REKLAMA

Amazon nie chce być tylko największym sklepem, ale również największym dostawcą satelitarnego internetu

Gdyby chodziło o jakąś mniejszą firmę, napisałbym że ten plan może okazać się zbyt ambitny do zrealizowania. Ale to w końcu pomysł Jeffa Bezosa, dla którego sfinansowanie całego przedsięwzięcia nie będzie zbyt dużym problemem.

04.04.2019 19.29
Amazon największym dostawcą satelitarnego internetu na świecie
REKLAMA
REKLAMA

Co to za pomysł? Chodzi o umieszczenie dużej liczby mikro-satelitów na orbicie okołoziemskiej. Satelity te, według wstępnego planu firmy Amazon miałyby pokryć obszar zamieszkiwany przez 95 proc. ludności całego świata i… dostarczyć im internet. Tak, żeby nikt nie miał problemów z zakupami na Amazonie rzecz jasna.

Tak wygląda w skrócie Project Kuiper

Amazon dysponuje na razie bardzo wczesnym zarysem całego projektu, więc trudno o jakiekolwiek szczegóły poza jednym: w informacji prasowej padła już dokładna liczba satelitów potrzebnych do zrealizowania całego przedsięwzięcia. Inżynierowie zajmujący się realizacją Projektu Kuiper wyliczyli, że do pokrycia tak ogromnego obszaru naszej planety będą potrzebować 3236 satelitów.

Satelity łączyć się będą z jedną z dwunastu stacji transmisyjnych, które Amazon zamierza rozlokować w taki sposób, aby pokryły cały obszar obsługiwany z orbity.

Amazon chętnie skorzysta z pomocy firm trzecich

REKLAMA

Jeśli chodzi o podział obowiązków, to na razie wiemy tylko tyle, że Amazon liczy na współpracę z innymi firmami w realizacji swojego projektu. Żadne szczegóły dotyczące potencjalnych partnerów nie zostały jednak ujawnione. Być może firma Bezosa nawiąże współpracę ze SpaceX, która pracuje nad bardzo podobnym projektem o nazwie Starlink.

Zresztą SpaceX i inna firma Bezosa - Blue Origin pracują aktualnie nad wspólnym celem, jakim jest dostarczenie rakiet i statków kosmicznych dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Podejrzewam więc, że obaj panowie, jeśli zechcą, na pewno znajdą 5 minut, żeby porozmawiać o połączeniu sił w budowie globalnej sieci satelit. Ciekawe jak taka sieć wpłynie na cenniki lokalnych dostawców internetu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA