REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

W Warszawie stworzą chodnik, który nie zaszkodzi drzewom

Już w przyszłym roku Warszawa chce mieć chodnik przyjazny drzewom. Dotychczas tego typu betonowe konstrukcje głównie uszkadzały korzenie. Nowy projekt ma brać pod uwagę dobro roślin.

09.12.2021
15:44
drzewa w miastach
REKLAMA

Głównym założeniem projektu jest opracowanie rozwiązań konstrukcyjnych nawierzchni, które ochronią systemy korzeniowe starych drzew, a jednocześnie będą trwałe, łatwe do przenoszenia i montowania – informuje miasto na swojej stronie internetowej.

REKLAMA

Autorzy projektu chcą opracować system dający drzewom optymalne warunki dla rozwoju korzeni. Chodzi o nawierzchnie przepuszczalne dla wody i powietrza oraz wykonanie całego przedsięwzięcia w sposób jak najmniej ingerujący w systemy korzeniowe.

Im mniej betonu, tym lepiej – co pokazał przykład w Dusznikach-Zdrój. Tam betonową alejkę rozkuto, dając drzewom więcej przestrzeni. Wprawdzie pojawiły się głosy, że na gratulacje trzeba poczekać aż zobaczymy, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, ale rezygnacja z betonu cieszy. W przypadku Warszawy radować może z kolei fakt, że nowa powierzchnia nie powinna wpływać na korzenie, przez co drzewa będą zdrowe. I takich problemów być może nie będzie.

Zabetonowanie drzew to nie jedyny grzech miast  

Zimą drzewom szkodzi sól, którą drogowcy wysypują na ulice. Przez nią drzewa nie są w stanie wchłaniać wody, co prowadzi do suszy fizjologicznej. Na dodatek sól niszczy glebę, przez co drzewo nie ma dostępu do wartościowych mikroorganizmów i grzybów.

REKLAMA

Badania naukowców wykazały także, że sól opóźnia i skraca wegetację, a aerozol solny powoduje zamieranie pąków i najmłodszych pędów. Na dodatek im szybciej auto jedzie, tym bardziej „rozpyla” szkodliwe substancje, więc zagrożone są nie tylko te rośliny znajdujące się najbliżej drogi.

Inną niebezpieczną praktyką jest „chowanie” drzew w donicach. Przed takim niby ekologicznym – bo drzewa! – rozwiązaniem przestrzega choćby wiceminister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA