lecieli z kolejnymi.

Tymczasem Google z okazji 15-lecia Street View ogłosił też kilka zmian i nowości. Rzućcie okiem chociażby na to, jak porównać stare i nowe zdjęcia w Street View.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA