REKLAMA

Nie daj się zablokować. Koniecznie sprawdź numer IMEI przed zakupem używanego telefonu

Plus, T-Mobile, Orange i Play blokują telefony po numerze IMEI, jeśli klient przestanie spłacać raty. To utrudnia kupno telefonu z drugiej ręki. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy blokada jest aktywna.

04.11.2021 07.07
Blokada IMEI telefonu w sieci Play, Plus, T-Mobile, Orange. Jak sprawdzić?
REKLAMA

Planujesz zakup używanego telefonu? Uważaj, bo możesz wpaść w pułapkę! Operatorzy mogą zablokować urządzenia kupionego na raty, jeśli właściciel przestał je spłacać. Na szczęście jest możliwość sprawdzenia, czy telefon może zostać objęty blokadą IMEI.

REKLAMA

Polscy operatorzy telefonii komórkowej mogą blokować telefony po numerze IMEI, jeśli tylko abonent przestanie go spłacać. Telekomy, chroniąc swoje interesy, utrudniają nam jednak nabywanie smartfonów z drugiej ręki. Podpowiadamy, jak sprawdzić przed zakupem stan prawny telefonu.

Kupno używanego telefonu - na co trzeba uważać?

Wiele osób decyduje się na zakup telefonu na raty bezpośrednio u operatora, a potem spłaca takie urządzenie razem z abonamentem na usługi telekomunikacyjne. Część z nabywców decyduje się przy tym telefon od razu sprzedać, a potem o ratach „zapomina”.

Operatorzy próbują się przed tym procederem bronić i znaleźli na to sposób — blokują niespłacone urządzenia po numerze IMEI, podobnie jak robią to klienci, którym urządzenia ukradziono. To skuteczna metoda, aczkolwiek utrudniające życie… kupującym.

Blokada IMEI w sieciach Plus, T-Mobile, Orange i Play

Polscy operatorzy przygotowali już procedury pozwalające na zdalne zablokowanie telefonu po numerze IMEI w wyniku niespłacania przez klienta rat, aby utrudnić życie oszustom. Jako pierwsze na takie blokady zdecydowały się sieci Plus i T-Mobile, a potem dołączyli do nich Orange oraz Play. Telekomy zmieniły swoje regulamin właśnie w tym celu i takie blokady zaczęły się pojawiać.

Oznacza to, że zakup telefonu z drugiej ręki, który był pierwotnie dystrybuowane przez Plusa, T-Mobile’a, Orange'a lub Play, wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy nie wiadomo, czy pierwotny nabywca ma już do niego pełnię praw i czy np. po miesiącu smartfon nie zostanie zablokowany przez sprzedawcę. Na szczęście klienci mogą sprawdzić stan prawny telefonu jeszcze przed zakupem.

Jak sprawdzić numer IMEI w telefonie?

Taką informację można często znaleźć na pudełku albo w opisie ogłoszenia, ale warto się upewnić, że jego ona zgodna z tym, co raportuje samo urządzenie. W tym celu po jego uruchomieniu wystarczy wejść w ustawienia i odszukać odpowiednią pozycję lub wejść w dialer i wpisać na nim kod USSD: *#06#.

Przed zakupem urządzenia warto poprosić o numer IMEI sprzedawcę, by sprawdzić, jaki jest status prawny urządzenia. Po odbiorze telefonu należy się też upewnić, czy numer raportowany przez urządzenie zgadza się z tym, który został podany przed sprzedażą, aby uniknąć przykrych konsekwencji takowej blokady.

Jak sprawdzić numer IMEI? Formularz sieci Plus

Aby sprawdzić, czy telefon pochodzący z Plusa ma założoną blokadę, należy wejść na specjalnie przygotowaną w tym celu stronę internetową operatora. Wystarczy wpisać w odpowiednim polu numer IMEI oraz adres e-mail, by otrzymać w wiadomości zwrotnej informację na temat danego urządzenia.

Sieć na swojej stronie informuje też, iż przygotowała swoje narzędzie z myślą o osobach, które kupiły, zamierzają nabyć lub sprzedają urządzenie kupione na raty w Plusie. Operator dodaje, że weryfikacji mogą podlegać urządzenia sprzedane w systemie ratalnym od 8 lipca 2016 roku, a bazę aktualizuje co tydzień.

Jak sprawdzić numer IMEI? Formularz sieci T-Mobile

W przypadku T-Mobile’a również dostępna jest przygotowana właśnie w tym celu witryna internetowa, na której można sprawdzić stan prawny telefonu sprzedawanego pierwotnie przez tę sieć. Również i w tym przypadku należy wpisać numer IMEI oraz swój adres e-mail i poczekać na wiadomość zwrotną.

Jak sprawdzić numer IMEI? Formularz sieci Orange

W przypadku Orange'a również pojawiła się strona internetowa pozwalająca na samodzielne sprawdzenie informacji na temat urządzenia po jego numerze IMEI. Na tej stronie można sprawdzić, czy urządzenie kupione po 23 listopada 2020 r. w systemie ratalnym jest wolne od obciążeń.

REKLAMA

Jak sprawdzić numer IMEI? Formularz sieci Play

Witryna internetowa pozwalająca sprawdzić status prawny telefonu pojawiła się również w przypadku sieci Play. W formularzu należy podać numer IMEI urządzenia, a jeśli zostało kupione u fioletowego operatora, to ten podzieli się informacją na temat tego, czy jego posiadacz nie zaprzestał przypadkiem spłacania rat.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA