REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Oprogramowanie - Poradniki

Test wydajności komputera - programem i online. Jak to zrobić?

Jak sprawdzić wydajność komputera i porównać go z innymi maszynami? Do dyspozycji mamy wiele programów testujących (w tym darmowe) oraz możemy posiłkować się testami online.

14.05.2022
7:00
Test wydajności komputera
REKLAMA

Na początek zadajmy sobie pytanie, jaki konkretnie test chcemy zrobić? Sprawdzić ogólną wydajność komputera? Procesor lub kartę graficzną? Wydajność w konkretnych zastosowaniach lub w danej grze? Na wszystko jest sposób i odpowiedni test.

REKLAMA

Czytaj też:

Jak sprawdzić wydajność komputera?

Właścicieli komputerów nurtuje wiele pytań. Jak sprawdzić szybkość komputera? Czy mój komputer jest wydajniejszy od maszyny kolegi bądź konfiguracji X? Czy dany procesor jest znacząco szybszy od mojego i czy warto go kupić? Czy nowa karta graficzna przyniesie znaczące przyśpieszenie działania mojego komputera? Testy wydajności można również przeprowadzić, by sprawdzić czy podzespoły działają prawidłowo (z optymalną wydajnością), a komputer się nie przegrzewa. Takie sprawdzanie komputera może wykonać każdy.

Na te pytania można szukać odpowiedzi w recenzjach sprzętu, ale można również samodzielnie wykonać test komputera za pomocą programów mierzących wydajność. Wiele z nich jest darmowych lub występuje w darmowej wersji. Które z nich są godne polecenia?

Ogólny test wydajności komputera

PCMark 10 to jeden z najpopularniejszych programów do sprawdzania wydajności komputera.

Test PCMark
PCMark 10 przetestuje twój komputer od A do Z

Zawarte w nim testy sprawdzają wydajność wszystkich podzespołów za pomocą zróżnicowanych testów (opartych na rzeczywistych zastosowaniach np. wideokonferencje, arkusze Office, szybkość renderowania stron internetowych, przetwarzanie grafiki 2D w GIMP, czy wydajność dysków w kopiowaniu plików). Darmową wersję PC Mark Basic Edition możemy pobrać z platformy Steam. Wyniki testu naszego komputera możemy porównać z innymi komputerami w bazie online (dotyczy to również choćby 3DMarka).

Test procesora, karty graficznej, dysków i innych podzespołów komputera

Jeśli chodzi o testowanie procesora to można skorzystać z małej i darmowej aplikacji do identyfikacji sprzętu (procesora, płyty głównej, karty graficznej i pamięci RAM), a mianowicie CPU-Z. Ta aplikacja ma wbudowany test procesora dla jednego lub wszystkich rdzeni/wątków, można nawet wybrać opcję przetestowania instrukcji AVX2. Uzyskany wynik można porównać w bazie wyników online.

Test CPU-Z
CPU-Z również posiada wbudowany test procesora

Jak inaczej sprawdzić wydajność procesora? Innym niezwykle popularnym programem testującym procesory jest Cinebench, a robi to przez generowanie sceny 3D. Można sprawdzić wydajność zarówno w przypadku jednego rdzenia/wątku, jak i wszystkich dostępnych. Cinebench 23 można pobrać ze strony producenta w wersji zarówno dla Windows, jak i MacOS.

Test Cenebench 23 class="wp-image-2168973" width="578"
Test Cinebench 23 sprawdzi wydajność procesora

Programy te w przypadku testu wielordzeniowego w maksymalnym stopniu obciążają procesor, więc mogą również służyć ze test stabilności.

Jeśli chodzi o testowanie karty graficznej to oczywiście najpopularniejszymi testami są te, które sprawdzają możliwości w zakresie generowania grafiki 3D, czyli generalnie rzecz biorąc - sprawdzają wydajność w grach. Najpopularniejszym takim benchmarkiem jest 3DMark, który można pobrać w darmo (w podstawowej wersji) w serwisie Steam.

Test 3DMark
3DMark od lat jest jednym z najpopularniejszych benchmarków

Darmowa wersja udostępnia jedynie podstawowe testy, ale z powodzeniem można za ich pomocą sprawdzić ogólną wydajność komputera w grach przy użyciu bibliotek DX12 i DX11.

Innym podobnym benchmarkiem (i to polskim, chociaż nie tak popularnym) jest ALLBenchmark Catzilla, którą również można pobrać za darmo ze strony producenta.

Jeśli chodzi o testowanie wydajności dysków, to popularnymi narzędziami są darmowe aplikacje takie jak ATTO, AS SSD, czy CrystalDiskMark. Dostarczą nam one informacji na temat szybkości odczytu i zapisu, również w przypadku małych i dużych plików.

Test CrystalDiskMark
CrystalDiskMark dostarczy nam szczegółowych danych na temat wydajności dysków

Test wydajności komputera/laptopa w grach

Oczywiście ogólną wydajność w grach można sprawdzić za pomocą takich testów jak 3DMark, czy też Catzilla. Jeśli jednak zależy nam na sprawdzeniu wydajności komputera w konkretnej grze, można skorzystać z wbudowanych w takie tytuły benchmarków. Nie każda gra je posiada, ale sporo popularnych tytułów - owszem. Takie testy są wbudowane w choćby Far Cry 6, Guardians of The Galaxy, Cyberpunk 2077 (od wersji 1.5), Assassin’s Creed Valhalla, Tom Clancy's Rainbow Six Extraction, Horizon Zero Dawn, czy World War Z.

Test wydajności wbudowany w grę Cyberpunk 2077

Dzięki takim wbudowanym benchmarkom można łatwo przetestować ustawienia gry na naszym komputerze i sprawdzić kiedy będzie działać płynnie, a w jakim przypadku nasz sprzęt przestanie dawać sobie radę.

Testowanie stabilności komputera

Może się zdarzyć, że komputer podczas testów się zawiesi. Może to oznaczać potencjalne problemy - na przykład z systemem chłodzenia (komputer się przegrzewa), ze stabilnością działania danego podzespołu (np. pamięci RAM), czy wręcz zasilacza. Stabilność komputera pod obciążeniem wskazanych podzespołów można przetestować w aplikacji OCCT, która dostępna jest również w wersji darmowej.

Test wydajności komputera online

A czy trzeba w ogóle coś instalować? Może są dostępne testy PC online, poprzez przeglądarkę? Owszem, ale nie są zbyt popularne. W wielu z nich trzeba dać uruchomianemu w przeglądarce programowi dodatkowe uprawnienia, a zdecydowanie nie jest to zalecane ze względów bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o test wydajności komputera online to warto jednak wyróżnić Basemark Web 3.0.

Test Basemark Web 3.0
Wystarczy wejść na stronę i kliknąć START, aby rozpocząć test
REKLAMA

Jest to (bezpieczny) test uruchamiany bezpośrednio w przeglądarce, który sprawdza wydajność komputera, czy laptopa online za pomocą aplikacji sieciowych (opartych między innymi na JavaScript czy WebGL 2.0).

Programy testujące, czyli benchmarki dadzą nam również precyzyjne wyniki na przykład w przypadku podkręcania sprzętu - można dzięki temu się dowiedzieć jaki procent wydajności uzyskaliśmy. Zanim się jednak zabierzemy za podkręcanie, warto sprawdzić, czy nie uda się przyśpieszyć komputera innymi metodami.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA