REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

E-doręczenie w praktyce. Jak to działa?

e-Doręczenia to nowy system informatyczny, który docelowo zastąpi papierowe pisma urzędowe. Podpowiadamy, jak założyć sobie już teraz e-mail od Poczty Polskiej.

14.10.2021
6:51
e-doreczenia jak zalozyc skrzynke poczta polska
REKLAMA

Minie jeszcze wiele lat, zanim polskie urzędy skończą cyfrową transformację. Ustawa o doręczeniach elektronicznych, która została przyjęta rok temu, wprowadza co prawda e-doręczenia w procedurach administracyjnych, sądowo-administracyjnych oraz w postępowaniach cywilno-prawnych, ale wdrożenie tej nowości w ich wszystkich zakończy się planowo dopiero… w 2029 r.

REKLAMA

Jako pierwsi skorzystają z e-doręczeń ci obywatele, którzy mają do czynienia z NFZ-em, ZUS-em, KRUS-em, organami kontroli podatkowej i ochrony prawa oraz jednostkami budżetowymi obsługującymi te instytucje. To właśnie tam e-doręczenia ruszą jako pierwsze 5 lipca 2022 r, a tego samego dnia ich obsługą zajmą się też organy administracji rządowej i tzw. zawody zaufania publicznego.

Obywatele nie muszą czekać aż do połowy przyszłego roku, aby się przygotować na odbieranie pism drogą elektroniczną - już teraz można założyć sobie państwową skrzynkę e-mail na sterydach, w której w przyszłości będą pojawiały się cyfrowe pisma kierowane do obywatela przez organy państwowe.

W przypadku osób indywidualnych wniosek o wygenerowanie skrzynki trzeba złożyć poprzez profil zaufany na stronie gov.pl. Przedsiębiorcy powinni skorzystać z kolei z witryny biznes.gov.pl. Tam trzeba odszukać zakładkę "zarządzanie firmą - e-doręczenia". W formularzu trzeba podać m.in. kontaktowy adres e-mail.

Ile pojemności ma skrzynka e-mail e-doręczeń?

Obywatele na start mogą liczyć na 1 GB przestrzeni dyskowej w ramach swojego e-maila w usłudze e-doręczeń. Dla porównania Gmail pozwala przechowywać 15 GB danych w ramach bezpłatnego konta.

Co z osobami, które nie chcą korzystać z e-doręczeń?

Operatorem usługi elektronicznych doręczeń jest Poczta Polska, która „przygotowuje komponenty systemu informatycznego niezbędne do uruchomienia tej usługi” oraz zajmie się drukowaniem pism dla osób, które nie mają wygenerowanej cyfrowej skrzynki e-mail.

Ile kosztują e-doręczenia?

Za otrzymanie pisma nie płacimy… bezpośrednio. Zwolnione z opłat są zarówno firmy, jak i obywatele, a obsługę systemu bierze na siebie budżet centralny, który opłaci to wszystko - a jakże - z podatków. Obsługa systemu to koszt rzędu 500 mln zł rocznie, czyli wedle wstępnych szacunków 3,75 zł od sztuki.

Co dalej z e-doręczeniami?

REKLAMA

Jak podaje bizblog.pl, już od 1 października 2022 r. doręczenia elektroniczne zaczną być obligatoryjne w przypadku tych podmiotów niepublicznych, które mają wpis w KRS. Niedługo później, bo 1 stycznia 2023 r. będzie to dotyczyć z kolei uczelni wyższych i Państwowej Akademii Nauk.

Następne w kolejności są jednostki samorządu terytorialnego, gdzie deadline to od 1 stycznia 2023 r. Osiem lat mają z kolei na wdrożenie e-doręczeń sądy, trybunały, prokuratura, komornicy, organy ścigania i Służba Więzienna. Tam papierem pożegnamy się po 1 października 2029 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA