REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Naukowcy po raz pierwszy odkrywają białka w meteorycie

Zespół badaczy z Uniwersytetu Harvarda, Plex Corp oraz Bruker Scientific LLC odkrył cząsteczki białka wewnątrz meteorytu. Artykuł naukowy opisujący odkrycie opublikowano w serwisie preprintów naukowych arXiv.

04.03.2020
18:20
Naukowcy po raz pierwszy odkrywają białka w meteorycie
REKLAMA
REKLAMA

W trakcie badania wielu meteorytów liczni naukowcy donosili o odkryciach materii organicznej, cukrów i innych związków chemicznych mogących być prekursorami aminokwasów zarówno w meteorytach, jak i w kometach. Co więcej, w pełni uformowane aminokwasy także odkrywano już w obiektach tego typu. Jednak jak dotąd nikomu nie udało się odkryć białek wewnątrz obiektów pochodzących spoza Ziemi.

 class="wp-image-1098650"
Cząsteczka hemolityny. Kolor: biały-wodór, pomarańczowy-lit, szary-węgiel, niebieski-azot, czerwony-tlen i zielony-żelazo. Źródło: arxiv:2002.11688

Tym razem jednak badacze odkryli białko, a konkretnie hemolitynę, wewnątrz meteorytu znalezionego w Algierii w w 1990 r.

Znaleziony przez badaczy związek składa się niemal wyłącznie z glicyny i innych aminokwasów. Na swoich zakończeniach posiada atomy tlenu, litu i żelaza.

Rzeczony artykuł naukowy wciąż nie został zrecenzowany, ale jeżeli odkrycie się potwierdzi, to będzie stanowiło kolejny krok do rozwiązania zagadki powstania życia na Ziemi. Białka uważane są za kluczowy element umożliwiający powstawanie organizmów żywych, a odkrycie ich na meteorycie wspiera teorię o tym, że życie lub coś bardzo do niego podobnego, dotarło na Ziemię z innego miejsca w przestrzeni kosmicznej.

 class="wp-image-1098653"
REKLAMA

Zasadniczo białka uważane są przez chemików za skomplikowane związki i wiele musiałoby się stać, aby białko mogło uformować się przypadkiem. Aby doszło do samoistnego powstania hemolityny w takiej konfiguracji jak odkryto w powyższym meteorycie, najpierw musiałaby powstać glicyna, np. na powierzchni ziarna pyłu kosmicznego. Następnie ciepło obłoku molekularnego mogłoby sprowokować łączenie się cząsteczek glicyny w łańcuchy polimerowe, które w pewnym momencie mogłyby zamienić się we w pełni uformowane białka.

Badacze zauważają, że grupy atomów na zakończeniach białka tworzą tlenek żelaza, który we wcześniejszych badaniach pochłania fotony rozbijając cząsteczki wody na tlen i wodór, produkując przy tym energię, która byłaby niezbędna do powstania życia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA