REKLAMA

Intel stawia na Windowsa. Układy Alder Lake wypadają gorzej na innych systemach

Procesor i jego sprawna obsługa przez oprogramowanie to dwie różne sprawy. Widać to na teście porównawczym, w którym sprawdzono układy Intel Core 12. generacji. Intel tak się przyłożył do współpracy z Microsoftem, że zapomniał o innych.

15.11.2021 06.25
intel core 12 gen alder lake-s
REKLAMA

Intel i Microsoft wiele mówili o współpracy, jaką obie firmy podjęły celem jak najlepszego zoptymalizowania Windowsa 11 pod najnowsze układy Intela – czyli Intel Core 12. generacji, znane też jako Alder Lake. Trzeba przyznać, że było o czym mówić. Alder Lake wykorzystują bowiem zupełnie nową architekturę.

REKLAMA

Czytaj też:

Składają się z rdzeni różnego rozmiaru: mniejsze i energooszczędne obsługują mniej wymagające zadania, wysokowydajne większe mają zapewnić szybkie przeliczenia od wymagających procesów. Ten zupełne nowy pomysł w świecie Intela wymagał znaczących modyfikacji w systemie operacyjnym, by ten wykorzystał pełen potencjał Alder Lake’ów. I faktycznie: układy te osiągają zauważalnie lepsze osiągi pod Windowsem 11 niż pod Windowsem 10, który traktuje je podobnie jak wszystkie dotychczasowe procesory x86. A co z innymi systemami niż Windows?

Intel Core 12. generacji (Alder Lake) – wydajność. Windows 11 kontra Linux.

Redakcja Phoronix postanowiła sprawdzić jak nowy układ scalony radzi sobie pod Linuxem i jak to się ma do wydajności pod Windowsem 11. Stworzono warunki laboratoryjne i wykorzystano PC z Core i9-12900K na pokładzie, z płytą główną ROG Strix Z690E, 64 GB Corsair DDR5-4400 RAM. Porównano systemy Windows 11 Pro (kompilacja 22000) i Ubuntu 21.10.

REKLAMA

Przeprowadzono w sumie 104 testy – wyniki wszystkich można znaleźć pod tym adresem – i w większości z nich wydajność pod systemem Microsoftu była istotnie wyższa. W tym w testach wydajności przeglądarki, kodowania i dekodowania wideo w AV1, czy kompresji i dekompresji danych.

Intel i Microsoft nie ściemniali. Windows 11 w istocie potrafi lepiej wykorzystać nowoczesną mikroarchitekturę Alder Lake’ów. Nie byłoby to jednak możliwe bez wysiłków samego Intela. Szkoda zatem, że producent nie poświecił równej uwagi systemom linuxowym, które co prawda są niemal nieobecne na rynku konsumenckich komputerów osobistych – ale są cenione i chętnie wykorzystywane przez całkiem sporą grupę specjalistów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA