iPhone może przestać być iPhone'em. Apple przegrywa w sądzie
W Brazylii twórcą pierwszego „iphone’a” nie był Apple, lecz lokalny producent Gradiente. Brazylisjki sąd właśnie orzekł na niekorzyść Apple'a, przybliżając małe przedsiębiorstwo do bycia legalnym producentem "iphone'ów z Androidem".

Kto stworzył pierwszego iPhone? Dla nas odpowiedź jest oczywista - Apple. Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest aż tak oczywista kilkanaście tysięcy kilometrów dalej - w Brazylii. Tamtejsza firma Gradiente, producent taniej elektroniki, w tym telefonów komórkowych, iphone'a stworzyła już w 1999 roku.
W Brazylii toczy się walka o przyszłość "iPhone"
Choć Gradiente złożyło wniosek o przyznanie jej wyłącznych praw do znaku towarowego "iphone" w tym samym roku, wniosek rozpatrzono pozytywnie w... 2008 r. Czyli 12 miesięcy po premierze pierwszego iPhone'a Apple'a.
Gradiente wycofało się z rynku telefonów komórkowych już jakiś czas wcześniej, wobec czego Apple - równolegle do premiery pierwszego iPhone - złożył w Brazylii wniosek o zarejestrowanie znaku towarowego "iphone". Wniosek został odrzucony, lecz prawnicy Apple'a nie zgodzili się z decyzją sądu, gdyż Gradiente "nie produkuje smartfonów".
By utrzymać prawa do "iphone", brazylijska powróciła na rynek telefonów komórkowym w 2012 roku ze smartfonem "Gradiente iphone".

I tak od grubo ponad dekady toczy się wojna, w której Apple i Gradiente wzajemnie rzucają w siebie pozwami, a na brazylijskim rynku można kupić "oryginalnego iphone z systemem Android".
Jak informuje brazylijski serwis O Globo trzeci panel Najwyższego Trybunału Sprawiedliwości (STJ) zdecydował pięcioma głosami do zera o podtrzymaniu unieważnienia wyroku Federalnego Sądu Regionalnego Drugiego Regionu (TRF-2), który stwierdził, że znak towarowy "G Gradiente Iphone" wygasł.
Wyrok ten został wydany w październiku ubiegłego roku i wkrótce potem został unieważniony w wyniku pozwu złożonego przez Apple. Amerykańska firma i Gradiente toczą również bitwę w Najwyższym Sądzie Federalnym (STF).
Utrzymanie w mocy unieważnienia wyroku przybliża Gradiente do uzyskania definitywnego wyroku sądu, zgodnie z którym to brazylijska firma będzie jedynym przedsiębiorstwem mającym prawo do nazwy "iphone".
Gradiente podczas wieloletniej batalii sądowej było często krytykowane za próby wykorzystania amerykańskiego koncernu dla własnych korzyści. Zdaniem Eugenio Stauba, prezesa zarządu Gradiente, niepochlebne komentarze wynikają z "kompleksu kundla" ("complexo de vira-lata"). Kompleks kundla to wyrażenie używane do opisu zbiorowego poczucia niższości Brazylijczyków gdy ci porównują swoje osiągnięcia z innymi państwami i kulturami.
Więcej na temat iPhone: