REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Kosmos /

Budulce życia w próbkach z planetoidy Ryugu. Sonda Hayabusa2 przywiozła na Ziemię, naukowcy się zdziwili

Próbki regolitu pobrane z powierzchni planetoidy Ryugu i przywiezione na Ziemię przez sondę kosmiczną Hayabusa2 przyprawiają naukowców o ból głowy. Zostały tam odkryte podstawowe składniki życia. Ciekawiej już być nie mogło.

10.06.2022
9:18
hayabusa2
REKLAMA
  • Japońska sonda Hayabusa2 przywiozła na Ziemię próbki gruntu pobrane z planetoidy Ryugu.
  • Analiza składu chemicznego regolitu z powierzchni planetoidy ujawniła, że na tym niewielkim obiekcie znajduje się ponad dwadzieścia różnych aminokwasów.
  • Aminokwasy stanowią podstawowy budulec wszelkiego życia na Ziemi. Powstaje zatem pytanie, czy życie mogło dotrzeć na Ziemię z przestrzeni kosmicznej.
REKLAMA

Analizując szczegółowo skład chemiczny regolitu pokrywającego powierzchnię planetoidy oddalonej od nas o 320 milionów kilometrów, naukowcy wykryli w nim ponad dwadzieścia różnych aminokwasów. To pierwszy taki przypadek odkrycia kluczowych dla życia składników na planetoidzie.

Podstawowe składniki życia odkryte na planetoidzie Ryugu

Sonda kosmiczna Hayabusa2 dotknęła powierzchni niewielkiej planetoidy Ryugu po raz pierwszy w 2018 roku. Rok później, podczas drugiego kontaktu sondzie udało się pobrać nieco ponad 5 gramów materii z powierzchni planetoidy. Próbka została zamknięta w szczelnym pojemniku, po czym sonda rozpoczęła długą podróż powrotną w kierunku Ziemi. Próbki dotarły na Ziemię 5 grudnia 2020 roku i niemal natychmiast trafiły do laboratoriów w Japonii.

Planetoida Ryugu nie jest jednak jednym solidnym obiektem, a bardziej jest zlepkiem wielu mniejszych skał, który wskutek stosunkowo szybkiej rotacji przyjął charakterystyczny kształt. Od dawna wiadomo, że planetoida składa się z materii bogatej w materię organiczną, która obecna była w Układzie Słonecznym od samego początku jego istnienia 4,6 mld lat temu. Jak przyznają naukowcy, próbki z Ryugu są najczystszą materią pierwotną, z jaką kiedykolwiek mieliśmy do czynienia.

Czego tam nie ma?

Analiza próbek wykazała, że w skałach tworzących Ryugu znajduje się mnóstwo aminokwasów, policyklicznych węglowodorów aromatycznych oraz mnóstwo związków azotu. Wychodzi zatem na to, że takie związki organiczne wypełniały całą mgławicę, z której ostatecznie uformował się Układ Słoneczny.

 class="wp-image-1531658"

Odkrycie aminokwasów na planetoidzie jest niezwykle ekscytujące. Jakby nie patrzeć są to podstawowe składniki wszystkich białek i niezbędne elementy całego życia na naszej planecie.

REKLAMA

Jak dotąd mogliśmy jedynie podejrzewać, że aminokwasy występują także na planetoidach czy kometach. Wskazywały na to chociażby badania meteorytu, który został odkryty w Algierii w 1990 roku. Teraz jednak, dzięki sondzie Hayabusa2 mamy potwierdzenie, że aminokwasy występują tak na powierzchni, jak i pod powierzchnią planetoidy, która przez ostatnie 4,5 miliarda lat nie wchodziła w interakcje z naszą planetą. Odkrycie to może nawet prowokować pytania o to, czy życie na Ziemię nie dotarło z przestrzeni kosmicznej lub o to, czy takie aminokwasy obecne są także na innych planetach i księżycach naszego układu planetarnego.

Wiedza zebrana przez sondę Hayabusa2 ekscytuje obecnie naukowców z amerykańskiego zespołu sondy OSIRIS-REx oczekujących na powrót na Ziemię próbek z planetoidy Bennu. Próbki zostały pobrane w ubiegłym roku i powinny dotrzeć na Ziemię w 2023 roku. Jeżeli okaże się, że także i tam można znaleźć aminokwasy, to trzeba będzie zupełnie na nowo oszacować powszechność występowania podstawowych elementów składowych życia w przestrzeni międzyplanetarnej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA