REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Dziś najdłuższy dzień w 2022 roku i Noc Kupały. To przesilenie letnie. Ile będą trwały?

We wtorek 21 czerwca przypadają najdłuższy dzień i najkrótsza noc 2022 roku. To właśnie dzisiaj mamy przesilenie letnie, zwane przez naszych przodków Nocą Kupały. Tłumaczymy, na czym polega to zjawisko.

21.06.2022
8:44
Najdłuższy dzień 2022 roku i przesilenie letnie. Ile trwa?
REKLAMA

Tak zwane przesilenie letnie to moment, kiedy na półkuli północnej oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona. To oznacza najdłuższy dzień i najkrótszą noc w Polsce. Kiedy dokładnie będą w 2022 roku i ile będą trwać?

REKLAMA

Przesilenie letnie - co to jest?

Jak zapewne większość pamięta jeszcze z czasów szkoły podstawowej, planeta Ziemia krąży wokół Słońca, obraca się wokół własnej osi oraz cyklicznie się przechyla, przez co zmienia się kąt padania Słońca w Polsce. Za sprawą tego ostatniego obserwować możemy pory roku: w zależności od wychylenia słońce góruje w zenicie na różnych wysokościach. Przechyły odpowiadają także za długość dnia i nocy.

Przesilenie letnie to ten moment, kiedy na półkuli północnej oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca. Tym samym na półkuli północnej w czasie przesilenia letniego trwają najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku.

Czytaj też:

Najdłuższy dzień 2022 roku. Ile trwa?

Najdłuższy dzień w 2022 roku będzie trwał 16 godzin i 46 minut. Tym samym będzie dłuższy o 9 godzin i 4 minuty od najkrótszego dnia w roku. Warto jednak mieć na uwadze, że to wartość uśredniona dla Polski. Rzeczywista długość dnia różnić się będzie w zależności od położenia obserwatora: im dalej na południe, tym krótszy dzień. W najbardziej wysuniętym na południe rejonie Bieszczad najdłuższy dzień w roku potrwa tylko 16 godzin i 12 minut. Z kolei w Jastrzębiej Górze potrwa o ponad godzinę więcej - 17 godzin i 20 minut.

Kiedy jest najdłuższy dzień roku? W przesilenie letnie

Przesilenie letnie, podczas którego notujemy najdłuższy dzień w roku, rozpocznie się we wtorek, 21 czerwca 2022 roku. Jest to jednocześnie początek astronomicznego lata.

Ile trwa najkrótsza noc w roku - Noc Kupały?

W Noc Kupały Słońce zajdzie punktualnie o 21:00 i wzejdzie o 4:14. To oznacza, że najkrótsza noc w roku potrwa raptem 7 godzin i 14 minut.

Noc Kupały - najkrótsza noc w roku nad rzeką Supraśl

Białe noce w Polsce

Białe noce to zjawisko występujące na dużych szerokościach geograficznych. W pewnym okresie roku noce na tych obszarach nie występują: słońce nigdy nie zachodzi, zmierzch płynnie przechodzi w brzask. To zjawisko występuje jednak powyżej 57 równoleżnika, a więc nie w Polsce. U nas, w północnej części kraju, można zaobserwować tylko tak zwane białe noce żeglarskie, zwane też nawigacyjnymi: gdy Słońce chowa się za horyzontem mniej niż 12 stopni.

REKLAMA
Białe noce w Polsce - Gdańsk

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 20.06.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA