REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Ekologia

W Warszawie stworzą chodnik, który nie zaszkodzi drzewom

Już w przyszłym roku Warszawa chce mieć chodnik przyjazny drzewom. Dotychczas tego typu betonowe konstrukcje głównie uszkadzały korzenie. Nowy projekt ma brać pod uwagę dobro roślin.

drzewa w miastach
REKLAMA

Głównym założeniem projektu jest opracowanie rozwiązań konstrukcyjnych nawierzchni, które ochronią systemy korzeniowe starych drzew, a jednocześnie będą trwałe, łatwe do przenoszenia i montowania – informuje miasto na swojej stronie internetowej.

REKLAMA

Jeśli chodzi o nowo nasadzone drzewa, istnieje wiele rozwiązań umożliwiających rozwój systemu korzeniowego, jednak wykonanie nawierzchni przy drzewach starych, które nie będą nadmiernie wpływały na ich rozrośnięty system korzeniowy, wymaga zaprojektowania rozwiązań niestandardowych. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy tworząc katalog nawierzchni przyjaznych drzewom, chce rozwiązać konflikt między nowo projektowanym lub remontowanym chodnikiem a istniejącym systemem korzeniowym – mówi Tomasz Maksym, koordynator projektu, główny specjalista ds. dendrologii Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Autorzy projektu chcą opracować system dający drzewom optymalne warunki dla rozwoju korzeni. Chodzi o nawierzchnie przepuszczalne dla wody i powietrza oraz wykonanie całego przedsięwzięcia w sposób jak najmniej ingerujący w systemy korzeniowe.

Im mniej betonu, tym lepiej – co pokazał przykład w Dusznikach-Zdrój. Tam betonową alejkę rozkuto, dając drzewom więcej przestrzeni. Wprawdzie pojawiły się głosy, że na gratulacje trzeba poczekać aż zobaczymy, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, ale rezygnacja z betonu cieszy. W przypadku Warszawy radować może z kolei fakt, że nowa powierzchnia nie powinna wpływać na korzenie, przez co drzewa będą zdrowe. I takich problemów być może nie będzie.

Zabetonowanie drzew to nie jedyny grzech miast  

Zimą drzewom szkodzi sól, którą drogowcy wysypują na ulice. Przez nią drzewa nie są w stanie wchłaniać wody, co prowadzi do suszy fizjologicznej. Na dodatek sól niszczy glebę, przez co drzewo nie ma dostępu do wartościowych mikroorganizmów i grzybów.

REKLAMA

Badania naukowców wykazały także, że sól opóźnia i skraca wegetację, a aerozol solny powoduje zamieranie pąków i najmłodszych pędów. Na dodatek im szybciej auto jedzie, tym bardziej „rozpyla” szkodliwe substancje, więc zagrożone są nie tylko te rośliny znajdujące się najbliżej drogi.

Inną niebezpieczną praktyką jest „chowanie” drzew w donicach. Przed takim niby ekologicznym – bo drzewa! – rozwiązaniem przestrzega choćby wiceminister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA