REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Wielka Rafa Koralowa jest wielka nie tylko z nazwy. Właśnie postawiła się zmianom klimatu

Czy w dzisiejszych czasach możliwe jest, aby poruszając temat zmian klimatycznych i rafy koralowej napisać coś optymistycznego i pozytywnego? Wbrew intuicji okazuje się, że tak. To naprawdę zaskakująco dobra wiadomość

07.08.2022
17:18
rafa koralowa
REKLAMA

Jak donoszą naukowcy z Australijskiego Instytutu Nauk o Morzu, Wielka Rafa Koralowa jest aktualnie największa od niemal 40 lat. Takiego "odrodzenia", które obejmuje aż 2/3 powierzchni Wielkiej Rafy Koralowej chyba nikt się nie spodziewał.

REKLAMA

Powszechnie wiadomo, że zmiany klimatu, bezustanne ogrzewanie wód oceanicznych wystawiają wrażliwe na temperaturę i nasłonecznienie koralowce na naprawdę trudne warunki rozwoju. Coraz częściej pojawiające się fale upałów, a tym samym wzrosty temperatury morza powodują co roku tzw. blaknięcie rafy koralowej, co prowadzi do stopniowego obumierania tego fascynującego ekosystemu.

Rafa koralowa powoli się odbudowuje

Tym bardziej zaskakujący jest opisywany przez naukowców w raporcie proces zachodzących w północnych i centralnych rejonach Wielkiej Rafy Koralowej. Wygląda na to, że koralowce postanowiły walczyć o przetrwanie. Tak intensywnego procesu odbudowy oceanografowie nie widzieli od dekad.

REKLAMA

Zważając na to, że póki co proces ogrzewania atmosfery postępuje w coraz szybszym tempie, szczególnie cieszy fakt, że blaknięcie rafy koralowej z 2020 i 2022 roku nie jest już tak intensywne jak jeszcze 5-6 lat temu. To z kolei oznacza, że koralowce coraz lepiej znoszą panujące w oceanie warunki i są w stanie się odbudowywać.

Oczywiście, mowa tutaj o dużym kroku w dobrą stronę, ale do pełnego sukcesu jeszcze zdecydowanie daleko. Badacze wskazują, że w centralnej części Wielkiej Rafy Koralowej żywe koralowce osiągnęły poziom 33 proc., a w regionie północnym aż 36 proc. Może się to wydawać niewiele, ale jest to już wzrost, który przywraca nadzieję na to, że koralowce potrafią się odrodzić i wrócić do życia. Gdyby ten trend się utrzymał w kolejnych latach, a epizody blaknięcia rafy stałyby się nieco rzadsze, być może wspaniała rafa koralowa, która jest jednym z najbardziej unikatowych ekosystemów morskich na Ziemi, może wrócić do pełni glorii i uchronić przed wyginięciem tysięcy gatunków, które na niej polegają.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA