REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Matka pozywa Instagram i Snapchat. Uważa, że przez platformy córka odebrała sobie życie

Tammy Rodriguez z Connecticut pozwała firmy Meta oraz Snap, do których należą platformy Instagram oraz Snapchat. Matka 11-latki uważa, że to wpływ mediów społecznościowych przyczynił się do samobójstwa jej córki. Niezależne badania potwierdzają: social media mają na nas destrukcyjny wpływ.

23.01.2022
13:06
instagram messenger rozmowy grupowe wspólne
REKLAMA

Selena Rodriguez była 11-letnią dziewczynką, która w lipcu 2021 roku odebrała sobie życie. Wcześniej dziecko cierpiało na depresję, zaburzenia snu, zaburzenia odżywania oraz samookaleczanie. Zdaniem jej matki - Tammy Rodriguez - problemy córki zaczęły się po tym, jak ta zaczęła korzystać z platform społecznościowych. Sytuacji nie poprawiły liczne wizyty u specjalistów.

REKLAMA

Ekstremalnie uzależniona od Instagrama oraz Snapchata. Przez social media opuszczała szkołę, miała problemy zdrowotne.

Specjaliści próbujący pomóc Selenie stwierdzali, że dziecko było niezwykle silnie uzależnione od mediów społecznościowych. Jeden z terapeutów przyznał, iż nigdy nie widział niepełnoletniego silniej przywiązanego do social media. Dziewczynka zaczęła korzystać z Instagrama oraz Snapchata mając zaledwie 9 lat, co według jej matki szybko doprowadziło do pierwszych problemów o charakterze zdrowotnym.

W ciągu dwóch lat od rozpoczęcia kontaktu z mediami społecznościowymi u Seleny Rodriguez wykształciły się zaburzenia odżywiania, zaburzenia snu, a nawet skłonność do samookaleczania. W pozwie przeciwko firmom Meta oraz Snap można przeczytać, iż 11-letnie dziecko było nagabywane za pośrednictwem platform przez mężczyzn domagających się zdjęć o charakterze seksualnym. Jednocześnie dziewczynka była tak uzależniona od Instagrama oraz Snapchata, że przez te platformy zdarzało się jej opuszczać szkołę.

Matka szukała pomocy u specjalistów, którzy zdiagnozowali u Seleny depresję. Tammy Rodriguez wspomina, że jej córka kilkukrotnie odwiedzała terapeutów oraz ośrodki medyczne, a także trafiła na oddział intensywnej terapii. Niestety, po dwóch latach problemów dziewczynka odebrała sobie życie.

Snapchat komentuje sytuację i odpiera zarzuty, Instagram chowa głowę w piasek.

Firma Meta w żaden sposób nie odniosła się do tragicznego samobójstwa 11-latki ani pozwu sądowego wytoczonego przez prawników jej matki. Rzecznik prasowy spółki Snap skomentował sytuację, wydając oficjalne oświadczenie w którym wbija szpilę Instagramowi (tłumaczenie redakcyjne):

Jesteśmy zdewastowani odejściem Seleny, jesteśmy myślami z jej rodziną. Nie ma dla nas ważniejszej kwestii niż zadowolenie naszej społeczności. Snapchat pomaga w komunikacji prawdziwym znajomym, bez jednoczesnego wywierania społecznej presji oraz chęcią porównywania się, charakterystycznej dla innych platform. Do tego Snapchat świadomie utrudnia nieznajomym kontakt z użytkownikami.

Jednocześnie rzecznik Snapa podkreśla, iż spółka współpracuje z organizacjami zdrowia psychicznego, a także aktualizuje swoją platformę społecznościową o kolejne narzędzia do raportowania nadużyć oraz blokowania nieodpowiednich treści.

Platformy społecznościowe naprawdę nam szkodzą. To dowiedziony badaniami fakt.

 class="wp-image-1962536"

Frances Haugen - była pracowniczka spółki Meta - doprowadziła do wycieku wielu danych kompromitujących platformy Facebook oraz Instagram. Wśród dokumentów znajdowały się także wyniki badań. Dzięki ich wynikom firma Meta doskonale wiedziała, iż na skutek kontaktu z ich platformami społecznościowymi:

REKLAMA
  • u 32 proc. nastoletnich dziewczyn pogłębił się brak akceptacji własnego ciała
  • u 17 proc. nastoletnich dziewczyn doszło do wzmocnienia zaburzeń odżywiania
  • u 13 proc. nastoletnich dziewczyn doszło do wzmocnienia skłonności samobójczych

Specjaliści już od lat alarmują: długofalowy wpływ mediów społecznościowych takich jak Instagram ma negatywne konsekwencje. Nie tylko dla dzieci oraz nastolatków, ale również dorosłych użytkowników. Starannie wykreowana fikcyjna rzeczywistość, pełna pięknych modeli, wspaniałych wyjazdów oraz emocjonujących przygód, ma szeroki wpływ na długofalowe obniżenie samopoczucia wszystkich użytkowników.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA