REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Bałtyk cierpi: blizny, ślady krwi, dziury. Tak wyglądają ryby złowione w Zatoce Puckiej

Ekolodzy i aktywiści od lat zwracają uwagę na choroby, które doskwierają rybom w Zatoce Puckiej. Sytuacja staje się coraz gorsza, czego przykładem są flądry. Złowione przez rybaków sztuki są dosłownie pokiereszowane.

18.10.2021
11:05
zatoka pucka
REKLAMA

Kiedyś pływało tutaj więcej ryb niż we wschodnim Bałtyku. Flądry o tej porze roku powinny być dojrzałe, a trafiają się chude, mizerne, złej jakości – mówi trójmiejskiej „Wyborczej” Marcin Buchna, prezes Stowarzyszenia "Nasza Ziemia".

REKLAMA

Ryby trafiły do analizy biologów z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Wniosek ekspertów był prosty: wyglądające jak z horrorów ryby to efekt silnie skażonego dna

Trudno jednoznacznie wskazać, co doprowadziło do takiego stanu. Zatoka Pucka od lat jest zanieczyszczona. Zaczęło się to jeszcze w latach 70. i 80., kiedy trafiały do wody ścieki. Do tego dochodzą pozostałości chemiczne po II wojnie światowej czy następujące zmiany klimatyczne.

Aktywiści swoją uwagę kierują również w stronę podziemnych magazynów gazu powstałych pod Gdynią. Jak zwracają uwagę, w czasie ich budowy miało dojść do zrzutów solanki.

„Zakres monitoringu nałożonego na inwestora był wąski” – dodaje Marcin Buchna. I przypomina, że Instytut Oceanografii PAN od początku negatywnie odnosił się do planowanej przed laty inwestycji. Prof. Marcin Węsławski uważał, że zatoka jest niedotleniona, przez co ryby po prostu uciekają, szukając miejsca, gdzie będzie im lepiej.

Do sprawy w 2015 roku odniosło się PGNiG, które stoi za inwestycją:

W wyniku przeprowadzonych niezależnych badań przez Instytut Budownictwa Wodnego PAN oraz Instytut Morski w Gdańsku zanotowane przyrosty zasolenia mieszczą się w granicach 0.3-0.4 PSU i to tylko na obszarze około 300 m x 300 m - licząc od środka instalacji zrzutowej. Co najważniejsze - poza tym obszarem nie stwierdzono zmian zasolenia, co dobitnie dowodzi, że zrzut solanki nie ma praktycznie wpływu na wzrost zasolenia Zatoki Puckiej. Tym samym nie może być mowy o wpływie solanki na populację flądry. Potwierdzeniem braku wpływu zrzucanej solanki na zasolenie wód rejonu są prowadzone w trybie ciągłym pomiary zasolenia - prowadzone kilka razy do roku pomiary zasolenia w sąsiedztwie zrzutu (pomiary realizował IBW PAN w Gdańsku, Instytut Morski w Gdańsku oraz IMGW w Gdyni). Pomiary te nie wykazywały wzrostu zasolenia powyżej 0.5 PSU, natomiast stwierdzono naturalne wahania zasolenia zależne od pogody i pory roku w granicach kilku PSU.

W przyszłym roku mają zostać opublikowane wyniki kolejnego monitoringu Zatoki Puckiej.

REKLAMA

Bałtyk umiera. Cierpi nie tylko flądra

Problemy ryb w Bałtyku to niestety coraz głośniejszy temat. Z badań niemieckich naukowców wynika, że dorsz w zachodnim Bałtyku będzie wspomnieniem. Nasze morze jest niechlubnym liderem jeśli chodzi o tzw. martwe strefy – czyli miejsca, gdzie nie może rozwijać się morskie życie. Cały wodny ekosystem został zaburzony, co wpływa na kurczącą się populację naszych dorszy. I jak widać: nie tylko.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA