REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Google ułatwi sprawdzenie, jak wypiękniała twoja okolica. Albo jak się pogorszyła

Przeglądarkowa wersja Google Street View od dawna pozwala wybrać archiwalne daty. Niedługo ta opcja dostępna będzie też na Androidzie i iOS. Ja już sprawdziłem swoją okolicę i zaskoczyłem się, jak diametralne zmiany widać na zdjęciach sprzed ledwie 11 lat. W ten sposób Google celebruje 15-lecie istnienia usługi.

24.05.2022
11:49
google street view aktualizacja
REKLAMA

"Od dzisiaj na wszystkich komórkach z iOS i Androidem na świecie podróż w przeszłość stanie się prostsza niż kiedykolwiek wcześniej" - informuje Google. W mobilnych wersjach Street View pojawi się funkcja "Zobacz więcej dat". Pozwoli wyświetlić zdjęcia historyczne zdjęcia danego miejsca sięgające do 2007 r. 

REKLAMA

Oczywiście nie wszędzie. Np. w mojej okolicy przeglądarkowa wersja pokazuje zmiany od 2011, a zdjęcia aktualizowane były co trzy lata. Cofnięcie się w czasie o 11 lat to jednak i tak bardzo duże przeżycie. Naprawdę widok starych tramwajów czy (jeszcze bardziej) rozwalonych chodników mnie przeraził zaskoczył.

Dlatego można się cieszyć, że "podróże w czasie" będą wygodniejsze, bo możliwe na ekranie smartfonów. To ciekawe i w sumie wciąż niewykorzystane narzędzie w kontekście betonozy czy masowych wycinek drzew.

Tymczasem Google Street View faktycznie pozwala nam szybko sprawdzić, jak zmieniają się polskie miasta: czy na ulicach było więcej drzew lub jak wcześniej wyglądały place, które zrewitalizowano.

Google Street View się rozwija - będzie więcej zdjęć

A to za sprawą nowej kamery, która ma być dostępna w przyszłym roku. Przede wszystkim jest lekka - waży raptem 6 kg - i niewielka, przez co można ją łatwo dopasować do każdego pojazdu mającego bagażnik na dachu.

- Ten aparat można obsługiwać za pomocą komórki - nie potrzeba do tego wyspecjalizowanego samochodu ani skomplikowanego sprzętu do przetwarzania danych. Taka elastyczność ułatwi naszym partnerom z całego świata robienie zdjęć, a nam pozwoli testować bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania w obecnej flocie, takie jak hybrydy plug-in lub pojazdy w pełni elektryczne. Nasz nowy aparat w zabawnych kolorach Google będzie można zobaczyć, obok naszych kultowych samochodów Street View i trekkerów, już w przyszłym roku – komentuje Ethan Russell z zespołu odpowiedzialnego za Mapy Google.

Google liczy na to, że pojawi się więcej zdjęć z miejsc trudno dostępnych. Niezbyt ciężkie urządzenie "o rozmiarach zbliżonych do rozmiarów kota" można zabrać ze sobą niemal wszędzie, więc to ułatwi proces fotografowania świata.

REKLAMA
  • Samochód Google Street View fot. Google
  • Samochód Google Street View fot. Google
  • Samochód Google Street View fot. Google

I tak tych fotek jest już całkiem sporo. Łącznie 220 miliardów zdjęć Street View z ponad 100 krajów i terytoriów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA