REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Najlepsze mapy i nawigacja na rynku? Zdaniem analityków jest coś lepszego niż Mapy Google

Mapy Google cieszą się rekordową popularnością nie bez przyczyny. Okazuje się jednak, że w testach istotnie lepiej wypada konkurencyjna usługa Here WeGo. Ta, którą międzynarodowe konsorcjum motoryzacyjne odkupiło od Nokii.

18.01.2022
8:27
mapy google nawigacja dane
REKLAMA

Here to firma, która swego czasu dominowała na rynku cyfrowych usług kartograficznych. Firma ta została powołana przez Nokię i przez długie lata święciła triumfy, licencjonując swoje rozwiązania i dane wielu partnerom na całym świecie. Potem jednak nadeszła era tak zwanych smartfonów, a wraz z nią wbudowane w te urządzenia rozwiązania.

REKLAMA

Czytaj też:

Nokia, nie radząc sobie z nowym wyzwaniem, odsprzedała dział telefonów komórkowych Microsoftowi. Ten jednak również nie poradził sobie na rynku smartfonów, co również nie pomogło usługom Here. Google, mając nieporównywalnie większe wpływy i liczbę aktywnych użytkowników, uczynił z Map Google usługę zdecydowanie dominującą na rynku. Here Maps, które domyślnie były oferowane tylko użytkownikom Windowsa, Windows Phone’a, Windowsa 10 Mobile i wyszukiwarki Bing zostały wypchnięte na margines.

Nokia w końcu zdecydowała pozbyć się firmy Here. Sprzedała ją międzynarodowemu konsorcjum motoryzacyjnemu, w skład którego wchodzą, między innymi, Audi, Daimler i BMW. Microsoft z kolei podpisał umowę partnerską z TomTomem, który do dziś jest domyślnym dostawcą usług kartograficznych w Windowsie, Microsoft 365 i Bingu. A Here? Wygląda na to, że pod nowym zarządem ma się świetnie.

Here WeGo kontra Mapy Google. Wynik testu porównawczego zaskakuje.

Here zostało zakupione celem zapewniania jak najlepszej usługi nawigacyjnej w rozwiązaniach wbudowanych w samochody. Nowi właściciele nie zrezygnowali jednak z oferowania aplikacji Here na telefony komórkowe. Aplikacja Here WeGo jest nadal dostępna i rozwijana na systemy Android i iOS. I, jeśli wierzyć specjalistom z Counterpoint Research, to właśnie z niej powinni korzystać użytkownicy.

 class="wp-image-2012153"
Here WeGo kontra Mapy Google
REKLAMA

Z 25 przetestowanych usług kartograficzno-nawigacyjnych, to właśnie Here WeGo zebrało najwyższe noty, w tym w zestawieniu z Mapami Google. Jak twierdzą analitycy z Counterpointa, Here nieustannie inwestuje w infrastrukturę, narzędzia deweloperskie i umowy partnerskie, na dodatek ma stale rosnącą liczbę użytkowników, od których może zbierać dane. Efektem jest, zdaniem cytowanych specjalistów, scyzoryk szwajcarski platform lokalizacyjnych, który stanowi otwartą, neutralną, chroniącą prywatność platformę lokalizacyjną.

Here WeGo pokonało usługę Google’a w każdej z kategorii, w tym związanych z precyzją i aktualnością map, algorytmami nawigacyjnymi, dostępnością map budynków, czytelnością interfejsu aplikacji, usługami dla posiadaczy pojazdów elektrycznych, ochroną prywatności i bezpieczeństwem danych. Mapy Google zostały wyróżnione za ilość danych powiązanych z mapami (w tym POI) i za funkcje dodatkowe, jak nawigacja w rzeczywistości rozszerzonej. Trzecie miejsce zajął TomTom, oferując znakomite algorytmy nawigacyjne i bardzo dokładne mapy w trybie offline.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA