REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

W górnych warstwach atmosfery odkryto nowy związek chemiczny. Może być istotny

Chcemy badać skład atmosfer planet pozasłonecznych. Wydaje nam się, że całkiem dobrze znamy atmosfery znacznie bliższych nam planet Układu Słonecznego. Wtem, okazuje się, że nie znamy składu chemicznego nawet atmosfery Ziemi. Naukowcy właśnie dostrzegli zupełnie nowy związek chemiczny w górnych warstwach atmosfery Ziemi.

27.05.2022
19:30
Trójtlenek wodoru: nowy związek chemiczny odkryty w atmosferze
REKLAMA
  • Skład atmosfery Ziemi jest trudny do ustalenia. Znamy jej najważniejsze składniki, jednak wciąż odkrywamy nowe związki, których wcześniej nie udało się dostrzec.
  • Nawet pozornie nieistotne związki chemiczne mogą mieć fundamentalny wpływ na atmosferę i prowokować liczne reakcje chemiczne.
  • Skąd się biorą w atmosferze trójtlenki na razie nie wiadomo. Teraz jednak trzeba sprawdzić jak wpływają na ludzi i na samą atmosferę.
REKLAMA

Owszem, wszyscy wiemy ze szkoły podstawowej, że atmosfera naszej planety składa się w 78 proc. z azotu, 21 proc. z tlenu, 1 proc. z argonu, 0,04 proc. z dwutlenku węgla. Problem w tym, że w dużo mniejszych ilościach znajdziemy w atmosferze także całą paletę innych pierwiastków.

Naukowcy właśnie wykazali, że w atmosferze występuje także cała klasa związków organicznych zwanych wodorotrójtlenkami, które choć są bardzo nietrwałe, mogą mieć realny wpływ na atmosferę. Jaki? To właśnie należy sprawdzić.

Nie jest bowiem tak, że związki te pojawiły się w atmosferze dopiero teraz. Zapewne były w niej cały czas, ale nie mieliśmy świadomości ich istnienia. Teraz jednak kiedy wiemy, że one istnieją, trzeba jak najszybciej sprawdzić, czy mogą mieć one jakiś wpływ np. na zachodzące w atmosferze zmiany klimatyczne.

Jak przypominają naukowcy, jeżeli połączymy dwa atomy wodoru z atomem tlenu, otrzymamy wodę, ułatwiającą powstanie życia takiego jak znamy. Jeżeli do tego związku dodamy natomiast jeszcze jeden atom tlenu, otrzymamy nadtlenek wodoru, który z kolei niszczy życie. Odkryte właśnie w atmosferze trójtlenki (zwane także hydrotrioksydami (ROOOH), to związki, chemiczne z trzema połączonymi ze sobą atomami tlenu. Zważając na to, jak dużą różnicę robi atom tlenu między wodą a nadtlenkiem wodoru, istotne jest jak najszybsze poznanie właściwości trójtlenków.

Skąd się biorą trójtlenki?

REKLAMA

Naukowcom udało się zaobserwować powstawanie trójtlenków w warunkach atmosferycznych w wyniku rozpadu takich substancji jak chociażby izopren. Emisja izoprenu może odpowiadać za powstawanie nawet 10 mln ton trójtlenków rocznie. Same związki istnieją w atmosferze od kilku minut do kilku godzin. W tym czasie mogą wchodzić w liczne reakcje utleniając np. drobne ziarna stałe unoszące się w atmosferze ziemskiej.

Z tego też powodu w najbliższym czasie będzie badamy wpływ trójtlenków zarówno na zdrowie ludzi i zwierząt, ale także na zmiany klimatyczne. Zawsze to będzie dodatkowa cegiełka do naszej wiedzy o bezpośrednio otaczającym nas świecie. Wszak między twoimi oczami a ekranem twojego komputera zapewne znajduje się kilka miliardów cząsteczek trójtlenków. Wypadałoby wiedzieć jak one na nas wpływają.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA