REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

W tej skale mogą znajdować się mikroorganizmy. Utknęły w niej ponad 800 milionów lat temu

Co byście powiedzieli na żywy organizm, który może wciąż żyć, choć został zamknięty wewnątrz skały miliony lat temu? Jak się okazuje, naukowcy z Wirginii Zachodniej właśnie coś takiego odkryli.

17.05.2022
7:15
W tej skale mogą znajdować się mikroorganizmy. Utknęły w niej ponad 800 milionów lat temu
REKLAMA
REKLAMA

Teoretycznie takie rzeczy brzmią jak czysta abstrakcja. Nie jesteśmy wszak przyzwyczajeni do istnienia organizmów, które mogłyby tak długo żyć.

Niewielki kryształ domem dla niezwykle długowiecznego organizmu

Tymczasem naukowcy pracujący na jednej z australijskich pustyni odkryli kryształy halitu, w których wciąż znajduje się materia organiczna, która wciąż może być żywa. Owa materia organiczna, znajduje się w ciekłych inkluzjach odkrytych w kryształach halitu pochodzących z Formacji Browne. Żeby jednak było jasne, mowa tutaj o jednokomórkowych organizmach, tzw. prokariontach, których komórki nie zawierają jądra komórkowego czy innych wyspecjalizowanych organelli charakterystycznych dla eukariontów.

 class="wp-image-2180484"
Źródło: Schreder-Gomes et al., Geology, 2022

Jakim cudem coś żywego może znajdować się we wnętrzu skały, w tym przypadku soli kamiennej? Badacze zauważają, że kiedy taki halit tworzy strukturę krystaliczną w otoczeniu wody morskiej, to niewielkie ilości wody mogą zostać zamknięte w jego wnętrzu. Od tego momentu są one szczelnie chronione przed wpływem świata zewnętrznego.

Co więcej, jak wskazują naukowcy, taka inkluzja wodna przechowuje następnie cenne dla badaczy informacje o temperaturze wody, składzie chemicznym zbiornika, w którym powstała czy nawet temperatura otoczenia w momencie zamknięcia wewnątrz minerału. Ten konkretny halit odkryto w rdzeniu pozyskanym z Formacji Browne w środkowej Australii w 1997 roku. Teraz w tym miejscu znajduje się pustynia, ale w odległej przeszłości znajdowało się tam słone morze.

Wcześniejsze odkrycia tego typu

Żeby było jasne, jeżeli odkrycie to się potwierdzi, to nie będzie to pierwszy organizm żyjący odkryty w krysztale halitu, któremu udało się przeżyć przez miliony lat. Już w 2000 roku naukowcy odkryli w jednym z kryształów halitu bakterię żyjącą od 200 milionów lat.

Nowo odkryty organizm jest jednak ponad czterokrotnie od niego starszy.

Czy życie na Marsie też...?

REKLAMA

Warto jednak zwrócić uwagę na implikacje takiego odkrycia. Jeżeli faktycznie w skałach zaczniemy znajdować zamknięte w nich i odcięte od świata żyjące mikroorganizmy, które są w stanie przetrwać w takim stanie przez kilkaset milionów, to pojawi się zasadne pytanie o poszukiwanie obecnego lub przeszłego życia na Marsie. Jakby nie patrzeć, może się okazać, że także i na Czerwonej Planecie - jeżeli kiedykolwiek istniało tam jakiekolwiek życie - warto zacząć szukać życia zamkniętego w czasie i przestrzeni przez kryształy halitu.

Być może i tam życie mogło przetrwać od czasu, kiedy było tam życia całe mnóstwo?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA