Zorza polarna będzie widoczna w Polsce? Są duże szanse, bo Słońce się rozkręca
Aktywność na powierzchni Słońca wzrasta aż miło. W ciągu kilku ostatnich dni tylko z jednego obszaru na powierzchni doliczono się 17 rozbłysków słonecznych. Oznacza to, że w przestrzeń kosmiczną wyrzucone zostały olbrzymie ilości naładowanych cząsteczek. Część z nich dotrze wkrótce w otoczenie Ziemi. A to oznacza, że niebo rozświetli zorza polarna, możliwe że także w Polsce.
Źródłem zamieszania jest nadzwyczaj aktywna plama słoneczna oznaczona numerem AR2975. Od poniedziałku błyska niczym stroboskop na wiejskiej dyskotece. Rozbłyski doprowadziły do co najmniej trzech koronalnych wyrzutów masy, a każdy taki wyrzut oznacza zjonizowaną plazmę wyrzuconą w przestrzeń kosmiczną. Wszystko wskazuje na to, że zarówno w czwartek jak i w piątek możemy się na Ziemi spodziewać spowodowanych przez nią zórz polarnych, również w Polsce.
Zorza Polarna w Polsce? Jest na to szansa
Od godziny 3 w nocy w czwartek w pobliżu Ziemi trwa umiarkowana burza geomagnetyczna. Jeżeli będziemy mieli wyjątkowo dużo szczęścia, być może także z terytorium Polski, a szczególnie z północnych rejonów naszego kraju widoczna będzie delikatna zorza polarna. Nawet jeżeli nie uda się jej dotrzeć dzisiaj, to z każdym miesiącem szansa na zorze polarne będzie większa.
Słońce przeszło przez minimum swojej aktywności w grudniu 2019 roku i od tego czasu poziom aktywności na powierzchni Słońca rośnie i będzie rósł jeszcze do 2025 roku, kiedy to naukowcy spodziewają się z kolei maksimum aktywności słonecznej. Warto tutaj jednak zauważyć, że w większej skali naukowcy prognozują, że ten konkretny cykl aktywności słonecznej będzie charakteryzował się mniejszą liczbą plam słonecznych niż zwykle.
Zorze polarne trudno przewidzieć z wyprzedzeniem
Warto zatem w nocy rzucić okiem na niebo. Być może pozytywnie się zaskoczymy. Przewidywanie zasięgu zórz polarnych wciąż należy do bardzo trudnych zadań i nie sposób z odpowiednim wyprzedzeniem określić, czy z danego miejsca, również w Polsce, uda się dostrzec zorzę polarną, czy też nie. Najczęściej informacje o tym, że "coś będzie widać" pojawiają się zaledwie kilkadziesiąt minut przed wystąpieniem zorzy polarnej.