REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Zdjęcie dnia: gromada kulista Ruprecht 106 okiem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a

Gromady kuliste to zdecydowanie jedne z najbardziej urodziwych obiektów w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy analizujący dane zarejestrowane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a opublikowali właśnie nowe, zachwycające zdjęcie jednego z takich obiektów. Tym razem w oku teleskopu znalazła się gromada Ruprecht 106.

20.06.2022
13:13
Chiński teleskop
REKLAMA
  • Gromady kuliste to krążące wokół naszej galaktyki i utrzymywane grawitacyjnie zgrupowania setek tysięcy gwiazd.
  • Wokół Drogi Mlecznej krąży ponad 150 gromad kulistych.
  • Kosmiczny Teleskop Hubble'a sfotografował niedawno nietypową gromadę kulistą, w której wszystkie gwiazdy powstały mniej więcej w tym samym czasie. Oznacza to brak jakichkolwiek procesów gwiazdotwórczych na późniejszym etapie ewolucji gromady.
  • Gromada Ruprecht 106 znajduje się aktualnie 69 000 lat świetlnych od Ziemi.
REKLAMA

Gromady kuliste to zazwyczaj kuliste zgrupowania setek tysięcy gwiazd trzymanych razem przez grawitację. Największe gromady składają się nawet z miliona gwiazd. Gdy się spogląda na zdjęcia gromad, widać w nich zazwyczaj rosnące zagęszczenie gwiazd ku centrum gromady. W przeciwieństwie do gromad otwartych składających się przede wszystkim z młodych gwiazd, gromady kuliste w większości składają się z gwiazd dużo starszych od Słońca, nierzadko mających po 10 miliardów lat i więcej. Mniejszość w takiej gromadzie zazwyczaj stanowią gwiazdy młodsze, powstałe z materii wyrzuconej w eksplozjach pierwszych, starszych gwiazd tworzących gromadę. Wokół naszej galaktyki - Drogi Mlecznej - krąży ponad 150 takich gromad.

Gromady kuliste uważane są powszechnie za wyjątkowo dobre miejsca dla wszystkich poszukiwaczy pozaziemskiej inteligencji. Ze względu na zaawansowany wiek tworzących je gwiazd, można zakładać, że jeżeli na planecie krążącej wokół jednej z nich powstało życie, to miało wystarczająco dużo czasu, aby wyewoluować w zaawansowaną formę życia. Tutaj warto przypomnieć, że pierwsza wiadomość wysłana z Ziemi w przestrzeń kosmiczną i przeznaczona dla potencjalnych obcych cywilizacji, tzw. wiadomość z Arecibo także została skierowana w stronę oddalonej od nas o 25 000 lat świetlnych gromady kulistej M13.

Ruprecht 106

 class="wp-image-2224989"
Źródło: Kosmiczny Teleskop Hubble'a

Na zdjęciu dostarczonym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a widać samo serce gromady kulistej Ruprecht 106 oddalonej od Ziemi o 69 100 lat świetlnych w kierunku gwiazdozbioru Centaura. Badacze analizujący skład chemiczny gwiazd tworzących gromadę zauważyli, że w tym przypadku gromada składa się z gwiazd o identycznym składzie chemicznym. Oznacza to, że w przeciwieństwie do większości gromad tego typu, nigdy tutaj nie powstało drugie czy trzecie pokolenie gwiazd. Dlaczego? Tego jak na razie nie wiadomo.

REKLAMA
Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił zagadkową gromadę kulistą gwiazd Ruprecht 106

Powyższe zdjęcie zostało wykonane w zakresie widzialnym i w bliskiej podczerwieni za pomocą kamery Advanced Camera for Surveys zainstalowanej na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA