REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Ekologia

„Nie sadźcie drzew w donicach”. Wiceminister kultury domaga się prawdziwej zieleni

„Nie sadźcie drzew w donicach” – zaapelowała Wiceminister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin. Jej inicjatywa już ma poparcie m.in. prezydent Gdańska.

drzewa w miastach
REKLAMA

Co jest nie tak z drzewami w donicach? „Podczas upalnego lata będą schły, a podczas zimy zamarzną albo zmarnieją” – tłumaczy na Twitterze wiceminister kultury Magdalena Gawin. I dodaje, że „drzewa powinny rosnąć w gruncie”.

REKLAMA

Nie zawsze się tak jednak dzieje. Na przykład w Poznaniu zapowiedziano „zazielenienie” jednej z ulic. Jako że posadzenie nowych drzew wymagałoby całkowitego remontu, postawiono na drzewa w donicach.

Roślinami w donicach chwalono się również w Żywcu. Burmistrz podkreślił, że „w pięknych, stylowych donicach rosną drzewa dające dodatkowy cień”. Jak zauważył lokalny portal, mieszkańcy zauważyli, że taka forma zieleni to… pudrowanie betonu.

Trzeba było pomyśleć o czymś takim, zanim cały Rynek został zabetonowany – uważa inna internautka, a jeszcze inna stwierdza: – Śladem innych polskich miast, zabetonować wszystkie Rynki, by teraz ratować się kolorowymi donicami… trochę słabo. Rynek piękny i klimatyczny, ale drzewka brak, a szkoda – cytował mieszkańców serwis beskidzka24.pl.

Burmistrz Antoni Szlagor w mediach społecznościowych tłumaczył się, że zasadzenie drzew na rynku jest niemożliwe z tego samego powodu, co na jednej z poznańskich ulic.

Warto pamiętać o tym, że pod Rynkiem umieszczone są różnego rodzaju instalacje, prąd, woda, kanalizacja, gaz, a ich uszkodzenie mogłoby grozić katastrofą. Ponadto Rynek podlega ochronie konserwatorskiej. Nie można po prostu zerwać kostki i wsadzić w to miejsce drzewa. Donice są elementem przenośnym, zatem jako takie nie stanowią ingerencji w strukturę płyty Rynku. Co do troski o drzewa i kwiaty tam nasadzone, są one pod należytą opieką, codziennie podlewane i pielęgnowane.

Drzewa w donicach to faktycznie kiepskie rozwiązanie?

Na „nie” jest nie tylko Wiceminster Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Z tym, że taka forma zieleni jest co najwyżej rozwiązaniem tymczasowym, zgadza się Aneta Mikołajczyk, architekt krajobrazu.

– Jeżeli mówimy o kompensacie za wycinane drzewa, to sadzenie ich w donicach nie ma prawie żadnego sensu, bo nigdy drzewo w donicy nie skompensuje utraty drzewa rosnącego bezpośrednio w gruncie – mówi Mikołajczyk cytowana przez portalsamorzadowy.pl.

Apel wiceminister poparła na Twitterze też prezydent Gdańska. I to nie są tylko wpisy pod publiczkę. Kiedy w ramach przebudowy chodników w rejonie Huciska pojawiły się donice z drzewami, prezydent zareagowała błyskawicznie.

Na Hucisku zostaną posadzone drzewa, które będą trwale związane z gruntem. Donice z drzewami zostaną usunięte. Poleciłam moim współpracownikom niezwłoczne zajęcie się tą sprawą

Drzewa w donicach kuszą samorządy, bo to łatwy i tani sposób na pokazanie, że miastu zależy na zieleni. Żeby jednak zrozumieć, dlaczego z punktu widzenia ochrony przed upałami i powodziami takie rośliny niewiele pomagają, musimy przypomnieć o roli drzew w miastach.

Dorosłe drzewo potrafi w ciągu doby – w odpowiednich warunkach – oddać do atmosfery 300-500 l wody, zmniejszając w ten sposób temperaturę o ok. 3,5°C. Ich wielka moc kryje się w korzeniach, o czym pisał Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu na swoich stronach:

[Korzenie] potrafią zmienić strukturę gleby w sposób umożliwiający wsiąkanie wody opadowej w głębsze warstwy, a tym samym przeciwdziałają spływowi powierzchniowemu i bezpowrotnej stracie w wyniku ewaporacji (parowaniu z powierzchni gleby – dop. red.). Korzenie drzew mogą zwiększyć wskaźnik infiltracji wody do 63 proc., a na glebach bardzo zdegradowanych nawet do 153 proc.

REKLAMA

Ważne jest również dbanie o istniejące drzewa, a nie próba zastępowania ich innymi. Z danych Brytyjskiego Urzędu Statystycznego wynikało, że „pracy” 100-letniego buka odpowiada 2700 małych drzew!

To dobrze, że próbuje odkręcić się skutki betonozy, ale trzeba to robić z głową, a nie tak, aby ładnie wyglądało. Cóż – być może będzie wiązało się to z kosztami, ale za kilka lat mieszkańcy podziękują za tę inwestycję, bo będą mieli gdzie schronić się przed upałem.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA