REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Brak zasięgu i światłowodu? Sprawdź internet domowy T-Mobile'a z modemem 5G

W ofercie T-Mobile pojawił się nowy abonament na internet do domów i biur. Sprawdziłem, jak w praktyce radzą sobie router domowy oraz zewnętrzny modem z obsługą sieci 5G, z których korzystałem w zastępstwie światłowodu i jak wygląda samodzielna instalacja tego zestawu.

27.03.2022
8:30
T-Mobile Internet 5G Home instalacja konfiguracja 0
REKLAMA

T-Mobile ma w ofercie wiele sprzętów sieciowych do wykorzystania w domu albo w firmie. Jednym z nich jest zestaw T-Mobile Internet 5G Home Office, na który składają się zewnętrzny modem 5G oraz miniaturowy router. Spodoba się on przede wszystkim tym klientom, którzy nie mają dostępu do światłowodu i mieszkają w klatce Faradaya (kiepski zasięg w budynku, dobry na zewnątrz).

REKLAMA

Zestaw instalacyjny od T-Mobile'a przychodzi do klienta w ogromnym pudle i z początku byłem skonfundowany jego zawartością. W opakowaniu na szczęście znalazła się broszurka, którą można znaleźć również w wersji cyfrowej na stronie internetowej operatora. Wystarczy wykonać krok po kroku zamieszczone w niej instrukcje, aby cieszyć się nową siecią już po kilku minutach.

T-Mobile Internet 5G Home Office - opcje montażu

Rozdzielenie modemu i routera było świetnym pomysłem, bo dzięki temu modem można zamontować w takim miejscu, gdzie będzie najlepiej odbierał sygnał - czy to na ścianie, czy to na słupie, czy to na dołączonej do zestawu podstawce. Nie trzeba się przy tym martwić o zasięg o Wi-Fi, więc klienci mogą umieścić go nawet na parapecie i to zarówno po jego wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie. 

t-mobile-internet-5g-home-instalacja-konfiguracja class="wp-image-2105940"
Router od T-Mobile'a można postawić na parapecie bez wiercenia ściany

W pakiecie znalazł się też 12-metrowy płaski kabel Ethernet, który można poprowadzić przez okno - u mnie obyło się bez wiercenia dziury w ścianie. Służy do przesyłania sygnału oraz... zasialania. Dzięki temu nie trzeba się dobierać po zewnętrznej stronie do instalacji elektrycznej i podłącza się go do specjalnej przejściówki (o której opowiem więcej dalej).

Gdzie umieścić modem 5G, aby miał najlepszy zasięg?

Na to pytanie nie ma niestety uniwersalnej odpowiedzi. Na szczęście kreator konfiguracji w aplikacji mobilnej pozwoli sprawdzić, gdzie zasięg internetu jest najlepszy w danej chwili. Do pamięci programu można wpis zaś sobie do 20 różnych lokalizacji i podpisać je np. "kuchnia przy oknie", "parapet w salonie", "dach" itp.

t-mobile-internet-5g-home-instalacja-konfiguracja class="wp-image-2105922"
W aplikacji o nieco trudnej do zapamiętania nazwie T-Mobile PL ODU 5G można przetestować różne miejsca pod kątem zasiegu

Po wybraniu miejsca na modem można przystąpić do ustawiania routera. W tym celu należy odszukać w pudełku wspomnianą przejściówkę, która z jednej strony ma wtyczkę zasilającą, a z drugiej dwa gniazda Ethernet. Do tego podpisanego Out podpinamy drugą końcówkę kabla od modemu, a do tego podpisanego In wpinamy kabel podłączony z drugiej strony do routera.

Niestety prąd dostarczany poprzez Ethernet to za mało do tego, żeby zasilić router, więc trzeba postawić go w miejscu z dostępem do gniazdka.

Po podłączeniu routera do modemu wystarczy połączyć się z siecią Wi-Fi, gdyż hasło zapisano na jego spodzie. Warto przy tym chwilę poczekać, bo w przypadku routerów, które nie łączą obu zakresów sieci Wi-Fi, zwykle najpierw rusza sieć 2,4 GHz, a dopiero później dołącza do niej 5 GHz. Po podłączeniu się do tej drugiej wykonałem kilka Speed Testów i osiągnąłem zadowalające wyniki.

Dla większości klientów podstawowe parametry takiej sieci będą wystarczające, ale zaawansowani użytkownicy mogą zalogować się do panelu konfiguracji. W tym celu należy wpisać do przeglądarki na urządzeniu podłączonym do sieci numer IP oraz podać hasło do routera, które również wydrukowano na jego spodzie. Stan sieci pozwalają zaś sprawdzić diody na modemie podpisane 4G i 5G.

A jak wypada w praktyce 5G od T-Mobile'a zamiast światłowodu?

Okazuje się, że lepiej, niż się spodziewałem. T-Mobile Internet 5G Home Office wykorzystywane na warszawskim Mokotowie bez problemu radził sobie z osiąganiem transferów rzędu nieco ponad 100 Mb/s. W przypadku uploadu wahania były większe - od kilkunastu do kilkudziesięciu Mb/s. Po przesiadce z mojego gigabitowego światłowodu nie odczułem jednak żadnej różnicy w codziennej pracy.

Jedyne chwile, gdy przypominałem sobie, że pracuję na internecie mobilnym, to te, gdy pobierałem naprawdę duże pliki, czyli np. gry na konsole. Łącze o przepustowości 1 Gb/s mnie pod tym względem rozpieściło. Podczas testów internetu 5G od T-Mobile'a musiałem czekać na nie około 10 razy dłużej. Za to trudno jest jednak winić operatora.

To nie wina operatorów, że 5G w Polsce oferuje prędkości podobnego rzędu, co LTE.

Polscy operatorzy oraz konsumenci od dwóch lat czekają na odwołaną przez rząd aukcję 5G, w ramach której rozdysponowane zostaną nowe częstotliwości. Dopiero gdy to się stanie, sieć 5. generacji będzie mogła wyraźnie przyspieszyć. Niestety nie ma jak na razie wiążących deklaracji urzędników w tej sprawie i pozostaje nam jedynie brać to pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie.

REKLAMA

Na koniec zaś dodam, że modem zewnętrzny od T-Mobile'a można podłączyć również do swojego routera. Sam korzystam w domu od dwóch lat z TP-Linka Archera AX50, do którego podpinam router operatora w trybie bridge. W ramach testu podmieniłem go na kabel wychodzący ze wspomnianej wcześniej przejściówki i tym samym... przełączyłem wszystkie domowe sprzęty ze światłowodu na 5G w kilka sekund.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA