REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Ministerstwo i deweloper udostępnili polską grę za darmo. Zrobili z niej lekturę

This War of Mine, czyli głośna polska gra 11 bit studios pokazująca okrucieństwo wojny z perspektywy cywilów, stała się lekturą szkolną i będzie można ją pobierać do celów edukacyjnych za darmo. Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca nauczycieli do tego, by omawiali ją ze swoimi uczniami.

28.06.2022
16:44
this-war-of-mine-za-darmo-wersja-edukacyjna-lektura-szkolna-jak-pobrac-gov-pl-wetransfer 0
REKLAMA

O planach zrobienia z gry lektury szkolnej informowaliśmy już dwa lata temu. O dziwo wcale nie chodzi tutaj o popularnego Wiedźmina, a na pierwszy tytuł do omawiania w szkole wybrano produkcję polskiego 11 bit studios, czyli This War of Mine inspirowane oblężeniem Sarajewa. Ten niezwykle udany survival z 2014 r. zebrał świetne noty i zarobił krocie. Jego twórcy pokazali graczom wojnę z niecodziennej perspektywy przerażonych cywili, a nie bohaterskich żołnierzy.

REKLAMA

Czytaj też:

Po dwóch latach od zapowiedzi współpracy pomiędzy rządem i 11 bit studios, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki ogłosili oficjalnie dodanie This War of Mine do kanonu lektur. Na rządowym portalu gov.pl pojawiła się podstrona poświęcona programowi Edukacja za pomocą gier, która zachęca do "szerokiego włączania gier edukacyjnych w proces dydaktyczny uczniów".

Gry wideo stanowią jeden z kluczowych elementów współczesnej kultury i chociaż jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawałoby się to nieprawdopodobne, dzisiaj - za sprawą fenomenalnego rozwoju technologii i poetyki gier - mogą one realnie wpływać na nasze życie - czytamy na stronie MEiN

Wybranie gry wideo na lekturę ma pomóc w przekazywaniu wiedzy w sposób atrakcyjny dla ucznia, a także ułatwi "rozwijanie umiejętności miękkich i poszerzanie granic wyobraźni". W serwisie rządowym znalazły się też broszura informacyjna na temat akcji, instrukcja uruchomienia This War of Mine oraz przykładowy scenariusz lekcji języka polskiego, na której produkcja może być omawiana.

Na stronie rządowego programu Edukacja za pomocą gier pojawiła się informacja, że zapewnia on, oprócz scenariuszy lekcji z przedmiotów realizowanych w ramach podstawy programowej i wskazówek dla nauczycieli, "wyselekcjonowane gry gotowe do pobrania bezpłatnie". Na liście jest jak na razie jedynie This War of Mine, ale deweloperzy mogą zgłaszać inne produkcje do akcji.

This War of Mine i WeTransfer. Problem z pobieraniem class="wp-image-2236884"
W pierwszej kolejności This War of Mine trafiło do serwisu WeTransfer, ale grę usunięto z serwera

This War of Mine za darmo dla uczniów i nauczycieli.

Gry obecnie pobrać się nie da, ale to zapewne przejściowe problemy techniczne. Pierwotnie produkcja została udostępniona przez MEiN w formie linku do WeTransfera, co wywołało konsternację wśród odbiorców. Konrad Adamczewski, Senior PR Manager z 11 bit studios, wyjaśnił w rozmowie ze Spider's Web, że to jego firma usunęła grę z serwera. Możliwość pobierania jej w ten sposób nazwano "nieporozumieniem".

Plik z edukacyjną wersją This War of Mine został przez nas usunięty. Mimo to i tak niemal 2 tysiące osób zdążyły go pobrać, wszak news szybko przedostał się na polskie i zagraniczne portale donoszące o okazjach i obniżkach - wyjaśnia w rozmowie ze Spider's Web Senior PR Manager w 11 bit studios, Konrad Adamczewski

Cała akcja została oczywiście zorganizowana w porozumieniu z 11 bis studios, które jest "niezwykle dumne" z tego wyróżnienia, ale deweloperzy sugerowali Ministerstwu Edukacji i Nauki inne rozwiązanie w kwestii samej dystrybucji plików instalacyjnych. Firma podkreśla, że gra pobrana ze strony rządowej będzie bezpieczna, ale zwraca też uwagę, że "musi to być odpowiednio przygotowane i zabezpieczone".

Zwiastun gry This War of Mine w serwisie YouTube

Warto przy tym dodać, że chwilę po usunięciu plików instalacyjnych przez dewelopera z serwera WeTransfer, gra wróciła na portal gov.pl, ale... ponownie jako łącze do tej zewnętrznej usługi. Poprosiliśmy o komentarz ws. udostępnienia This War of Mine do pobrania tą samą metodą przedstawiciela 11 bit studios:

Rozmawialiśmy już z MEiN-em na temat jak najlepszego rozwiązania dystrybucji edukacyjnej wersji gry, bo obu stronom niezwykle zależy na harmonijnej współpracy i powodzeniu całego projektu, jakim jest wprowadzanie gier do szkół. I rozwiązanie to postaramy się wypracować jak najszybciej - Konrad Adamczewski, Senior PR Manager w 11 bit studios

Od tego czasu ten drugi link do WeTransfera zdążył już zniknąć ze strony rządu, a pobranie gry na tę chwilę jest niemożliwe - ale to zapewne jedynie przejściowy problem techniczny. Obecnie po kliknięcie łącza Pobierz grę wyskakuje błąd, ale po adresie URL widać, że MEiN zdecydowało się już wrzucić pliki instalacyjne bezpośrednio na swój serwer.

This War of Mine za darmo - pobieranie obecnie nie jest możliwe class="wp-image-2238453"
This War of Mine za darmo - pobieranie obecnie nie jest możliwe

Pozostaje mieć nadzieję, że Ministerstwo Edukacji i Nauki upora się z problemami technicznymi, a gra trafi do szkół.

Na szczęście do rozpoczęcia nowego roku szkolnego mamy jeszcze nieco ponad dwa miesiące, więc czasu jest sporo, by dopiąć kwestie formalne związane z udostępnianiem plików. Twórcy nowej lektury są przy tym świadomi, że trudno o "w pełni zabezpieczony proces takiego udostępnienia gry" i są gotowi przełknąć ewentualne straty spowodowane piractwem (edukacyjna wersja gry nie ma zabezpieczeń DRM).

REKLAMA

11 bit studios potwierdziło przy tym w rozmowie ze Spider's Web, że This War of Mine trafi do nauczycieli i uczniów wyłącznie w jednej wersji, czyli tej na komputery osobiste z systemami Windows. A szkoda - ta gra została wydana zarówno na komputery z rodziny Mac, jak i na konsole do gier oraz urządzenia mobilne. Na tych platformach trzeba będzie za nią nadal płacić - czy to jednorazowo, czy to w ramach abonamentu Xbox Game Pass.

Samą możliwość pokazania młodym ludziom wojny z innej strony, niż w grach takich jak Call of Duty albo Fortnite (gdzie walka na śmierć i życie jest romantyzowana i infantylizowana), uważam przy tym za świetny pomysł - zwłaszcza w obliczu wojny w Ukrainie. Czas jednak pokaże, czy program Edukacja za pomocą gier zainteresuje nauczycieli, bo This War of Mine jest lekturą, ale nieobowiązkową.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA