REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Zmiany klimatu odciskają swoje piętno na wszystkim. Nawet dno oceaniczne się nie ukryje

Z roku na rok coraz wyraźniej widać skutki galopujących zmian klimatycznych. Na lądzie coraz częściej doświadczamy gwałtownych zjawisk pogodowych, huraganów czy potężnych pożarów. W oceanach natomiast naukowcy dostrzegają zmiany prądów oceanicznych, które z kolei wpływają na globalne układy pogodowe.

03.04.2022
18:27
ocean
REKLAMA

Naukowcy postanowili sprawdzić na danych historycznych jak zmieniał się ekosystem morski wraz z ochładzaniem i ocieplaniem klimatu na przestrzeni milionów lat.

REKLAMA

Analizując zapisy z rdzeni pobranych z niemal 300 stanowisk i przechowujących zapis ostatnich 66 milionów lat historii Ziemi naukowcy sprawdzili jak zmieniały się prądy oceaniczne i czy zmiany te były skorelowane ze zmianami temperatur atmosfery.

Dotychczasowe badania tego typu opierały się na danych satelitarnych. Problem jednak w tym, że dane satelitarne obejmują maksymalnie ostatnie trzy dekady zmian. Owszem, trend w nich widać, ale nie widać znacznie szerszego kontekstu rozciągniętego na miliony lat historii Ziemi. Z tego też powodu naukowcy postanowili przeanalizować zapisy geologiczne z dna oceanicznego.

Im chłodniej, tym więcej osadów

REKLAMA

Na przestrzeni ostatnich 13 milionów lat ochładzania się klimatu naukowcy dostrzegli zaskakujący trend. Im niższe średnie temperatury, tym słabsze były prądy oceaniczne, a tym samym na dnie gromadziło się więcej osadów. Wcześniej, ponad 13 mln lat temu, kiedy temperatury na Ziemi były nawet 4 stopnie wyższe niż obecnie, prądy oceaniczne były dużo silniejsze, przez co osadów z tego okresu zachowało się coraz mniej.

Odkrycie tej zależności pozwoli naukowcom dokładniej prześledzić zmiany klimatyczne zachodzące na Ziemi na przestrzeni milionów lat. Im dokładniej będziemy znali przeszłość, tym skuteczniejsze modele przyszłości będziemy w stanie tworzyć. Będzie to tym bardziej istotne, że na przestrzeni ostatnich lat dane satelitarne wskazują wzrost prędkości i intensywności prądów oceanicznych, co z kolei zgadza się z ocieplaniem klimatu. Jak owe zmiany wpłyną na ekosystem morski możemy się tylko domyślać, ale już teraz naukowcy donoszą, że ryby uciekają z tropików w nieco chłodniejsze miejsca, gdzie panują temperatury, do których są przystosowane.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA