REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Zorza polarna będzie widoczna w Polsce? Są duże szanse, bo Słońce się rozkręca

Aktywność na powierzchni Słońca wzrasta aż miło. W ciągu kilku ostatnich dni tylko z jednego obszaru na powierzchni doliczono się 17 rozbłysków słonecznych. Oznacza to, że w przestrzeń kosmiczną wyrzucone zostały olbrzymie ilości naładowanych cząsteczek. Część z nich dotrze wkrótce w otoczenie Ziemi. A to oznacza, że niebo rozświetli zorza polarna, możliwe że także w Polsce.

31.03.2022
12:33
Zorza polarna w Polsce. Kiedy będzie można ją zobaczyć?
REKLAMA

Źródłem zamieszania jest nadzwyczaj aktywna plama słoneczna oznaczona numerem AR2975. Od poniedziałku błyska niczym stroboskop na wiejskiej dyskotece. Rozbłyski doprowadziły do co najmniej trzech koronalnych wyrzutów masy, a każdy taki wyrzut oznacza zjonizowaną plazmę wyrzuconą w przestrzeń kosmiczną. Wszystko wskazuje na to, że zarówno w czwartek jak i w piątek możemy się na Ziemi spodziewać spowodowanych przez nią zórz polarnych, również w Polsce.

REKLAMA

Zorza Polarna w Polsce? Jest na to szansa

Od godziny 3 w nocy w czwartek w pobliżu Ziemi trwa umiarkowana burza geomagnetyczna. Jeżeli będziemy mieli wyjątkowo dużo szczęścia, być może także z terytorium Polski, a szczególnie z północnych rejonów naszego kraju widoczna będzie delikatna zorza polarna. Nawet jeżeli nie uda się jej dotrzeć dzisiaj, to z każdym miesiącem szansa na zorze polarne będzie większa.

Zorza polarna w Polsce - rok 2015

Słońce przeszło przez minimum swojej aktywności w grudniu 2019 roku i od tego czasu poziom aktywności na powierzchni Słońca rośnie i będzie rósł jeszcze do 2025 roku, kiedy to naukowcy spodziewają się z kolei maksimum aktywności słonecznej. Warto tutaj jednak zauważyć, że w większej skali naukowcy prognozują, że ten konkretny cykl aktywności słonecznej będzie charakteryzował się mniejszą liczbą plam słonecznych niż zwykle.

REKLAMA

Zorze polarne trudno przewidzieć z wyprzedzeniem

Warto zatem w nocy rzucić okiem na niebo. Być może pozytywnie się zaskoczymy. Przewidywanie zasięgu zórz polarnych wciąż należy do bardzo trudnych zadań i nie sposób z odpowiednim wyprzedzeniem określić, czy z danego miejsca, również w Polsce, uda się dostrzec zorzę polarną, czy też nie. Najczęściej informacje o tym, że "coś będzie widać" pojawiają się zaledwie kilkadziesiąt minut przed wystąpieniem zorzy polarnej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA