REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Starlink będzie miał w końcu konkurencję. Bezos chce wysłać na orbitę 3236 satelitów

Wysyłając w maju 2019 r. na orbitę pierwsze własne satelity, Elon Musk rozpoczął budowę pierwszej prawdziwej megakonstelacji satelitów, których głównych zadaniem ma być dostarczanie szybkiego internetu w każdym miejscu na powierzchni Ziemi. Konkurencja dopiero teraz zabiera się do pracy.

02.11.2021
21:19
kuiper satelity
REKLAMA

Aktualnie na niskiej orbicie okołoziemskiej znajduje się już ponad 1500 z planowanych 42 000 satelitów konstelacji Starlink. Elon Musk jest zatem daleko przed konkurencją. Jedyną firmą, która w ogóle podjęła walkę o część tego tortu jest OneWeb - brytyjska firma budująca znacznie mniejszą konstelację składającą się z 648 satelitów.

REKLAMA

Teraz do gry wchodzi jeden z najbogatszych ludzi na świecie, arcywróg Elona Muska - Jeff Bezos.

Bezos chce mieć własne Starlinki

Od kiedy Elon Musk rozpoczął budowę konstelacji Starlink, Jeff Bezos deklaruje, że jego firma Blue Origin także planuje stworzyć swoją konstelację o nazwie Kuiper. Jak dotąd jednak na deklaracjach się kończyło. Z pewnością po części opóźnienie spowodowane jest przedłużającą się budową pierwszej rakiety orbitalnej Jeffa Bezosa. O ile rakieta suborbitalna lata już w kosmos i wozi już klientów (na pierwszym locie poleciał m.in. sam Bezos, a na drugim odtwórca roli kpt. Jamesa T. Kirka z serialu Star Trek), o tyle nowa rakieta orbitalna New Glenn wciąż nie pokazała się szerokiej publiczności.

Ewidentnie jednak Projekt Kuiper nie może już dłużej czekać. W czwartym kwartale 2022 roku na orbitę polecą zatem dwa prototypy Kuiperów. Taka informacja pojawiła się we wniosku o zgodę na eksperymentalny start złożonej w Federalnej Komisji Łączności (FCC).

REKLAMA

Co ciekawe, satelity nie zostaną wyniesione na orbitę przez Blue Origin, a przez startup ABL Space System, który tworzy właśnie eksperymentalną nową rakietę RS1. To akurat dość zdumiewający wybór, chociażby ze względu na fakt, że jeszcze pół roku temu Amazon informował o zakupie dziewięciu rakiet Atlas V produkowanych przez United Launch Alliance, które miałyby wynosić satelity konstelacji na orbitę. Fakt wysłania pierwszych satelitów za pomocą innej rakiety, która jeszcze nie istnieje, wydaje się zatem zdumiewający. Przedstawiciele Amazona jednak przekonują, że mniejsza od Atlasa rakieta RS1 bardziej nadaje się do wyniesienia dwóch satelitów, a zakupione Atlasy posłużą już do wynoszenia większej liczby satelitów.

Docelowo Jeff Bezos chciałby, aby na orbitę do 2030 roku trafiło 3236 satelitów konstelacji Kuiper. Jak na razie jednak KuiperSat-1 oraz KuiperSat-2 trafią na orbitę 590 km, gdzie docelowo ma się znaleźć cała konstelacja. Po wyniesieniu na orbitę firma zamierza przetestować technologię przekazywania sygnału i komunikacji z terminalami znajdującymi się na Ziemi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA