Ten robot będzie twoim ramieniem i chodzikiem. Na starość
Robot E-BAR stworzony przez badaczy z MIT to prototyp urządzenia, które pomoże seniorom w codziennym funkcjonowaniu bez konieczności posiadania stałej - i nierzadko kosztownej - opieki.

Starzejące się społeczeństwo to problem, który dotyka wielu krajów świata - w tym Polski. Rosnąca liczba emerytów w porównaniu do pozostałych grup wiekowych sprawia, że tak jak kilkanaście lat temu martwiliśmy się o miejsca w przedszkolach, tak za kilkanaście lat będziemy się martwić o dostępność wykwalifikowanych specjalistów do opieki nad najbliższymi.
Ten robot będzie twoją trzecią nogą, trzecim ramieniem i chodzikiem
Ten problem zaadresowali badacze z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology, którzy stworzyli robota do wspomagania osób starszych o nazwie E-BAR (Elderly Bodily Assistance Robot, "Robot Wspomagający Osoby Starsze").
E-BAR ma możliwość wspomagania osób starszych i niepełnosprawnych w szeregu czynności, które normalnie spoczywają na barkach opiekunów, w tym m.in. wchodzenie i wychodzenie z wanny, schylanie się, by podnosić przedmioty, podnoszenie z toalety lub podłogi, czy asystowanie podczas chodzenia.
Projektując E-BAR, inżynierowie z MIT dążyli do stworzenia robota, który spełnia się w trzech rolach: zapewnia wsparcie fizyczne, zapobiega upadkom oraz bezpiecznie i dyskretnie porusza się z osobą. Co więcej, badacze chcieli zrezygnować ze specjalnej, znanej z podobnych E-BARowi rozwiązań uprzęży, aby zapewnić użytkownikowi większą niezależność i mobilność. Zespół pod przewodnictwem profesora Harry'ego Asada oraz magistra inżyniera Roberto Bolliego starał się zaprojektować robota specjalnie z myślą o starzeniu się w domu lub pomocy w placówkach opiekuńczych.
Wiele starszych osób nie docenia ryzyka upadku i odmawia korzystania z pomocy fizycznych, które są uciążliwe, podczas gdy inni przeceniają ryzyko i mogą nie ćwiczyć, co prowadzi do spadku mobilności. Nasza koncepcja projektowa polega na zapewnieniu osobom starszym z zaburzeniami równowagi zrobotyzowanych kierownic stabilizujących ich ciało. Kierownica może być noszona w dowolnym miejscu i zapewniać wsparcie w dowolnym czasie i miejscu
Na podstawie wywiadów z osobami starszymi i ich opiekunami, naukowcy opracowali kilka wymagań, które musi spełniać końcowy projekt. W tym m.in. wymóg zmieszczenia się w drzwiach przeciętnego domu, pozwolić użytkownikowi na samodzielne postawienie pełnego kroku, a także być w stanie wspierać jego pełną wagę, aby pomóc w utrzymaniu równowagi, postawy i przejściu z pozycji siedzącej do stojącej.
Sama podstawa robota E-BAR waży 100 kilogramów, lecz jej wymiary i struktura zostały zoptymalizowane tak, aby utrzymać ciężar przeciętnego człowieka bez przechylania się lub ślizgania. Pod ciężką podstawą znajduje się zestaw wielokierunkowych kół, które w razie potrzeby pozwalają robotowi poruszać się w dowolnym kierunku bez obracania.

Z podstawy robota wystaje przegubowy korpus wykonany z 18 połączonych ze sobą prętów i łączników, które można rekonfigurować jak składany dźwig, aby podnieść osobę z pozycji siedzącej do stojącej i odwrotnie. Dwa ramiona z kierownicami rozciągają się od robota w kształcie litery U, między którymi osoba może stać i opierać się, jeśli potrzebuje dodatkowego wsparcia. Same ramiona wykonane są z miękkiego, lecz nieśliskiego materiału, będąc przyjemnym w dotyku także przy kontakcie z nagą skórą. Poduszki na ramionach mogą się natychmiast nadmuchać, aby złapać osobę w razie upadku, nie powodując przy tym siniaków przy uderzeniu.
Gotowa maszyna została przetestowana przez parę ochotników - starszą kobietę i starszego mężczyznę, która w warunkach laboratoryjnych przetestowała możliwości maszyny. Zespół Asada i Bolliego odkrył, że E-BAR może aktywnie wspierać osobę, która schyla się, aby podnieść coś z ziemi i wyciąga się, aby dosięgnąć przedmiotu z półki - zadania, które mogą być trudne do wykonania przy zachowaniu równowagi. Robot był również w stanie podnieść osobę do góry i nad krawędź wanny, symulując zadanie wyjścia z wanny.
W wizji inżynierów E-BAR ma być urządzeniem skierowanym do samotnie mieszkających seniorów, którzy do pełni samodzielności potrzebują jedynie pomocy w poruszaniu się po domu.
E-BAR wciąż jest prototypem i w kolejnych iteracjach maszyny badacze chcą dodać do robota możliwość przewidywania upadków, a także dostosować maszynę do zmienności mobilności użytkownika w czasie.
Więcej na temat robotów: