REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Opadną nam szczęki. To fantastyczne zdjęcie z teleskopu Webba zaprezentuje sam prezydent USA

Pierwotnie NASA planowała przedstawienie pierwszych, kolorowych i zachwycających zdjęć z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba na wtorek, 12 lipca. W ostatniej chwili jednak nadeszła zmiana: już dzisiaj Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zaprezentuje jedno zdjęcie. Będzie to najgłębsze zdjęcie wszechświata wykonane w największej dotąd rozdzielczości.

11.07.2022
11:25
Pierwsze zdjęcie Głębokiego Pola Webba
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

Już w poniedziałek o godzinie 22:00 polskiego czasu w trakcie specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej, która będzie na żywo transmitowana w internecie, prezydent Joe Biden przedstawi "Pierwsze Głębokie Pole Webba", czyli zdjęcie przedstawiające najodleglejsze rejony wszechświata. Potężne zwierciadło Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba zapewnia w tym przypadku największą rozdzielczość takiego zdjęcia w dotychczasowej historii. Według zapowiedzi zdjęcie przedstawia istny gąszcz mniejszych i większych, bliższych i dalszych galaktyk widocznych z odległości nawet 13 miliardów lat świetlnych.

REKLAMA

Głębokie Pole? Skąd ta nazwa?

Tutaj, jeszcze przed konferencją dla kontekstu należy przypomnieć tzw. Głębokie Pole Hubble’a. Taką nazwą określa się zdjęcie pozornie mało interesującego, niewielkiego wycinka nieba w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Patrząc w ten region gołym okiem nie zobaczymy nic. Kosmiczny Teleskop Hubble’a jednak wpatrywał się w ten niewielki obszar przez okrągłe dziesięć dni między 18 a 28 grudnia 1995 roku, zbierając wszystkie możliwe fotony docierającego z tego obszaru. W efekcie powstało poniższe zdjęcie zwane Głębokim Polem Hubble’a.

Głębokie Pole Hubble'a. Źródło: Robert Williams (NASA/ESA/STScI)

Wszystkie jasne punkty i plamy na tym zdjęciu to nie gwiazdy, a całe galaktyki. Naukowcy doliczyli się ich tutaj ponad trzy tysiące. Na zdjęciu pojawiło się także kilka gwiazd naszej galaktyki, czyli pochodzących z naszego bezpośredniego otoczenia, ale jest ich tam zaledwie kilka.

Pierwsze Głębokie Pole Webba

Zdjęcie, które zobaczymy dzisiaj może stać się równie istotnym historycznie zdjęciem, które przez dekady będzie publikowane w mediach i analizowane przez naukowców badających odległy wszechświat. W nazwie zdjęcia cieszy mnie przede wszystkim dopisek "pierwsze", który sugeruje, że tak naprawdę to, co dzisiaj zobaczymy to dopiero przedsmak. Warto pamiętać, że Hubble także najpierw stworzył Głębokie Pole Hubble’a, potem Głębokie Południowe Pole Hubble’a, a w końcu Ultragłębokie Pole Hubble’a. Liczę na to, że i James Webb podąży tą samą ścieżką i w kolejnych latach i dekadach będzie starał się przebić to, co zobaczymy już dzisiaj.

Dzisiejsza konferencja będzie relacjonowana na żywo na stronie NASA oraz w oknie poniżej. Nie zapomnijcie zatem wpaść tu o 22:00, aby zobaczyć wszechświat takim, jakim go jeszcze nie widzieliście.

REKLAMA

Niezależnie od dzisiejszej konferencji, już na jutro, 12 lipca NASA planuje konferencję, na której przedstawionych zostanie kilka kolejnych fascynujących zdjęć z Webba. Tym razem zobaczymy naprawdę ikoniczne obiekty, wśród których znajdą się mgławice, gromady galaktyk i egzoplanety.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider’s Web.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA